مهاجرت تحصیلی سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد یکی از فرصت های مهاجرت به اروپا می باشد. سوئد صاحب یکی از قوی ترین اقتصادهای دنیا و یکی از بهترین نظام های آموزشی است و افراد زیادی در پی اخذ پذیرش از دانشگاه های آن هستند. سوئد همچنین سطح تولید ناخالص داخلی بالایی دارد و در کنار دانمارک و نروژ یکی از شادترین کشورهای دنیا می باشد.

در مقاله پیش و که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده سعی بر این است تا در خصوص تحصیل پزشکی در سوئد به سوالات ذیل پاسخ داده شود:

 • شرایط تحصیلی در سوئد چگونه است؟
 • زبان تحصیل در کشور سوئد چیست؟
 • مدارک لازم برای تحصیل در این کشور چه می باشد؟
 • مراحل لازم برای اخذ پذیرش در سوئد چگونه می باشد؟
 • کار پس از تحصیل و نهایتا اقامت در این کشور چه وضعی دارد؟

تحصیل در دانشگاه های پزشکی سوئد

دانشگاه های پزشکی سوئد یکی از معتبر ترین دانشگاه های پزشکی جهان هستند و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها از جایگاه علمی بالایی برخوردارند. از طرفی هم امکانات این دانشگاه ها جهت آموزش به دانشجویان، بسیار مجهز است و هم بودجه های تحقیقاتی فراوانی به هر دانشگاه تعلق می گیرد تا در خصوص پیشرفت علم پزشکی و کشف و درمان بیماری ها اقدام نمایند. بدین جهت تحصیل در پزشکی سوئد فرصت بسیار عالی از نظر علمی می باشد و اکثر این دانشگاه ها نیز مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران می باشد و مدارک فارغ التحصیلی از دانشگاه های سوئد در ایران نیز اعتبار بالایی دارد.

مزایای تحصیل در سوئد

لازم به ذکر است که مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور 5 سال است و دانشجویان بایستی برای دریافت مدرک فارغ التحصیلی 18 ماه به صورت کارآموزی در بیمارستان های سوئد فعالیت کنند. تعداد ترم هایی که دانشجویان پزشکی در این کشور پشت سر می گذارند 11 ترم متوالی است. لیست زیر نام تعدادی از دانشگاه های پزشکی معروف سوئد می باشد که مورد تایید وزارت علوم نیز هستند.


همان طوری که در نمودار زیر هم مشخص است، برترین دانشگاه علوم پزشکی سوئد برای تحصیل در این رشته موسسه آموزش پزشکی کارولینسکا می باشد:

بهترین دانشگاه های پزشکی در سوئد

زبان تحصیل پزشکی در سوئد

برای تحصیل در رشته پزشکی مهم ترین و نخستین موضوع، مسئله زبان انگلیسی است. متاسفانه برای تحصیل در این کشور در رشته پزشکی نه تنها باید به زبان انگلیسی تسلط داشت بلکه فراگیری زبان سوئدی نیز الزامی است. علت این دو زبانه بودن برای تحصیل در رشته دندان پزشکی بحث آموزش علمی و آموزش عملی است.

اینفوگرافیک تحصیل پزشکی در سوئد

از آخرین شرایط تحصیل در سوئد باخبر باش

در حقیقت در طی تحصیل در سوئد جدید ترین منابع علمی جهان که البته به زبان انگلیسی می باشد در دانشگاه مورد تدریس قرار می گیرد و به طبع اساتید در کلاس های درس به زبان انگلیسی سخن می گویند. از طرفی ضرورت فراگیری زبان سوئدی بدین جهت می باشد که برای گذراندن مراحل عملی پزشکی معمولا دانشجویان در یکی از بیمارستان های کشور سوئد مشغول به گذراندن دوره خود می شوند که برای برقراری ارتباط راحت با بیماران می بایست به زبان سوئدی مسلط باشند. همچنین گاهی اوقات بعضی از اساتید در دانشگاه های سوئد دوره ها و کلاس هایی را برگزار می نمایند که به زبان سوئدی است.

پیش نیاز تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

پیش نیاز ورود به دوره پزشکی، تحصیلات در دوره متوسطه و یا مدرک برابر آن است. مثلاً اگر متقاضی می­ خواهد به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد بپردازد، می بایست ابتدا دروس زیست شناسی را در پیش دانشگاهی گذرانده باشد. شرایط پذیرش توسط دانشگاه­ های سوئد متفاوت است و این شرایط توسط دانشگاهی که دانشجو انتخاب می ­کند، تعیین می­ شود.

پذیرش توسط دانشگاه­ های خصوصی نسبت به دانشگاه­ های دولتی آسان تر است (هزینه دانشگاه ­های خصوصی اغلب بیشتر می باشد). متقاضی باید به این توجه داشته باشد که دانشگاهی که انتخاب می­ کند توسط وزارت علوم تائید شده باشد. از سایر موارد مورد نیاز جهت تحصیل در سوئد عبارتست از:

 • پاسپورت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • آزمایش­ های پزشکی
 • گواهینامه مهارت زبان سوئدی و یا قبولی در آزمون زبان TISUS

مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در سوئد در سال 2024

برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور در سال 2024 هر فرد متقاضی می بایست در خصوص تکمیل موراد و مدارک زیر اقدام نماید تا بتواند موفق به اخذ پذیرش و تحصیل در این کشور شود. هر فرد برای دستیابی به پذیرش تحصیلی خویش در کشور سوئد باید مدارک تحصیلی خود را مطابق خواسته دانشگاه ارائه دهد. مهم ترین مدارک مورد نیاز هر فرد به شرح زیر است:

 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه تاریخ اعتبار
 • ارائه تمامی ریز نمرات دوره دبیرستان به همراه پیش دانشگاهی به صورت ترجمه شده
 • ارائه عکس پرسنلی به تعداد 3 عدد برای سفارت
 • اسکن عکس برای ارسال اینترنتی جهت اخذ پذیرش
 • ارائه انگیزه نامه کامل
 • ارائه فرم CV (معرفی نامه شخصی)
 • ارائه توصیه نامه از اساتید معتبر برای پذیرش تحصیلی (الزامی نمی باشد صرفا شانس پذیرش را افزایش می دهد)

ویزا جهت تحصیل پزشکی در سوئد

پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی سوئد اکنون وقت آن رسیده که متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد (اقامت سوئد) اقدام کنند. ویزایی که مخصوص دانشجویان پزشکی خارجی است چرا که طول دوره آنها بیش از 3 ماه است و از همین رو نیز به این ویزای سوئد نیز ویزای بلند مدت سوئد می گویند. بنابراین پس از طی مرحله اخذ پذیرش از دانشگاه سوئدی حالا به مرحله درخواست ویزای تحصیلی سوئد می رسیم:

مراحل درخواست ویزای تحصیلی سوئد

و اما برای درخواست ویزای مذکور متقاضیان بین المللی نیازمند ارائه مدارک زیر هستند:

 • پاسپورت ملی معتبر
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی سوئد
 • عکس های پاسپورتی
 • کارنامه/ ریزنمرات قبلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی سوئد
 • بیمه سلامت
 • رسید پرداخت شهریه تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست
 • مدرک اثبات تمکن مالی متقاضی

شرایط سنی برای اخذ پذیرش پزشکی در سوئد

سوئد 2024 بیشتر از همه به خاطر دانشگاه های برتر، فرآیند آسان پذیرش، برنامه های آموزشی مبتنی بر برنامه های آمریکا و نیز هزینه تحصیل منطقی مورد توجه اغلب دانشجویان بین المللی قرار دارد. اما نباید فراموش کرد که پذیرش دانشجوی پزشکی در سوئد 2024 محدودیت سنی خاص خودش را دارد. بر طبق قوانین تحصیلی سوئد سن متقاضیان MBBS در سوئد بهنگام پذیرش نبایستی کمتر از 17 سال و بیشتر از 25 سال باشد.

شروط اقامت در سوئد 2024

مراحل پذیرش تحصیل پزشکی در سوئد

برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی سوئد بایستی تمامی موارد زیر را به درستی انجام داده تا در نهایت با ارائه مدارک و اسناد مورد نیاز بتوان در دانشگاه های پزشکی سوئد پذیرش شد. روند اخذ پذیرش پزشکی در کشور سوئد به شرح جدول زیر است:

روند اخذ پذیرششرح
رعایت شرط معدل برای پذیرشحداقل معدل 14 نیاز است ولی معدل بالای 16 شانس قبولی با بیشتر خواهد کرد.
ارائه مدرک زبانبرای تحصیل در سوئد نیاز به مدارک زبان سوئدی TISUS و یا SVENSKA است.
درخواست پذیرشمی بایست یک فرم درخواست و انگیزه نامه تحصیلی برای دانشگاه ارسال شود که دانشگاه را مجاب به پذیرش نماید.
ثبت نام اینترنتیدر صورت پذیرش تحصیلی می بایست تمام مدارک لازم برای دانشگاه به صورت ترجمه شده ارائه گردد.
درخواست ویزاپس از پذیرش نهایی می بایست جهت اخذ وقت سفارت اقدام نمود.
جلسه مصاحبههدف از اخذ ویزا، بررسی سوء پیشینه و بررسی تمکن مالی مورد قرار می گیرد.

مقایسه تحصیل در سوئد با سایر کشورها

با توجه به مطالب فوق، افرادی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند برای تحصیل در سوئد بایستی هم به زبان انگلیسی مسلط شوند و به دنبال دریافت مدرک آیلتس و یا تافل باشند و هم باید برای فراگیری زبان سوئدی نیز اقدام کنند که این امر پروسه مهاجرت تحصیلی فرد متقاضی را بسیار دشوار و زمان بر خواهد کرد. همچنین مدارک زبان سوئدی که برای ارائه جهت پذیرش دانشگاه نیاز می باشد شامل نمره B2 در آزمون TISUS و یا آزمون SVENSKA است. بدین جهت تحصیل پزشکی در سوئد در مقایسه با تحصیل پزشکی در کانادا و تحصیل رایگان پزشکی در مجارستان بسیار سخت تر و طولانی تر خواهد بود. از این رو و به عنوان گزینه جایگزین، تحصیل پزشکی در کانادا توصیه می شود.

تحصیل در سوئدتحصیل در کانادا
نیازمند دو زبان سوئدی و انگلیسینیازمند یک زبان انگلیسی
درآمد معمولیدرآمد بیشتر
دستیابی معمولی به اقامت دائمدستیابی سریع به اقامت دائم

مراحل پذیرش تحصیل پزشکی در سوئد

شرایط کاری پزشکان در سوئد

خیال دانشجویان پزشکی در سوئد از بابت کار و درآمد در این کشور راحت است. چرا که رشته پزشکی همواره جزو مشاغلی است که در صدر فهرست مشاغل مورد نیاز سوئد قرار دارد. همچنین پزشکان در سوئد از بالاترین سطح درآمدی در بین سایر مشاغل حوزه سلامت برخوردار هستند. در زمینه حمایت اتحادیه کاری و نیز حمایت دولتی در قالب سیستم رفاه تکمیلی نیز پزشکان حرف اول را در سوئد می زنند. اما مسئله درآمدی موضوعی است که به وضوح می توان در جدول زیر نیز مشاهده کرد:

عنوان شغلیمیزان درآمد به کرون (SEK)
کارشناس هوش بریSEK54046
متخصص اصواتSEK70456
تکنسین مهندسی بیومدیکالSEK33981
دندانپزشکSEK111785
پزشکSEK127175
سرپرستارSEK42973
تکنسین آزمایشگاهیSEK37786
پرستارSEK39714
ماماSEK47690

شرایط کار پزشکی پس از تحصیل در سوئد

اولین ویزای اقامت در سوئد که برای تحصیل در این کشور در سال 2024 با عنوان مهاجرت تحصیلی صادر می شود، یک ویزای یکساله است که در صورت صلاحدید و طی نمودن دروس پزشکی با نمرات قبولی دوباره تمدید خواهد شد و بعد از اتمام تحصیل نیز در صورت علاقه مندی راه هایی برای کسب اقامت دائم سوئد وجود دارد. با استمرار اشتغال به مدت حدودا 5 سال و پرداخت بیمه و مالیات خویش، می تواند نهایتا درخواست اقامت دائم آن کشور را نماید. مراحل اخذ گواهی کار در سوئد برای پزشکان غیر اروپایی بدین شرح است:

شماره مراحلعنوان مراحلشرایط هر مرحله

1

آموزش زبان سوئدی
 یادگیری از طریق پزشکی SFA یا (Svenska for akademiker) ویژه افراد دارای پس زمینه تحصیلات بالینی یا مراقبت درمانی
گذراندن دوره آموزش زبان سوئدی تا سطح SVA 3 یا C1 Level
2تایید مدرک تحصیلیتایید از طریق تحویل مدرک به Socialstyrelsen
3گذراندن آزمون مهارت پزشکی آزمون مهارت یا Kunskasprovet که شامل تست های عملی و نظری است
4حضور در دوره های آشنایی با قوانین سوئدگذراندن این دوره ها برای انجام کار بالینی الزامی است
5گذراندن کارورزی بالینیبه مدت 6 ماه قبل از پرداختن به کار
6درخواست گواهی کار پزشکیدرخواست از طریق سایت Socialstyrelsen

متوسط درآمد پزشکان در سوئد

پزشکان در سوئد علی رغم نرخ بیکاری سال 2024 که 7.1% است، فرصت های شغلی زیادی دارند. همچنین در صورت اخذ تخصص بیشترین سطح درآمد در سوئد را نیز به خود اختصاص می دهند. در جدول ذیل سطح درآمد پزشکان و کادر درمان در سوئد طی سال 2024 به طور کلی بررسی شده است:

درآمد ماهیانه پزشکان و افراد حوزه سلامت در سوئد (کرون سوئد)توضیحات
SEK14100پایین ترین سطح درآمد ماهیانه
SEK66500متوسط درآمد ماهیانه
SEK201000بیشترین میزان درآمد ماهیانه

در سوئد البته یکی از معیارهای تعیین کننده میزان درآمد، جنسیت افراد است. متاسفانه در سال 2024 یک خانم با رزومه دقیقا مشابه با همکار آقای خود، حدودا 5% کم تر از وی درآمد کسب می کند. یعنی در حالی که متوسط درآمد ماهیانه پزشکان زن در سوئد SEK64800 (کرون سوئد) است، آقایان ماهیانه SEK68300 (کرون سوئد) حقوق می گیرند.

چطور میشه در سوئد به کار رسید؟

هزینه تحصیل پزشکی در سوئد 2024

پس از اطلاع از شرایط و ضوابط تحصیل پزشکی در سوئد مطمئنا حالا کنجکاوید بدانید که سطح شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های سوئد چگونه است. کلا هزینه های تحصیل پزشکی MBBS در کشور سوئد شامل شهریه و هزینه زندگی است. و بر طبق یک برآورد آماری دقیق هزینه تحصیل سالانه دانشجویان MBBS در سوئد حدود SEK85000 الی SEK95000 (کرون) می باشد. و به همین دلیل نیز گفته می شود که دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی ماهانه به بودجه ای حدود SEK8568 (کرون) و سالانه حدود SEK102816 (کرون) نیاز دارند. اما این دانشجویان در سوئد برای تامین هزینه های خود به انواع بورسیه ها به شرح زیر دسترسی دارند:

برنامه های بورسیه مخصوص دانشجویان MBBS در سوئد
عنوان بورسیهحامی مالی
برنامه بورس جهانی دانشگاه کارلستاددانشگاه کارلستاد
برنامه بورس جهانی دانشگاه لونددانشگاه لوند
برنامه بورس تحصیلی دانشگاه گوتنبورگدانشگاه گوتنبورگ
بورسیه بین المللی لینکوپینگدانشگاه لینکوپینگ

هزینه زندگی در سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که نسبت به سایر کشورهای این حوزه از جمله نروژ و دانمارک، ارزان قیمت تر می باشد. زندگی در سوئد ماهیانه بین 1600€ تا 2100€ (یورو) هزینه خواهد داشت. البته دانشجویان با رزرو خوابگاه های دانشگاهی یا اجاره اشتراکی منزل با دانشجویان دیگر می توانند هزینه های خود را حتی به ماهی 1000€ (یورو) نیز برسانند. نمودار زیر نشان دهنده توزیع درصدی آیتم های هزینه زندگی در کشور سوئد می باشد که دانشجویان متقاضی بایستی از آن مطلع باشند:

درصد توزیع هزینه های زندگی در سوئد

البته سوئد یکی از معدود کشورهایی است که ویزای همراه صادر می کند و خوشبختانه همراه نیز اجازه کار دارد و می توان تمام یا بخش اعظم هزینه ها را از این طریق پرداخت نمود. علاقه مندان به تحصیل در سوئد می توانند جهت آگاهی از مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش سوئد با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل پزشکی در سوئد

متقاضیان تحصیل پزشکی در سوئد در سال 2024 موارد زیر را مطرح می نمایند:

 • زبان تحصیل پزشکی در سوئد چیست؟ زبان تحصیل پزشکی در سوئد انگلیسی می باشد ولی افراد متقاضی می باید در دوره های کارآموزی به زبان سوئدی تسلط داشته باشند.
 • شرط معدل برای تحصیل پزشکی در سوئد چند است؟ برای تحصیل پزشکی متقاضیان باید معدل بالای 14 داشته باشند ولی درصد قبولی با معدل بالای 16 بیشتر می باشد.
 • بازار کار پزشکی در سوئد چگونه است؟ رشته پزشکی در سوئد در بحران نیروی کار قرار دارد که همین موضوع توانسته ذهن افراد را در خصوص کار و اقامت پس از تحصیل به سمت خود سوق دهد.
 • میانگین درآمد رشته پزشکی در سوئد چقدر است؟ میانگین درآمد در شاخه های مختلف با هم متغیر است و از 37786 الی 127175 کرون می باشد.
 • شرایط کار پزشکی پس از تحصیل چیست؟ دانش زبان سوئدی، گذراندن دوره های مهارت و قبولی در آزمون، آشنایی با قوانین و سپری کردن دوره های کارورزی بالینی موارد حائز اهمیت است.
 • شرایط ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل پزشکی در سوئد چیست؟ در اینباره متقاضیان بایستی مدرک IELTS حداقل نمره 6.5 و مدرک TOEFL با نمره 90 به دانشگاه سوئدی ارائه دهند.
 • هزینه تحصیل پزشکی در سوئد چقدر است؟ هزینه تحصیل سالانه دانشجویان MBBS در سوئد شامل شهریه+ هزینه زندگی حدود SEK85000 الی SEK95000 (کرون) می باشد
4.7/5 - (6 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در سوئد

 1. لاله گفت:

  سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم پروسه تایید مدرک تحصیلی چقدر زمان میبره؟
  من شنیدم کلا گرفتن ویزای سوئد خیلی زمانبره (خدودا یکسال )؟
  درسته ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   معادسازی مدرک تحصیلی شما به تنهایی حدود 2 سال می تونه طول بکشه و این در شرایطی هست که شما به زبان سوئدی تسلط داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *