ویزای تحصیلی

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد یکی از فرصت های مهاجرت به اروپا می باشد. سوئد صاحب یکی از قوی ترین اقتصادهای دنیا و یکی از بهترین نظام های آموزشی است و افراد زیادی در پی اخذ پذیرش از دانشگاه های آن هستند. سوئد همچنین سطح تولید ناخالص داخلی بالایی دارد و در کنار دانمارک و نروژ یکی از شادترین کشورهای دنیا می باشد. در مقاله پیش و که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده سعی بر این است تا در خصوص تحصیل پزشکی در سوئد به سوالات ذیل پاسخ داده شود:

 • شرایط تحصیلی در سوئد چگونه است؟
 • زبان تحصیل در کشور سوئد چیست؟
 • مدارک لازم برای تحصیل در این کشور چه می باشد؟
 • مراحل لازم برای اخذ پذیرش در سوئد چگونه می باشد؟
 • کار پس از تحصیل و نهایتا اقامت در این کشور چه وضعی دارد؟

تحصیل در دانشگاه های پزشکی سوئد

دانشگاه های پزشکی سوئد یکی از معتبر ترین دانشگاه های پزشکی جهان هستند و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها از جایگاه علمی بالایی برخوردارند. از طرفی هم امکانات این دانشگاه ها جهت آموزش به دانشجویان، بسیار مجهز است و هم بودجه های تحقیقاتی فراوانی به هر دانشگاه تعلق می گیرد تا در خصوص پیشرفت علم پزشکی و کشف و درمان بیماری ها اقدام نمایند. بدین جهت تحصیل در سوئد در رشته پزشکی فرصت بسیار عالی از نظر علمی می باشد و اکثر این دانشگاه ها نیز مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران می باشد و مدارک فارغ التحصیلی از دانشگاه های سوئد در ایران نیز اعتبار بالایی دارد.

مزایای تحصیل در سوئد

لازم به ذکر است که مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور 5 سال است و دانشجویان بایستی برای دریافت مدرک فارغ التحصیلی 18 ماه به صورت کارآموزی در بیمارستان های سوئد فعالیت کنند. تعداد ترم هایی که دانشجویان پزشکی در این کشور پشت سر می گذارند 11 ترم متوالی است. لیست زیر نام تعدادی از دانشگاه های پزشکی معروف سوئد می باشد که مورد تایید وزارت علوم نیز هستند.


همان طوری که در نمودار زیر هم مشخص است، برترین دانشگاه علوم پزشکی سوئد برای تحصیل در این رشته موسسه آموزش پزشکی کارولینسکا می باشد:

بهترین دانشگاه های پزشکی در سوئد

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد یک فرآیند طولانی و پیچیده است که شامل مراحل مختلفی مانند پذیرش به دوره پزشکی، تحصیلات دانشگاهی، آموزش عملی و اخذ مجوز حرفه ‌ای می‌ شود. آموزش پزشکی در سوئد به یک برنامه 6 ساله تغییر می کند و پس از فارغ التحصیلی مجوز عمل دریافت می شود. قبلاً این برنامه 5.5 سال به اضافه 1.5-2 سال کارآموزی برای دریافت مجوز بوده است. کار اجرای برنامه درسی جدید در حال حاضر در حال انجام است و اواخر بهار امسال اعلام خواهد شد. با این حال، دانش ‌آموزان در اوایل تحصیل، در سال ‌های پیش بالینی، در معرض کار بالینی و بیماران هستند. بعداً در سال های بالینی، دانشجویان در یکی از 4 بیمارستان بزرگ در استکهلم برای پزشکی داخلی، جراحی، روانپزشکی، زنان و زایمان و غیره مستقر خواهند شد. برنامه درسی فعلی همچنین شامل یک پایان نامه است.

برنامه پزشکی به طور انحصاری به زبان سوئدی تدریس می شود، بنابراین شما باید سطح کافی زبان سوئدی (تقریباً C1) را برای درخواست داشته باشید تا بتوانید با بیماران و همکاران ارتباط برقرار کنید و همچنین با مطالعات نظری خود همگام باشید. در ادامه به شرایط عمومی و خاص تحصیل پزشکی در سوئد می ‌پردازیم. شرایط عمومی برای تحصیل پزشکی در سوئد عبارت است از:

 • برای ورود به دوره پزشکی در سوئد، داشتن مدرک دبیرستانی معادل با دبیرستان سوئد الزامی است.
 • زبان رسمی تحصیل در دوره پزشکی سوئد، سوئدی است. بنابراین، داشتن مدرک زبان سوئدی معتبر (مانند TISUS) یا شرکت در آزمون زبان سوئدی (SWEDEX) الزامی است.
 • برای ورود به دوره پزشکی، باید ابتدا در سامانه ثبت نام آنلاین دانشگاه‌های سوئد (University Admissions) ثبت نام کنید و سپس آزمونات و مصاحبه‌های لازم را پاس کنید.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در سوئد

مهمترین مزایای تحصیل در سوئد

دانشگاه های سوئد به دلیل ارائه آموزش با کیفیت بالا مشهور هستند و دوره پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برنامه درسی برای مطابقت با استانداردهای بین المللی طراحی شده است و دانش آموزان را برای یک حرفه بین المللی در پزشکی آماده می کند. تحصیل پزشکی در سوئد، همانند سایر کشورها، مزایا و معایب خود را دارد. با توجه به مزایا و معایب تحصیل پزشکی در سوئد، تصمیم گیری برای ادامه تحصیل به هر فرد بستگی دارد و باید با دقت و با توجه به شرایط شخصی خود، تصمیم مناسب را اتخاذ کند.

سوئد یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی است. این کشور برنامه های با کیفیتی را در تعدادی از دانشگاه ها ارائه می دهد و بسیاری از این برنامه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشگاه‌ های سوئد همچنین به‌ خاطر تحقیقات پزشکی پیشرفته‌ شناخته می ‌شوند، و آنها را به انتخابی عالی برای دانشجویانی تبدیل می‌کند که می ‌خواهند در خط مقدم آخرین پیشرفت‌ها در این زمینه باشند.

مزایا تحصیل پزشکی در سوئد عبارت است از:

 • دانشگاه ‌های پزشکی در سوئد به عنوان یکی از بهترین و پیشرفته ‌ترین دانشگاه ‌های جهان شناخته می ‌شوند و دارای استانداردهای بالا در آموزش پزشکی هستند.
 • فارغ التحصیلان پزشکی در سوئد از فرصت ‌های شغلی خوبی برخوردارند، زیرا سیستم بهداشت و درمان در این کشور بسیار پیشرفته است و نیاز به پزشکان ماهر و متخصص دارد.
 • سوئد یک کشور پیشرفته با شرایط زندگی خوب، امنیت اجتماعی، حقوق بالا و سطح زندگی بالا است که برای دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی از مزایای مهم است.
 • تحصیل در سوئد فرصت آشنایی با فرهنگ و زبان جدیدی را برای دانشجویان فراهم می ‌کند و این امر می‌ تواند به توسعه فردی و فرهنگی آن ‌ها کمک کند.

معایب تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد هزینه‌ های بالایی دارد، حتی برای دانشجویان داخلی. همچنین، هزینه زندگی در سوئد نسبتاً بالا است که ممکن است برای برخی دانشجویان مشکل ایجاد کند. به دلیل استقبال بالای دانشجویان از رشته پزشکی و محدود بودن تعداد جا‌های تحصیلی، رقابت بسیار شدید است و برخی از دانشجویان ممکن است به علت عدم قبول شدن، با نارضایتی مواجه شوند. تحصیل پزشکی در سوئد 6 سال تحصیل تئوری و عملی را شامل می‌ شود که ممکن است برخی از دانشجویان را از این نظر ناراضی کند. زبان رسمی تحصیل در سوئد، سوئدی است و برای ورود به دوره پزشکی باید دارای مدرک زبان سوئدی معتبر باشید که ممکن است برای برخی دانشجویان چالش ‌بر باشد.

بسته به دانشگاه و دوره ای که در سوئد خواهید گذراند، شرایط زبان متفاوت است. برای برخی، سوئدی و انگلیسی برای یک برنامه مورد نیاز است، زیرا موضوعاتی وجود دارد که به زبان سوئدی و برخی دیگر به زبان انگلیسی تدریس می شوند. به همین دلیل است که برخی از دانش آموزان برای پذیرش در یکی از دانشگاه های مورد نظر خود نیاز به گذراندن حداقل مهارت در هر دو زبان داشتند. مهمترین شرط برای دریافت مجوز شغلی در سوئد این است که تحصیلات متوسطه خود را (H*gskoleutbildning یا vuxenutbildning) به پایان رسانده باشید. دانش آموزان باید سوئدی 3 و انگلیسی 6 را به عنوان بخشی از دوره های دبیرستان سوئدی خود مطالعه کنند. شما باید درک کاملی از سوئدی و انگلیسی و همچنین دوره های متوسطه در سوئد داشته باشید. همچنین باید مدرک پزشکی از دانشکده پزشکی سوئد و همچنین مدرک معادل آن را داشته باشید.

شرایط ورود به رشته پزشکی در سوئد

شرایط ورود به رشته پزشکی در سوئد بسیار محدود و دشوار است و نیازمند تلاش، پیشینه تحصیلی قوی و مهارت ‌های زبانی عالی است. در ادامه به شرایط ورود به رشته پزشکی در سوئد می ‌پردازیم:

 • پیشینه تحصیلی: برای ورود به دوره پزشکی در سوئد، باید دارای مدرک دبیرستانی معتبر با نمرات بالا و پیشینه تحصیلی قوی در رشته ‌های علوم پایه مانند زیست ‌شناسی، شیمی و فیزیک باشید.
 • زبان سوئدی: زبان رسمی تحصیل در سوئد، سوئدی است و برای ورود به دوره پزشکی باید دارای مدرک زبان سوئدی معتبر با نمره ‌های قابل قبول باشید. برنامه‌ های آموزش زبان سوئدی نیز برای دانشجوان خارجی ارائه می ‌شود.
 • آزمون ‌های ورودی: برخلاف بسیاری از کشورها که از سیستم SAT یا MCAT استفاده می ‌کنند، در سوئد برای ورود به دوره پزشکی نیاز به شرکت در آزمون ‌های ورودی خاص است که معمولاً شامل آزمون ‌های کتبی و عملی در رشته‌ های علوم پایه و پزشکی است.
 • رقابت شدید: به دلیل استقبال بالای دانشجوان از رشته پزشکی در سوئد و تعداد محدود جا‌های تحصیلی، رقابت بسیار شدید است و برخی از دانشجوان ممکن است به علت عدم قبول شدن، با نارضایتی مواجه شوند.
 • مصاحبه: بعضی از دانشگاه‌ ها در سوئد برای ورود به دوره پزشکی نیاز به شرکت در مصاحبه دارند که در آن به مهارت‌ های فرد، انگیزه‌ اش برای تحصیل پزشکی و تجربیات قبلی ‌اش پرداخته می ‌شود.

با توجه به شرایط گفته شده، ورود به رشته پزشکی در سوئد نسبت به کشورهای دیگر چالش بیشتری دارد اما با تلاش، تعهد و آمادگی مناسب، ممکن است بتوانید به این رشته پرطرفدار و البته جذاب وارد شوید.

زبان تحصیل پزشکی در سوئد

برای تحصیل در رشته پزشکی مهم ترین و نخستین موضوع، مسئله زبان انگلیسی است. متاسفانه برای تحصیل در این کشور در رشته پزشکی نه تنها باید به زبان انگلیسی تسلط داشت بلکه فراگیری زبان سوئدی نیز الزامی است. خواندن زبان سوئدی برای تحصیل پزشکی در این کشور الزامی است. علت این دو زبانه بودن برای تحصیل در رشته دندان پزشکی بحث آموزش علمی و آموزش عملی است.

در حقیقت در طی تحصیل در سوئد جدید ترین منابع علمی جهان که البته به زبان انگلیسی می باشد در دانشگاه مورد تدریس قرار می گیرد و به طبع اساتید در کلاس های درس به زبان انگلیسی سخن می گویند. از طرفی ضرورت فراگیری زبان سوئدی بدین جهت می باشد که برای گذراندن مراحل عملی پزشکی معمولا دانشجویان در یکی از بیمارستان های کشور سوئد مشغول به گذراندن دوره خود می شوند که برای برقراری ارتباط راحت با بیماران می بایست به زبان سوئدی مسلط باشند. همچنین گاهی اوقات بعضی از اساتید در دانشگاه های سوئد دوره ها و کلاس هایی را برگزار می نمایند که به زبان سوئدی است.

پیش نیاز تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

پیش نیاز ورود به دوره پزشکی، تحصیلات در دوره متوسطه و یا مدرک برابر آن است. مثلاً اگر متقاضی می­ خواهد به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد بپردازد، می بایست ابتدا دروس زیست شناسی را در پیش دانشگاهی گذرانده باشد. شرایط پذیرش توسط دانشگاه­ های سوئد متفاوت است و این شرایط توسط دانشگاهی که دانشجو انتخاب می ­کند، تعیین می­ شود.

پذیرش توسط دانشگاه­ های خصوصی نسبت به دانشگاه­ های دولتی آسان تر است (هزینه دانشگاه ­های خصوصی اغلب بیشتر می باشد). متقاضی باید به این توجه داشته باشد که دانشگاهی که انتخاب می­ کند توسط وزارت علوم تائید شده باشد. از سایر موارد مورد نیاز جهت تحصیل در سوئد عبارتست از:

 • پاسپورت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • آزمایش­ های پزشکی
 • گواهینامه مهارت زبان سوئدی و یا قبولی در آزمون زبان TISUS

مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در سوئد در سال 2024

برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور در سال 2024 هر فرد متقاضی می بایست در خصوص تکمیل موراد و مدارک زیر اقدام نماید تا بتواند موفق به اخذ پذیرش و تحصیل در این کشور شود. هر فرد برای دستیابی به پذیرش تحصیلی خویش در کشور سوئد باید مدارک تحصیلی خود را مطابق خواسته دانشگاه ارائه دهد. مهم ترین مدارک مورد نیاز هر فرد به شرح زیر است:

 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه تاریخ اعتبار
 • ارائه تمامی ریز نمرات دوره دبیرستان به همراه پیش دانشگاهی به صورت ترجمه شده
 • ارائه عکس پرسنلی به تعداد 3 عدد برای سفارت
 • اسکن عکس برای ارسال اینترنتی جهت اخذ پذیرش
 • ارائه انگیزه نامه کامل
 • ارائه فرم CV (معرفی نامه شخصی)
 • ارائه توصیه نامه از اساتید معتبر برای پذیرش تحصیلی (الزامی نمی باشد صرفا شانس پذیرش را افزایش می دهد)

ویزا جهت تحصیل پزشکی در سوئد

پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی سوئد اکنون وقت آن رسیده که متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد (اقامت سوئد) اقدام کنند. ویزایی که مخصوص دانشجویان پزشکی خارجی است چرا که طول دوره آنها بیش از 3 ماه است و از همین رو نیز به این ویزای سوئد نیز ویزای بلند مدت سوئد می گویند. بنابراین پس از طی مرحله اخذ پذیرش از دانشگاه سوئدی حالا به مرحله درخواست ویزای تحصیلی سوئد می رسیم:

مراحل درخواست ویزای تحصیلی سوئد

و اما برای درخواست ویزای مذکور متقاضیان بین المللی نیازمند ارائه مدارک زیر هستند:

 • پاسپورت ملی معتبر
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی سوئد
 • عکس های پاسپورتی
 • کارنامه/ ریزنمرات قبلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی سوئد
 • بیمه سلامت
 • رسید پرداخت شهریه تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست
 • مدرک اثبات تمکن مالی متقاضی

شرایط سنی برای اخذ پذیرش پزشکی در سوئد

سوئد 2024 بیشتر از همه به خاطر دانشگاه های برتر، فرآیند آسان پذیرش، برنامه های آموزشی مبتنی بر برنامه های آمریکا و نیز هزینه تحصیل منطقی مورد توجه اغلب دانشجویان بین المللی قرار دارد. اما نباید فراموش کرد که پذیرش دانشجوی پزشکی در سوئد 2024 محدودیت سنی خاص خودش را دارد. بر طبق قوانین تحصیلی سوئد سن متقاضیان MBBS در سوئد بهنگام پذیرش نبایستی کمتر از 17 سال و بیشتر از 25 سال باشد.

شروط اقامت در سوئد 2024

مراحل پذیرش تحصیل پزشکی در سوئد

برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی سوئد بایستی تمامی موارد زیر را به درستی انجام داده تا در نهایت با ارائه مدارک و اسناد مورد نیاز بتوان در دانشگاه های پزشکی سوئد پذیرش شد. روند اخذ پذیرش پزشکی در کشور سوئد به شرح جدول زیر است:

روند اخذ پذیرششرح
رعایت شرط معدل برای پذیرشحداقل معدل 14 نیاز است ولی معدل بالای 16 شانس قبولی با بیشتر خواهد کرد.
ارائه مدرک زبانبرای تحصیل در سوئد نیاز به مدارک زبان سوئدی TISUS و یا SVENSKA است.
درخواست پذیرشمی بایست یک فرم درخواست و انگیزه نامه تحصیلی برای دانشگاه ارسال شود که دانشگاه را مجاب به پذیرش نماید.
ثبت نام اینترنتیدر صورت پذیرش تحصیلی می بایست تمام مدارک لازم برای دانشگاه به صورت ترجمه شده ارائه گردد.
درخواست ویزاپس از پذیرش نهایی می بایست جهت اخذ وقت سفارت اقدام نمود.
جلسه مصاحبههدف از اخذ ویزا، بررسی سوء پیشینه و بررسی تمکن مالی مورد قرار می گیرد.

اطلاعات بیشتر: در باب مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی سوئد

مقایسه تحصیل در سوئد با سایر کشورها

با توجه به مطالب فوق، افرادی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند برای تحصیل در سوئد بایستی هم به زبان انگلیسی مسلط شوند و به دنبال دریافت مدرک آیلتس و یا تافل باشند و هم باید برای فراگیری زبان سوئدی نیز اقدام کنند که این امر پروسه مهاجرت تحصیلی فرد متقاضی را بسیار دشوار و زمان بر خواهد کرد. همچنین مدارک زبان سوئدی که برای ارائه جهت پذیرش دانشگاه نیاز می باشد شامل نمره B2 در آزمون TISUS و یا آزمون SVENSKA است. بدین جهت تحصیل پزشکی در سوئد در مقایسه با تحصیل پزشکی در کانادا و تحصیل پزشکی در مجارستان بسیار سخت تر و طولانی تر خواهد بود. از این رو و به عنوان گزینه جایگزین، تحصیل پزشکی در کانادا توصیه می شود.

تحصیل در سوئدتحصیل در کانادا
نیازمند دو زبان سوئدی و انگلیسینیازمند یک زبان انگلیسی
درآمد معمولیدرآمد بیشتر
دستیابی معمولی به اقامت دائمدستیابی سریع به اقامت دائم

مراحل پذیرش تحصیل پزشکی در سوئد

شرایط کاری پزشکان در سوئد

خیال دانشجویان پزشکی در سوئد از بابت کار و درآمد در این کشور راحت است. چرا که رشته پزشکی همواره جزو مشاغلی است که در صدر فهرست مشاغل مورد نیاز سوئد قرار دارد. همچنین پزشکان در سوئد از بالاترین سطح درآمدی در بین سایر مشاغل حوزه سلامت برخوردار هستند. در زمینه حمایت اتحادیه کاری و نیز حمایت دولتی در قالب سیستم رفاه تکمیلی نیز پزشکان حرف اول را در سوئد می زنند. اما مسئله درآمدی موضوعی است که به وضوح می توان در جدول زیر نیز مشاهده کرد:

عنوان شغلیمیزان درآمد به کرون (SEK)
کارشناس هوش بریSEK54046
متخصص اصواتSEK70456
تکنسین مهندسی بیومدیکالSEK33981
دندانپزشکSEK111785
پزشکSEK127175
سرپرستارSEK42973
تکنسین آزمایشگاهیSEK37786
پرستارSEK39714
ماماSEK47690

اطلاعات بیشتر: در باب کار دانشجویی در سوئد

شرایط کار پزشکی پس از تحصیل در سوئد

اولین ویزای اقامت در سوئد که برای تحصیل در این کشور در سال 2024 با عنوان مهاجرت تحصیلی صادر می شود، یک ویزای یکساله است که در صورت صلاحدید و طی نمودن دروس پزشکی با نمرات قبولی دوباره تمدید خواهد شد و بعد از اتمام تحصیل نیز در صورت علاقه مندی راه هایی برای کسب اقامت دائم سوئد وجود دارد. با استمرار اشتغال به مدت حدودا 5 سال و پرداخت بیمه و مالیات خویش، می تواند نهایتا درخواست اقامت دائم آن کشور را نماید. مراحل اخذ گواهی کار در سوئد برای پزشکان غیر اروپایی بدین شرح است:

شماره مراحلعنوان مراحلشرایط هر مرحله

1

آموزش زبان سوئدی
 یادگیری از طریق پزشکی SFA یا (Svenska for akademiker) ویژه افراد دارای پس زمینه تحصیلات بالینی یا مراقبت درمانی
گذراندن دوره آموزش زبان سوئدی تا سطح SVA 3 یا C1 Level
2تایید مدرک تحصیلیتایید از طریق تحویل مدرک به Socialstyrelsen
3گذراندن آزمون مهارت پزشکی آزمون مهارت یا Kunskasprovet که شامل تست های عملی و نظری است
4حضور در دوره های آشنایی با قوانین سوئدگذراندن این دوره ها برای انجام کار بالینی الزامی است
5گذراندن کارورزی بالینیبه مدت 6 ماه قبل از پرداختن به کار
6درخواست گواهی کار پزشکیدرخواست از طریق سایت Socialstyrelsen

متوسط درآمد پزشکان در سوئد

پزشکان در سوئد علی رغم نرخ بیکاری سال 2024 که 7.1% است، فرصت های شغلی زیادی دارند. همچنین در صورت اخذ تخصص بیشترین سطح درآمد در سوئد را نیز به خود اختصاص می دهند. در جدول ذیل سطح درآمد پزشکان و کادر درمان در سوئد طی سال 2024 به طور کلی بررسی شده است:

درآمد ماهیانه پزشکان و افراد حوزه سلامت در سوئد (کرون سوئد)توضیحات
SEK14100پایین ترین سطح درآمد ماهیانه
SEK66500متوسط درآمد ماهیانه
SEK201000بیشترین میزان درآمد ماهیانه

در سوئد البته یکی از معیارهای تعیین کننده میزان درآمد، جنسیت افراد است. متاسفانه در سال 2024 یک خانم با رزومه دقیقا مشابه با همکار آقای خود، حدودا 5% کم تر از وی درآمد کسب می کند. یعنی در حالی که متوسط درآمد ماهیانه پزشکان زن در سوئد SEK64800 (کرون سوئد) است، آقایان ماهیانه SEK68300 (کرون سوئد) حقوق می گیرند.

هزینه تحصیل پزشکی در سوئد 2024

پس از اطلاع از شرایط و ضوابط تحصیل پزشکی در سوئد مطمئنا حالا کنجکاوید بدانید که سطح شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های سوئد چگونه است. کلا هزینه های تحصیل پزشکی MBBS در کشور سوئد شامل شهریه و هزینه زندگی است. و بر طبق یک برآورد آماری دقیق هزینه تحصیل سالانه دانشجویان MBBS در سوئد حدود SEK85000 الی SEK95000 (کرون) می باشد. و به همین دلیل نیز گفته می شود که دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی ماهانه به بودجه ای حدود SEK8568 (کرون) و سالانه حدود SEK102816 (کرون) نیاز دارند. اما این دانشجویان در سوئد برای تامین هزینه های خود به انواع بورسیه ها به شرح زیر دسترسی دارند:

برنامه های بورسیه مخصوص دانشجویان MBBS در سوئد
عنوان بورسیهحامی مالی
برنامه بورس جهانی دانشگاه کارلستاددانشگاه کارلستاد
برنامه بورس جهانی دانشگاه لونددانشگاه لوند
برنامه بورس تحصیلی دانشگاه گوتنبورگدانشگاه گوتنبورگ
بورسیه بین المللی لینکوپینگدانشگاه لینکوپینگ

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در سوئد

در سوئد، ورود به رشته پزشکی عمومی یکی از مسیرهای پرچالش و محبوب برای دانشجویان است. این رشته از طریق سیستم پذیرش مرکزی به نام “Antagning.se” (سایت پذیرش) انجام می‌ شود که توسط دانشگاه ‌های مختلف در سوئد استفاده می ‌شود. با تلاش، تعهد و آمادگی مناسب، ممکن است بتوانید به رشته پزشکی عمومی در سوئد وارد شوید و این فرصت بزرگ را برای تحصیل و شغل حرفه ‌ای خود بهره‌ ور کنید. در ادامه به نحوه اخذ پذیرش در رشته پزشکی عمومی در سوئد به صورت کامل توضیح داده می‌ شود.

 • ثبت نام: ابتدا باید در سایت پذیرش ثبت نام کنید و اطلاعات شخصی، تحصیلی و مدارک لازم را آپلود کنید. هزینه ثبت نام نیز باید پرداخت شود.
 • آزمون ‌های ورودی: برای ورود به رشته پزشکی عمومی در سوئد، باید شرکت در آزمون‌ های ورودی خاص که توسط دانشگاه‌ ها برگزار می ‌شود، انجام دهید. این آزمون‌ ها معمولاً شامل آزمون ‌های کتبی و عملی در زمینه ‌های علوم پایه و پزشکی است.
 • انتخاب دانشگاه: پس از قبولی در آزمون‌های ورودی، باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در سوئد، تعداد محدودی دانشگاه پزشکی وجود دارد که برنامه ‌های تحصیلی را ارائه می‌ دهند.
 • مصاحبه: بعضی از دانشگاه ‌ها برای قبولی در رشته پزشکی عمومی، مصاحبه با داوطلبان برگزار می ‌کنند. در این مصاحبه، به مهارت ‌ها، انگیزه و تجربیات قبلی داوطلبان توجه خواهد شد.
 • قبولی: پس از گذراندن همه مراحل و انجام آزمون‌ ها، دانشگاه تصمیم نهایی خود را در خصوص قبول یا عدم قبول دانشجوان اعلام خواهد کرد. در صورت قبولی، باید مراحل ثبت نام و تحصیلات رسمی را طی کنید.

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در سوئد

هنگامی که مدرک خود را با تحصیل در رشته پزشکی در سوئد دریافت کردید، اکنون زمان آن رسیده است که واجد شرایط بودن یا مدرکی را دریافت کنید که نشان می دهد می توانید به دلیل دانش و مهارت های خود فعالیت های پزشکی انجام دهید. شما باید برای آزمون مجوز برای پزشکان درخواست دهید و قبول شوید و اگر امتحان را قبول کردید، به عنوان یک پزشک مناسب در نظر گرفته می شوید. با توجه به شرایط دقیق و پیچیدگی ‌های مربوط به تحصیل پزشکی در سوئد، توصیه می ‌شود قبل از شروع فرآیند، با مراجعه به وب‌ سایت رسمی دانشگاه‌ های سوئد و اطلاع از جزئیات کامل، اقدامات لازم را انجام دهید.

شرایط خاص جهت تحصیل در رشته پزشکی در سوئد عبارت است از:

 • برای ورود به دوره پزشکی در سوئد، باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ های علوم پایه پزشکی یا رشته‌ های مرتبط با پزشکی باشید.
 • بعد از پذیرش به دوره پزشکی، باید 6 سال تحصیل تئوری و عملی را در دانشگاه پزشکی سپاندا در سوئد تکمیل کنید.
 • بعد از فارغ التحصیلی، باید امتحانات نهائی را با موفقیت پاس کنید و مجوز حرفه ‌ای از اتحادیه پزشکان سوئد (Swedish Medical Association) دریافت کنید.

بورس تحصیلی برای تحصیل در سوئد

بورس تحصیلی برای دانشجویان بین ‌المللی، به ویژه در رشته پزشکی، یک فرصت بزرگ برای ادامه تحصیل و توسعه حرفه ‌ای در کشورهای خارجی محسوب می ‌شود. سوئد یکی از کشورهای پیشرو در ارائه بورس ‌های تحصیلی برای دانشجویان بین ‌المللی است. بورس ‌های تحصیلی پزشکی در سوئد عموماً به دانشجویان با عملکرد برتر و توانایی‌ های استثنایی اعطا می ‌شود. برای اخذ بورس تحصیلی پزشکی، دانشجو باید مراحل مختلف را طی کند. ابتدا باید به دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر در سوئد مراجعه کند و شرایط و فرصت‌ های بورس تحصیلی را بررسی کند. بعضی از دانشگاه ‌ها و سازمان ‌های آموزشی در سوئد بورس ‌های تحصیلی خود را اعلام می ‌کنند و دانشجویان معتبر را برای اخذ آن‌ ها دعوت می‌ کنند. بورس ‌های تحصیلی پزشکی در سوئد شامل هزینه ‌های تحصیل، هزینه‌ های زندگی، هزینه ‌های اقامت و حتی هزینه ‌های سفر می‌ شود. شرایط بورسیه تحصیلی در سوئد را در لینک فوق بخوانید.

این بورس ‌ها به دانشجویان امکان می ‌دهند تا بدون نگرانی از امور مالی، به تحصیلات خود در رشته پزشکی در سوئد ادامه دهند. برای اخذ بورس تحصیلی پزشکی در سوئد، دانشجو باید نمرات بالا، تجربه کاری مرتبط، توانایی زبان انگلیسی و انگاجمن اجتماعی مناسب داشته باشد. همچنین، نامه تحصیلات، رزومه و نامه توصیه نیز بخش ‌های مهم در فرآیند اخذ بورس تحصیلی پزشکی در سوئد محسوب می ‌شود. بورس ‌های تحصیلی پزشکی در سوئد یک فرصت عالی برای دانشجویان علاقمند به تحصیلات پزشکی و گسترش دانش و تجربه خود در این حوزه است. با استفاده از این بورس ‌ها، دانشجویان می‌ توانند به آموزش عالی و فرصت ‌های شغلی در حوزه پزشکی در سوئد دست یابند و به شغل حرفه‌ ای خود پرداخت کنند.

هزینه زندگی حین تحصیل پزشکی در سوئد

هزینه تحصیل برای دوره های پزشکی در سوئد بسته به عوامل مختلفی مانند نوع مدرک، دانشگاه و ملیت دانشجو متفاوت است. دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA و سوئیس برای برنامه های کارشناسی یا کارشناسی ارشد، از جمله پزشکی، در سوئد شهریه پرداخت نمی کنند. با این حال، آنها ملزم به پرداخت هزینه های زندگی خود مانند اقامت، غذا و حمل و نقل هستند. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا، هزینه های تحصیل برای دوره های پزشکی در سوئد بسته به دانشگاه و برنامه 11000$ تا 34000$ (دلار) در سال است. دانشجویان همچنین ملزم به پرداخت هزینه های زندگی خود هستند که بسته به محل زندگی و سبک زندگی فردی می تواند متفاوت باشد.

شایان ذکر است که برخی از دانشگاه ها و سازمان ها به دانشجویان بین المللی در سوئد بورسیه و کمک هزینه می دهند. دانشجویان همچنین می توانند در حین تحصیل به صورت پاره وقت کار کنند تا بتوانند از نظر مالی خود را تامین کنند. هزینه اقامت در سوئد بسته به مکان، اندازه و نوع مسکن بسیار متفاوت است. به طور متوسط، یک دانشجو می تواند انتظار داشته باشد که ماهانه تقریباً 400$ تا 740$ (دلار آمریکا) برای یک اتاق در یک آپارتمان مشترک تقریباً 685$-1370$ (دلار آمریکا) برای یک استودیو یا یک استودیو پرداخت کند. هزینه های متفرقه مانند لباس، لوازم بهداشتی و سرگرمی می تواند بسته به سبک زندگی افراد متفاوت باشد.

سایر رشته‌ های علوم پزشکی در سوئد

در سوئد، تحصیل رشته ‌های داروسازی، دندانپزشکی و داروسازی دارای اهمیت و جایگاه ویژه‌ ای در سیستم آموزش عالی کشور می ‌باشند. دانشجوان بین ‌المللی که علاقه ‌مند به ادامه تحصیل در این رشته‌ ها در سوئد هستند، می ‌توانند از بورس‌ های تحصیلی و فرصت ‌های عالی آموزشی و پژوهشی در این حوزه ‌ها بهره ‌مند شوند. رشته داروسازی یکی از رشته ‌های محبوب در سوئد است که ارائه برنامه ‌های آموزشی با کیفیت و مدرن در این حوزه را تضمین می ‌کند. دانشجوان داروسازی در سوئد با تجربه ‌های عملی و تئوریکی گسترده، مهارت ‌های حرفه‌ ای لازم برای انجام وظایف در صنعت داروسازی و مراکز بهداشتی و درمانی را به دست می ‌آورند. بورس‌ های تحصیلی برای دانشجویان بین ‌المللی در رشته داروسازی نیز در سوئد موجود است که به آن ‌ها امکان می ‌دهد به صورت مالی تحصیلات خود را پشتیبانی کنند.

رشته دندانپزشکی نیز یک حوزه پرطرفدار در سوئد است که ارائه برنامه ‌های آموزشی پیشرفته و جذاب در این زمینه را فراهم می‌ کند. دانشجوان دندانپزشکی در سوئد با آخرین دستاوردهای علمی و فناوری، مفاهیم نوین در حوزه بهداشت دهان و دندانپزشکی را یاد می‌ گیرند. بورس ‌های تحصیلی در رشته دندانپزشکی نیز به دانشجوا ن بین‌ المللی این امکان را می ‌دهند که به صورت مالی به تحصیلات خود در این حوزه پرداخت کنند. در نهایت، رشته داروسازی و دندانپزشکی در سوئد فرصت مناسبی برای دانشجویان بین ‌المللی فراهم می ‌آورد تا به آموزش عالی، تجربه کاربردی و شغل حرفه ‌ای در این حوزه‌ ها دست یابند. این رشته‌ ها با ترکیب مناسب اصول علمی، عملی و اخلاقی، به دانشجویان این امکان را می ‌دهند که به عنوان حرفه‌ ای متخصص در زمینه سلامت و بهبود جامعه فعالیت کنند.

البته سوئد یکی از معدود کشورهایی است که ویزای همراه صادر می کند و خوشبختانه همراه نیز اجازه کار دارد و می توان تمام یا بخش اعظم هزینه ها را از این طریق پرداخت نمود. علاقه مندان به تحصیل در سوئد می توانند جهت آگاهی از مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش سوئد با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل پزشکی در سوئد

متقاضیان تحصیل پزشکی در سوئد در سال 2024 موارد زیر را مطرح می نمایند:

 • زبان تحصیل پزشکی در سوئد چیست؟ زبان تحصیل پزشکی در سوئد انگلیسی می باشد ولی افراد متقاضی می باید در دوره های کارآموزی به زبان سوئدی تسلط داشته باشند.
 • شرط معدل برای تحصیل پزشکی در سوئد چند است؟ برای تحصیل پزشکی متقاضیان باید معدل بالای 14 داشته باشند ولی درصد قبولی با معدل بالای 16 بیشتر می باشد.
 • بازار کار پزشکی در سوئد چگونه است؟ رشته پزشکی در سوئد در بحران نیروی کار قرار دارد که همین موضوع توانسته ذهن افراد را در خصوص کار و اقامت پس از تحصیل به سمت خود سوق دهد.
 • میانگین درآمد رشته پزشکی در سوئد چقدر است؟ میانگین درآمد در شاخه های مختلف با هم متغیر است و از 37786 الی 127175 کرون می باشد.
 • شرایط کار پزشکی پس از تحصیل چیست؟ دانش زبان سوئدی، گذراندن دوره های مهارت و قبولی در آزمون، آشنایی با قوانین و سپری کردن دوره های کارورزی بالینی موارد حائز اهمیت است.
 • شرایط ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل پزشکی در سوئد چیست؟ در اینباره متقاضیان بایستی مدرک IELTS حداقل نمره 6.5 و مدرک TOEFL با نمره 90 به دانشگاه سوئدی ارائه دهند.
 • هزینه تحصیل پزشکی در سوئد چقدر است؟ هزینه تحصیل سالانه دانشجویان MBBS در سوئد شامل شهریه+ هزینه زندگی حدود SEK85000 الی SEK95000 (کرون) می باشد
4.7/5 - (6 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در سوئد

 1. لاله گفت:

  سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم پروسه تایید مدرک تحصیلی چقدر زمان میبره؟
  من شنیدم کلا گرفتن ویزای سوئد خیلی زمانبره (خدودا یکسال )؟
  درسته ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   معادسازی مدرک تحصیلی شما به تنهایی حدود 2 سال می تونه طول بکشه و این در شرایطی هست که شما به زبان سوئدی تسلط داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *