مهاجرت تحصیلی رومانی

ویزای تحصیلی رومانی

ویزای تحصیلی رومانی

ویزای تحصیلی رومانی مهم ترین مدرکی است که شهروندان غیر اروپایی برای ورود به کشور رومانی به آن و همه مزایایش نیاز خواهند داشت. کشور رومانی یکی از سرزمین های جنوب شرقی اروپا بوده و از اعضای اتحادیه این قاره به شمار می رود. رومانی از نظر جغرافیایی دارای همسایگانی چون بلغارستان، مجارستان و صربستان بوده و پایتخت آن شهر شلوغ و مدرن بخارست می باشد. اغلب امکانات و تجهیزات روز دنیا در زمینه های گوناگون در این شهر جمع شده اند به طوریکه بهترین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی رومانی نیز در شهر بخارست تمرکز یافته اند. این مقاله حاصل تلاش تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بوده و ما سعی داریم در ادامه به سوالاتی پیرامون چگونگی تحصیل در رومانی پاسخ دهیم.

 • اخذ پذیرش تحصیلی از کشور رومانی نیازمند چه مقدماتی است؟
 • آیا امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاه های این کشور برای متقاضیان خارجی فراهم می باشد؟
 • مدارک علمی اخذ شده از دانشگاه های رومانی تا چه اندازه معتبر هستند؟
 • هزینه زندگی دانشجویی در رومانی به چه میزان است؟
 • مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی رومانی کدامند؟

مزایای تحصیل در رومانی

کشور رومانی پیرو معاهده بلونیا (Bologna) بوده و مدرک علمی اخذ شده از این کشور دارای اعتبار در بسیاری از کشورهای جهان از جمله اغلب کشورهای اروپایی و حوزه شنگن می باشد. هزینه مهاجرت تحصیلی به رومانی و تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور بسیار مقرون به صرفه بوده و آموزش در مراکز علمی و دانشگاه های گوناگون آن به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، رومانیایی و مجاری ارائه می گردد که این امر موجب شده تا طیف وسیعی از نژادهای مخنلف دانشجویان در این کشور به چشم بخورد. همه ساله تعداد بسیاری از متقاضیان از اقصی نقاط جهان جهت تحصیل در دانشگاه های شهرهایی چون بخارست درخواست می دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی رومانی به 3 و در برخی از موارد به 4 سال زمان نیاز دارد. مقطع کارشناسی ارشد همچون کشور ما 2 سال و تحصیل در رشته پزشکی برخلاف عموم کشورهای اروپا 6 و 5 سال زمان می برد. دانشگاه های رومانی به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که بیشترین شهریه پرداختی مربوط به دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی می باشد. ورود به دانشگاه های این کشور در برخی از مواقع نیازی به ارائه مدرک زبان نداشته و ارائه دیپلم تحصیلی 12 ساله همراه با ریز نمرات کفایت می کند.

مزایای دریافت ویزای تحصیلی رومانی

مهم ترین مزایای تحصیل در رومانی عبارتند از:

 • امکان پذیری کار ضمن تحصیل
 • اخذ اقامت پس از تحصیل
 • امکان اخذ ویزای همراه

این تنها بخشی از مزایای ویزای تحصیلی رومانی است. افرادی که از این طریق وارد رومانی می شوند می توانند آینده خوبی برای خود بسازند. امکان ادامه تحصیل در اروپا برای بسیاری از افراد وجود دارد. با توجه به هزینه های کم تحصیل در رومانی می توان گفت اخذ ویزای تحصیلی رومانی می تواند یک سکوی پرتاب بسیار مناسب برای زندگی در قلب اروپا و حتی کانادا یا آمریکا باشد. به طور کلی تحصیل در اروپا را می توان سکوی پرتاب بزرگ برای زندگی هر فرد دانست.

پذیرش در دانشگاه های رومانی جهت اخذ ویزای تحصیلی

کشور رومانی دارای مراکز تحقیقاتی متعددی بوده و همچنین بیش از 110 موسسه آموزش عالی در سطح شهرهای آن مشغول به فعالیت می باشند. شهروندان این کشور از سن 6 سال ملزم به شرکت در دوره ابتدایی بوده و دولت این کشور از افراد دارای تابعیت رومانیایی هزینه ای در این راستا دریافت نخواهد کرد. همچنین در دوره کارشناسی انواع بورسیه های تحصیلی از سوی موسسات و دولت این کشور به دانشجویان ارائه می گردد که افراد خارجی نیز تحت شرایط کاملا مشابه با شهروندان رومانی از آن بهره مند خواهند شد. تعداد این بورس های تحصیلی در مجموع 412 عدد می باشد که اغلب به دانشجویان با میانگین بالای معدل اعطا خواهد شد.

تحصیل در دانشگاه های رومانی به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک آیلتس 6 بوده و همچنین دانشجویان قادر خواهند بود جهت تسهیل در پرداخت شهریه و سایر هزینه های مربوط به تحصیل حداکثر 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول باشند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی به طور سالانه کمتر از 4000€ (یورو) و تحصیل در رشته مشابه برای افراد علاقه مند به مقطع کارشناسی ارشد 2500€ (یورو) برآورد می شود. رومانی در مجموع دارای 57 دانشگاه دولتی و خصوصی است. دانشگاه های این کشور دارای سطح کیفی بالایی بوده و نام آن ها در رده بندی جهانی QS به کرات دیده می شود.

نام دانشگاه رتبه دانشگاه در رومانی
University of Bucharest 1
University POLITEHNICA of Bucharest 2
Babeș-Bolyai 3
Technical University of Cluj-Napoca 4

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی رومانی

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی رومانی

کشور رومانی نیز همچون سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای ضوابط و قوانین نسبتا ساده ای در زمینه ارائه ویزای تحصیلی به علاقه مندان تحصیل در این کشور می باشد. افراد می بایست در ابتدا اقدام به ارائه درخواست تحصیل نموده و در فرم تکمیلی مشخصات رشته مورد نظر و دانشگاه هدف را ذکر نمایند. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مقصد متقاضیان ملزم به دریافت ویزای بلند مدت از اداره کنسولی این کشور می باشند. علت این امر اعتبار 30 الی 90 روز ویزای تحصیلی رومانی می باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در این شرایط دانشجو مجاز به 1 سال اقامت در رومانی می باشد و این مدت قابل تمدید است. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی رومانی به شرح ذیل است:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاه هدف
 • داشتن امکان و پشتوانه مالی جهت سکونت در رومانی و پرداخت هزینه های تحصیل در این کشور (حداقل 2000€ (یورو))
 • رسید پرداخت شهریه ترم نخست
 • بیمه نامه پزشکی و گواهی سلامت
 • عدم سوء پیشینه
 • دیپلم 12 ساله و ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • مدارک هویتی
 • عکس
 • گواهی رزرو محل اقامت در رومانی
 • گواهی بلیت رفت به کشور رومانی

هزینه تحصیل و زندگی در رومانی

هزینه لازم جهت اخذ ویزای بلند مدت تحصیل در رومانی 120€ (یورو) برآورد می شود. مبلغ مورد نیاز ویزای کوتاه مدت حدود نصف این مبلغ بوده و همچنین فرد ملزم به همراه داشتن حداقل 1800€ (یورو) در زمان ورود به کشور رومانی می باشد. هزینه های زندگی در کشور رومانی بسیار مقرون به صرفه بوده و این امر از مزیت های تحصیل در رومانی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی می باشد. علی رغم اینکه امکان تحصیل رایگان در بسیاری از دانشگاه های رومانی برای دانشجویان فراهم نمی باشد، تخصیص انواع بورسیه های تحصیلی در مقاطع گوناگون تحصیل در رشته هایی چون پزشکی با شهریه نزدیک به 8000€ (یورو) را آسان کرده است. دانشگاه های رومانی دارای خوابگاه هایی با امکانات مطلوب می باشند؛ با این وجود دانشجویان می توانند با هزینه تقریبی 140€ (یورو) به اجاره آپارتمان هایی با یک خواب در سطح شهر بپردازند.

تفاوت هزینه روش های مختلف سکونت دانشجویی در رومانی به یورو

چنانچه از نمودار فوق بر می آید، هزینه های زندگی در رومانی را می توان با اجاره یک اتاق اشتراکی به صورت قابل توجهی کاهش داد. امیدواریم مطالب ارائه شده پیرامون موضوع تحصیل و ویزای تحصیلی رومانی برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه این مسیر به صورت رایگان شما را همراهی خواهند نمود.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای تحصیلی رومانی

برخی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است درباره ویزای تحصیلی رومانی پیش آید عبارتند از:

 • آیا ویزای تحصیلی رومانی پس از پایان تحصیلات در این کشور فاقد اعتبار خواهد بود؟ بله اما به فرد یک اجازه اقامت 6 ماهه جهت کاریابی داده خواهد شد.
 • آیا امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در رومانی وجود دارد؟ در صورتی که فرد بتواند یک قرارداد کاری در رومانی امضا کند که از نظر قانونی مورد تایید باشد، این امکان نیز وجود خواهد داشت.
 • آیا برای شرکت در دوره های زبان رومانی، ویزای تحصیلی صادر می شود؟ بله یکی از راه های اخذ ویزای تحصیلی رومانی، دریافت پذیرش از دوره های زبان در این کشور است.
 • آیا دریافت ویزای تحصیلی رومانی سخت است؟ به نسبت کشورهای حوزه شنگن، ویزای تحصیلی رومانی شرایط دریافت بسیار ساده تری دارد.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

39  +    =  40