مهاجرت

قوانین مهاجرت

قوانین مهاجرت

قوانین مهاجرت 2023 از جمله دغدغه های این روزه افراد می باشد که واجدین شرایط باید قبل از هر گونه اقدامی نسبت به این امر آگاهی کامل داشته باشند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است به بررسی قوانین مربوط به مهاجرت می پردازیم.

 • شرایط لازم برای مهاجرت قانونی چیست؟
 • برای مهاجرت چه مدارکی نیاز است؟
 • انواع روش های قانونی مهاجرت کدامند؟
 • برترین کشورهای مهاجرپذیر دنیا کدامند؟

چشم اندار قوانین مهاجرت در سال 2019 از قوانین و شرایط مختص به خود برخوردار می باشد که به منظور رفاه بیشتر در خصوص زندگی است که در این میان نیز می توان به طرق مهاجرتی اشاره کرده. مهاجرت از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی از راه های اخذ اقامت محسوب می شوند که می توان گفت پناهندگی طرق خطرناک مهاجرت محسوب می شود. موسسه سفیران سروش سعادت نیز مفتخر به در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در همین باب در اقصی نقاط دنیا برای افراد می باشد.

علل مهاجرت

باید بین عواملی همچون عوامل رانده شدن و عوامل جذب و کشش تفاوت قائل شد. راندن و رانده شدن در مرحله اول به انگیزه فرد برای مهاجرت از کشوری به کشور دیگر می باشد. مهاجرت ممکن است به دلیل یکی از مواردی مانند تحصیلی، ورزش، اقتصاد، کار و سایر باشد. یکی دیگر از علل مهاجرت فرار از فقر و بیکاری است که یکی از عوامل رانده شدن محسوب می شود.

فراهم بودن و وجود داشتن شرایط استخدام و بکارگیری افراد غیر بومی یک عامل جذب کننده و یکی از عوامل دیگر مهاجرت به حساب خواهد آمد. عوامل طبیعی مانند سیل، زلزله، سونامی، آتش سوزی های عظیم نیز می‌تواند جریان مهاجرت را افزایش دهد. کشورهای که از اقتصاد ضعیفی برخوردار هستند و فقر بر جامعه حاکم است امر مهاجرت را شدت می بخشند. مهاجرت می تواند جنبه های دیگری هم داشته باشد مانند مهاجران بازنشسته ثروتمند به کشورهای با هزینه‌ های پایین و با شرایط آب و هوای بهتر و مناسب تر که این نوع مهاجرت نیز نوع جدیدی از مهاجرت بین‌المللی تلقی می شود.

از عوامل دیگر مهاجرت شامل تعقیب (مسائل مذهبی یا موارد دیگر) ارعاب، سوء استفاده، زورگویی، نژاد پرستی و قتل‌ عام بخاطر افراط گرایی گروه هایی مانند داعش که علل اصلی مهاجرت شهروندان بعضی از کشورها شده است. گاهی براساس روابطی که بین اشخاص و روابط فی‌ مابین آنها وجود دارد نظیر رفتن پیش خانواده و یا ازدواج با یک شهروند کشور دیگر می تواند علت مهاجرت اشخاص باشد. این گونه مهاجرت‌ها بخاطر دلایل شخصی است.

از آخرین شرایط تحصیل در کانادا باخبری؟

قوانین ویزاهای مهاجرتی

همان طوری که در مطالب فوق نیز گفته شد افراد برای مهاجرت دلایل، انگیزه ها و اهداف مختلفی دارند. برخی ها برای کار و کسب درآمد، برخی ها برای تحصیل و اخذ مدرک و عده ای نیز برای سرمایه گذاری و کسب سود از بیزینس خود دست به مهاجرت می زنند. از همین رو کشورهای مختلف جهان نیز ویزاهای مختلفی برای متقاضیان مهاجرت صادر می کنند.

از متداولترین این ویزاهای مهاجرتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

متداول ترین ویزاهای مهاجرتی

موانع موجود در قوانین مهاجرت

همیشه موانع مهاجرت بحث مسائل قانونی نیست بلکه مواردی از قبیل خانواده، شبکه حمایتی، دوستان و فرهنگ که مواردی طبیعی و خیلی نیرومند هستند مانع مهاجرت افراد می باشند. با قصد مهاجرت یا ترک کشور باید از خیلی چیزها که به آنها دلبستگی و علاقه دارند، بگذرند. یکسری از افرادی که عزم خود را برای مهاجرت جزم کرده اند دارایی‌ های خود را زیر قیمت به فروش رسانده و به پول نقد تبدیل می کنند که می توان گفت که روندی اشتباه می باشد که نباید از آن چشم پوشی کرد.

مزایای موجود در قوانین مهاجرت

مهاجرت می تواند به نفع کشورهایی که پایه اقتصادی ضعیفی دارند، باشد. کشورهایی که نیروی کار مازاد دارند و تقاضا برای کارکردن زیاد است، می توانند نیروهای مازاد خود را به کشورهای که به نیروی کار نیاز دارند بفرستند و از این راه می تواند باعث ارز آوری و منجر شدن به کسب مهارت و آموزش نیز باشد. در کشورهایی مثل کانادا که نرخ تولد در آن کاهش یافته است مزایای مهاجرت به وضوح قابل مشاهده است.

مزایای موجود در قوانین مهاجرت

حقوق مهاجرین

مهاجرت کردن یک حق فردی است که فرد آزادانه می تواند در داخل مرزهای یک کشور با رعایت قوانین مهاجرت تردد نماید و سکونت داشته باشد. وقتی بحث مهاجرت می شود هیچ یک از کشورها آزادی کامل را به افراد برای رفت ‌و آمد و کوچ کردن نمی‌ دهند. مطابق ماده 13 اعلامیه بین‌ المللی حقوق بشر هیچ شهروندی نباید مانعی در رابطه با ترک کردن کشور خود داشته باشند. فرصتهای استفاده از مهاجرت به افرادی که تحصیلات عالی، تحصیل در کانادا، تحصیل در ایتالیا، تحصیل در آلمان و سایر دارند یا متخصص در یک کار هستند یا به افرادی که ثروتمند می باشند و توانایی و تمکن مالی جهت سرمایه گزاری را دارند داده می شود.

افرادی که امتیازات کمتری دارند نسبت به این افراد عموما به صورت غیر قانونی اقدام به مهاجرت می نمایند. این افراد شامل توده افراد فقیر در کشورهای کم درآمد می‌ باشند که از شرایط مناسب برخوردار نیستند. در انتها قید می کنیم که مهاجرت به دو صورت است. مهاجرت کوتاه مدت و مهاجرت قطعی و بلند مدت.

تمدید تحصیل رایگان در ایتالیا در سال 2023

مهاجر پذیرترین کشورهای جهان

شاید این سوال برای شما نیز مطرح شود که بهترین کشور یا کشورها برای مهاجرت چه کشورهایی هستند. بر طبق داده های منتشرع توسط سازمان ملل، ایالات متحده اولین کشور مهاجر پذیر دنیا با 51 میلیون مهاجر و پس از آن کشور آلمان با 16 میلیون مهاجر دومین کشور مهاجر پذیر دنیا محسوب می شوند:

مهاجر پذیرترین کشورهای جهان

دو کشوری که جزء بزرگترین اقتصادهای جهان نیز قلمداد می شوند. آمریکا که در رتبه 1 اقتصاد جهان قرار داشته و آلمان نیز در رتبه 1 اقتصاد اروپا و رتبه 4- ام بزرگترین اقتصاد جهان قرار می گیرند:

بزرگترین اقتصلدهای جهان از نظر شاخص GDP

مهاجرت تحصیلی و کاری از محبوبترین روش های مهاجرتی

در حال حاضر اکثر افراد جهت مهاجرت مدل ویزای تحصیلی، اخذ پذیرش از کالج و دانشگاه را انتخاب می کنند زیرا این روش کمترین ریسک را داشته و معمولا کم هزینه می باشد. توصیه می شود شیوه ویزاهای تحصیلی و نظام تحصیلی کشورهای مختلف را کامل مطالعه کرده و پس از آن دست به انتخاب زنید. از سوی دیگر کار در یک کشور خارجی مخصوصا کشورهای پیشرفته غربی می تواند ایده خوبی برای متخصصان و کارگران ماهر باشد.

اگر می خواهید کشوری را جهت مهاجرت انتخاب کنید سعی کنید که حتما این کشور ارزش اقدام را داشته و معمولا از سطح رفاه بالا، امکانات خوب، اقتصاد قوی، اقلیمی زیبا و ساسر را داشته باشد. موسسه سفیران سروش سعادت می تواند شما را در خصوص انتخاب بهترین گزینه برای مهاجرت راهنمایی نماید.

سوالات پرتکرار در خصوص قوانین مهاجرت

افرادی که در خصوص قوانین مهاجرت در سال 2023 ابهاماتی دارند موارد زیر را عنوان می نمایند:

 • مهم ترین قوانین مربوط به مهاجرت کاری به کشورهای مختلف جهان چیست؟ بر اساس قانون هر کشور، شرایط متفاوت است اما متقاضی مهاجرت کاری باید حداقل های سابقه کاری را در اختیار و به زبان رسمی آن کشور تسلط داشته باشد.
 • مهم ترین محدودیت های مهاجرت تحصیلی چیست؟ علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور باید به محدودیت های سنی، نوع مدرک تحصیلی و مدرک زبان مورد نیاز برای ادامه تحصیل توجه داشته باشند.
 • مهم ترین مسئله قانونی در مهاجرت از طریق ازدواج چیست؟ پروسه مهاجرت به کشورهای خارجی از طریق ازدواج کمی طولانی است و علت آن است که اثبات صحت ازدواج از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و مهم ترین مسئله در این نوع مهاجرت است.
 • نقض قوانین مهاجرتی چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت؟ نقض قوانین مهاجرتی محدودیت های فراوانی را به همراه خواهد داشت و در بهترین شرایط فرد را به مدت یکسال از سفر مجدد منع می کند.
 • قوانین مربوط به پیوست خانواده به متقاضی خارجی چیست؟ شرایط دریافت ویزای پیوست به خانواده تنها برای افرادی فراهم می شود که بتوانند اثبات کنند؛ از نظر مالی، توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود را خواهند داشت.
4.8/5 - (22 امتیاز)

4 دیدگاه برای “قوانین مهاجرت

 1. متین گفت:

  واقعا ممنونم بابت راهنمای هاتون
  ولی من شنیدم اگر کسی در کشوری زندگی میکنه حتی اقامت دائم داشته باشه
  ولی اگر بفهمند مدارک فیک باشه اقامت از بین میره درسته ؟
  مرسی

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   مرسی از لطف و محبت شما
   بستگی به خیلی مسائل داره دوست عزیز نمیشه انقدر راحت راجع بهش اظهارنظر کرد

   1. مهاجرت کانادا گفت:

    سلام داوری عزیز
    ایا امکان جلسه حضوری یا غیرحضوری با مجموعه شما وجود دارد ؟

    1. داوری گفت:

     سلام و درود
     بله با شماره تماس موسسه 91003232 تماس بگیرید در خدمتتون هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *