مهاجرت کاری مالتا

ویزای کاری مالتا

ویزای کاری مالتا

مالتا برای کار و زندگی در اروپا گزینه خوبی است و یکی از ویزاهای کاری آسان جهت درخواست در اتحادیه اروپایی ویزای کاری مالتا 2021 می باشد. اما دلایل این جذابیت مالتا برای کارجویان و کارگران خارجی چیست؟ دلایل این امر را می توان در موارد مختلفی جست و جو کرد. اول اینکه اقامت مالتا معادل اقامت اروپای است و این نوع اقامت برای کل اعضای خانواده نیز امکان پذیر می باشد. ثانیا مالتا با وجود اینکه کشوری کوچک اما دارای بازار کاری کمتر توجه شده و پر رونقی است که به دنبال جذب متخصصان خارجی است.

ثالثا اگر بخواهیم نرخ بیکاری در مالتا را بررسی کنیم، متوجه می شویم که مالتا با نرخ بیکاری 3.3% در طی فوریه سال 2021 یکی از پیشگامان کمترین درصد بیکاری در اروپا است. به طوری که حتی از لوکزامبورگ با 5.7% و ایتالیا با 9.7% هم وضعیت بهتری دارد. علاوه بر این برخورداری از کیفیت زندگی اروپایی چیزی نیست که بتوان از آن به سادگی گذشت و این امتیاز هم برای مهاجران خارجی وسوسه انگیز و انگیزه بخش است. این مقاله توسط گروه کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای آشنایی هر چه بهتر علاقه مندان و متقاضیان کار در مالتا نگاشته شده است. در صورت وجود هر گونه سوالی درباره شرایط مالتا، کار و زندگی در مالتا با ما در تماس باشید.

شرایط زندگی در مالتا 2021

مالتا کشوری عضو اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگن می باشد که با نرخ بیکاری 3.3% دارای یک بازار کار پویا و سرزنده ای است . اما با وجود بازار کاری خوب و فرصت های اشغال عالی در مالتا، یکی از معضلات زندگی در کشور مالتا سطح بالای هزینه زندگی در مالتا است. هم اکنون هزینه زندگی ماهانه در کشور مالتا حدود 1916€ (یورو) است. این در حالی است که میانگین درآمد خالص ماهانه (پس از کسر مالیاتی) حدود 2246€ (یورو) می باشد. همان طوری که در نمودار زیر هم نشان داده شده این ارقام نشانگر وجود یک تعادل شکننده بین کار و زندگی در مالتا است:

نمودار مقایسه هزینه زندگی و سطح درآمد در مالتا

شاخص هزینه زندگی در مالتا نیز نشانگر تورم بالای هزینه ها در این کشور است. لازم به ذکر است که بخش بزرگی از درآمد اشخاص در مالتا هم صرف هزینه اجاره خانه می شود. در حال حاضر اجاره آپارتمان یک خواب وسط شهر والتا حدود 1030€ (یورو) و بیرون شهر حدود 825€ (یورو) می باشد. بر این اساس 30% از بودجه افراد صرف اجاره خانه در مالتا می گردد:

توزیع هزینه های زندگی در مالتا

نحوه اخذ ویزای کاری مالتا

شهروندان خارجی که قصد کار در مالتا برای مدت بیش از 3 ماه را دارند بایستی برای اخذ گواهی کار مالتا یا همان ویزای کاری مالتا درخواست دهند. معمولا گواهی کار مالتا توسط اداره کار (ETC) این کشور صادر می شود. همچنین بایستی این نکته را هم مدنظر قرار داد که کارفرما از طرف متقاضی گواهی کار یا Work licence را به اداره کار مالتا ارائه می دهد و کارجو یا متقاضی فقط بایستی از طریق سفارت مالتا پیگیر دریافت ویزای ورود نوع C (اقامت کوتاه) یا D (اقامت بلند) مالتا باشد. اما مدت اعتبار ویزای کار مالتا (گواهی کار) نیز به نوع درخواست تحویل داده شده به اداره کار بستگی دارد. معمولا مدت اعتبار این ویزا حداکثر تا یک سال و قابل تمدید می باشد.

نمودار مراحل درخواست ویزای کار مالتا

با توجه به شکل فوق می توان متوجه این نکته مهم شد که شهروندان خارجی به هنگام ورود به کشور مالتا نیازی به درخواست ویزای کار ندارند چرا که با توجه به گواهی کار اخذ شده برای آنها مجوز اقامت الکترونیک یا e-residence صادر می شود. نکته بسیار مهم در این خصوص آنکه متقاضیانی که با استفاده از ویزای اقامت کوتاه (شنگن) به مالتا مسافرت می کنند بایستی به عنوان کارجو یا job seeker ثبت نام کنند. این ثبت نام بایستی در اداره کار مالتا و توسط تکمیل فرم ETC 35 انجام شود. پس از کاریابی و در مرحله درخواست ویزای کار هم بار دیگر کارفرما از طرف کارگر درخواست گواهی کار می دهد.

مدارک لازم جهت درخواست ویزای کاری مالتا

همان طوری که در مطالب فوق هم بیان شد، ویزای کاری کشور مالتا یک نوع ویزای کارفرما محور محسوب می شود و معنی آن این است که کارفرما از طرف متقاضی یا کارجو مسئول پیگیری روند درخواست و صدور گواهی کار و صدور اقامت الکترونیک (e-residence) در کشور مالتا می باشد. نقش متقاضی یا کارجو نیز در اینجا صرفا گردآورنده مدارک لازم و ارسال آن به کارفرما و نیز درخواست ویزای ورود از طریق مراجعه به سفارت مالتا است. اما مدارک لازم برای اخذ ویزای کار مالتا (گواهی کار) عبارتند از:

 • فرم درخواست
 • Cv
 • توصیف پست شغلی
 • مراجع و استشهادها
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی مدرک مسافرتی یا پاسپورت
 • کپی ویزای معتبر (در صورت حضور در مالتا)
 • کپی کلیه مدارک تحصیلی یا حرفه ای
 • کاور لتر از طرف کارفرما با نمایش محل کار
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا حدود 58€ (یورو)

مدارک لازم جهت درخواست ویزای کاری مالتا

ویزای مالتا برای کارآفرینان

مسلما افرادی هستند که نه به فکر استخدام و کار در یک شرکت مالتایی بلکه به فکر راه اندازی یک کسب و کار جدید در مالتا فکر می کنند. بر طبق قانون کشور مالتا، شهروندان خارجی تنها در موارد استثنائی مجاز به کار به عنوان کارآفرین در کشور مالتا می باشند. این موارد به صورت زیر می باشد:

 • افراد ماهری که برنامه بیزینس محکمی تحویل داده و متعهد به استخدام شهروندان اروپایی باشند.
 • افراد دارای سرمایه بالغ بر حداقل 100000€ (یورو)
 • تک کارآفرین یک شرکت خارجی که مایل به راه اندازی شعبه ای از آن شرکت در مالتا باشد.

سوالاتی در باب اخذ ویزای کاری مالتا

بسته به تغییرات قانونی، سوالات بسیاری پیرامون درخواست ویزای کاری در مالتا وجود دارد. وکلای کارکشته و مجرب ما به برخی از این سوالات به صورت ذیل پاسخ می دهند:

 • آیا از ایران می توان برای ویزای کار مالتا درخواست داد؟ بله، ارائه درخواست ویزا از خارج نیز امکان پذیر است. در این رابطه یک وکیل حرفه ای هم می تواند مشاور متقاضیان باشد.
 • درخواست ویزای کار کشور مالتا چقدر طول می کشد؟ زمان رسیدگی به درخواست از چند هفته تا چند ماه، بسته به نوع گواهی مورد نیاز و روش به کار رفته متغیر است.
 • کلا مدت اعتبار ویزای کاری مالتا چقدر است؟ مدت اعتبار این ویزا 1 سال تمام بوده و امکان تمدید برای 3 سال دیگر را هم دارد.
 • چگونه می توان از تایید درخواست ویزای مالتا اطلاع یافت؟ در این مورد متقاضی تاییدیه رسمی ویزای کاری خود را دریافت می کند.

برای دسترسی به اطلاعات کامل و دریافت راهنمایی های لازمه در طی هر فرآیند مهاجرتی حتما بر روی مشاوره های کارشناسان و وکلای حرفه ای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حساب کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *