مهاجرت به کشور آلمان

اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای مهاجرپذیر میباشد که افراد به فکر هر نوع ویزا برای ورود به این کشور هستند تا اقامت دائم آلمان را دریافت کنند. کشور آلمان پرجمعیت ترین کشور اروپایی و شهر برلین بزرگترین شهر و پایتخت آن می باشد. برای اخذ اقامت دائم آلمان روش های مختلفی وجود دارد که در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده است به توضیحاتی در این خصوص می پردازیم. به صورت کلی ازدواج با یک فرد خارجی باعث اقامت آن کشور می شود. کشور آلمان هم این قانون را دارد. به عبارت دیگر ازدواج یک شخص غیر آلمانی با یک فرد آلمانی منجر به اقامت کشور آلمان می شود.

راه های قانونی اخذ اقامت در آلمان عبارت اند از:

 • اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل
 • اخذ اقامت دائم از طریق کار
 • دریافت اقامت دائم از طریق ازدواج با تبعه آلمانی
 • اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک، ثبت شرکت و تمکن مالی
 • اخذ اقامت دائم از طریق پناهندگی (غیر قانونی پیشنهاد نمی شود)
 • دریافت اقامت دائم از طریق تولد که در کشور آلمان بر طبق سیستم خون می باشد.

تعریف اقامت آلمان و انواع آن

آلمان به پایتختی برلین همزمان عضو اتحادیه اروپا و عضوی از کشورهای ناحیه شنگن اروپاست. به همین منوال، این کشور نیز مثل بقیه کشورهای ناحیه شنگن از قوانین مربوط به ویزای این ناحیه و قانون تردد آزاد در مرزهای اتحادیه اروپا (EU) تبعیت می کند. بر این مبناست که دولت آلمان به متقاضیان مهاجرت به آلمان دو نوع ویزا بر اساس مدت اقامت آنها صادر می کند که یا ویزای کوتاه مدت شنگن (با اقامت کمتر از 90 روز) و یا ویزای اقامت بلند مدت ملی (با اقامت بیش از 90 روز) میباشد. توجه کنید که با ویزای شنگن آلمان نمی توان در این کشور کار کرد!

اما ویزاهای بلند مدت یا ویزای ملی آلمان خود به چند دسته ویزایی زیر دسته بندی می شود که دارندگان آنها می توانند پس از گذشت مدت زمان معیتی از اقامت خود برای اخذ ویزای اقامت دائم آلمان درخواست دهند. این ویزاها عبارتند از:

 • ویزای تحصیلی آلمان
 • روادید محقق آلمان
 • ویزای کار آلمان
 • ویزای جستجوی کار آلمان
 • فریلانسری آلمان
 • ویزای کارآموزی آلمان
 • الحاق خانواده در آلمان
 • ویزای دوره زبان آلمانی
 • ویزای درمان پزشکی

شرایط دریافت اقامت دائمی آلمان

درصورت دریافت اقامت دائم، فرد دیگر نگرانی بابت شرایط ماندن در آلمان نخواهد داشت و می تواند اقامت خود را همواره تمدید کند. هر فرد با اخذ اقامت دائم در آلمان بدون هیچ محدودیتی می تواند مانند دیگر شهروندان ساکن در آلمان به تحصیل، کار و سرمایه گذاری بپردازد.

در ادامه مقاله گفته می شود که افراد با شرایط مختلف می توانند برای اقامت دائم آلمان اقدام نماید، اما عموما داشتن برخی از شرایط در تمامی روش های مهاجرتی یکسان است که به شرح ذیل می باشد:

 • حداقل در سطح B1 به زمان آلمانی تسلط داشته باشد و مدرک مورد تایید آلمان را ارائه دهد.
 • 5 سال در خاک حوزه شنگن حضور داشته باشد.
 • فرد بتواند از پس هزینه های خود و خانواده برآید.
 • متقاضی باید بیمه بازنشستگی داشته باشد.
 • فرد در سال های اقامت خود در آلمان باید مالیات پرداخت کرده باشد.
 • محل اسکان برای خود و افراد خانواده نشان دهد، بزرگی و متراژ خانه ای که باید ارائه شود، در هر شهر و ایالت متفاوت است.
 • مرتکب جرم نشده باشد. (در نظر داشته باشید که جریمه های راهنمایی و رانندگی در سوء پیشینه قرار نمی گیرد).
 • اجازه کار داشته باشد.

شرایط اخذ اقامت دائم آلمان از راه ازدواج

کسی که قصد دارد اقامت آلمان را دریافت کند باید تمکن مالی داشته باشد یعنی از توانایی مالی زیادی برخوردار باشد تا به دولت آلمان ثابت کنند که از پس هزینه های آلمان برای خود و همسرش بر می آید و برای زندگی کردن از دولت آلمان کمک نمی خواهد. همچنین فرد باید مدرک زبان آلمانی A1 داشته باشید. متقاضی باید مدارک خود را بر اساس ازدواج به سفارت بدهد و درخواست ویزای ازدواج کند. بعد از پذیرش و تایید آن برای مدرک همسر خود اقدام کند. لازم به ذکر است که برای اخذ ویزا این امکان را دارید که در کشور آلمان باشید. بعد از 3 سال اقامت موقت در آلمان می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

شرایط اخذ اقامت دائم آلمان از راه ازدواج

اخذ اقامت آلمان از طریق تخصص

امروزه دولت آلمان از افرادی که دارای مدرک تخصصی هستند و در رشته های تخصصی فعالیت می کنند استقبال می نماید. شرایط دریافت بلوکارت از سمت دولت آلمان عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی از موسسات مورد تایید
 • مسلط به زبان آلمان در سطح c1
 • سوابق کاری بیشتر از 8 سال
 • پذیرش نیروهای متخصص در موسسات و شرکت های آلمانی

کسانی که بعد از تحصیل به کار مشغول می شوند می توانند برای دریافت کارت آبی اقدام کنند. برای دریافت اقامت دائم از راه کارت آبی شخص این امکان را دارد که به مدت 33 ماه اقدامات لازم را انجام دهند و مدرک زبان آلمانی را در سطح c1 دریافت کنند. در زمینه اخذ روادید کشور آلمان ذکر این نکته الزامی است که در سال های اخیر شرایط صدور روادید برای ایرانیان بهتر شده است و بیشترین میزان ویزاها در این چند سال اخیر بوده است. شاید بتوان گفت بهترین ویزا در حال حاضر برای ایرانیان ویزای جستجوی کاری این کشور می باشد.

“کسانی که بعد از تحصیل به کار مشغول می شوند می توانند برای دریافت کارت آبی اقدام کنند. برای دریافت اقامت دائم از راه کارت آبی شخص این امکان را دارد که به مدت 33 ماه اقدامات لازم را انجام دهند”  اضافه شود. همچنین اگر تخصص فرد در رده رشته های پر تقاضا قرار بگیرد، می تواند پس از گذشت 22 ماه درخواست اقامت دائم دهد.

اقامت دائم آلمان از طریق ویزای 2022

یکی از راه های مهاجرت به کشور آلمان، امکان استفاده از حرفه برای ورود به این کشور است. افرادی که مدرک دانشگاهی در اختیار ندارند یا مدرک دانشگاهی آن ها فوق دیپلم است، می توانند با استفاده از این مدرک راهی آلمان شوند. البته در اختیار داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 از الزامات دریافت مجوز ورود به این کشور است. دارندگان این مدارک باید مراحلی مانند متقاضیان دریافت ویزای جستجوی کار آلمان را طی کنند با این تفاوت که نوع مدارک ارائه شده توسط آن ها تفاوت های نسبی دارد.

افرادی که از این طریق وارد خاک آلمان شوند، این اجازه را خواهند داشت که پس از 3 سال کار کردن اقامت دائمی این کشور را بدست آورند و این امکان را برای اعضای خانواده خود نیز فراهم آورند. این فرصت مناسبی است تا یک شهروند خارجی بتواند تقریبا از تمامی امکانات یک شهروند آلمانی استفاده کند. ویزای جدید 2022 یک راه بسیار مناسب جهت همه افراد متقاضی آلمان میباشد.

اقامت آلمان از طریق تحصیل

اگر به دنبال کسب اقامت آلمان از طریق تحصیل هستید، باید آگاه باشید که این نوع از اقامت تنها یک اقامت موقت است که به خودی خود به اقامت دائم تبدیل نخواهد شد مگر در شرایطی خاص. افرادی که تحصیلات خود را در کشور آلمان سپری کرده باشند، از شانس بسیار مناسبی برای کاریابی در کشور آلمان برخوردار خواهند شد. در صورت کاریابی در آلمان فرد علاوه بر اینکه از کلیه مزایای یک نیروی کار آلمانی بهرمند می شود، این فرصت را نیز خواهد داشت که تا اقامت موقت خود را به اقامت بلند مدت یا دائمی تبدیل کنند. برای ادامه تحصیل در آلمان و مهاجرت از این طریق به این کشور صنعتی، متقاضیان گزینه های مختلفی در دست دارند. بر این اساس، بهترین گزینه های دانشگاهی برای تحصیل در آلمان عبارتند از:

مقایسه امتیاز دانشگاه های برتر کشور آلمان به نقل از QS

سرانجام کار این افراد آن است که این فرصت را خواهند داشت که علاوه بر اقامت دائم، پاسپورت آلمانی را نیز دریافت کنند. البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که دارندگان ویزای تحصیلی آلمان، اجازه کار در این کشور را خواهند داشت و این به معنای آن است که این بازه زمانی به صورت نیمه وقت، بخشی از سابقه کاری آن ها برای دریافت اقامت دائم بشمار می رود. بهترین کارهای دانشجویی در آلمان عبارتند از:

 • کار در محیط کتابخانه دانشگاه
 • انجام امور مرتبت با تایپ و تکثیر
 • کار خدماتی در رستوران و کافه ها
 • کار خدماتی در هتل های بین المللی
 • فعالیت خدماتی در سوپر مارکت ها
 • انجام امور مرتبت به فعالیت های توریستی
 • انجام امور مربوط به ترجمه و تدریس زبان های خارجی
 • کارهای مرتبط با علوم IT

شرایط تحصیل در آلمان در سال 2022

تحصیل در کشور آلمان برای کسانی که تمایل دارند ویزای آلمان را دریافت کنند گزینه مطلوبی می باشد. یکی از مزیت های تحصیل در این کشور این است که هزینه های تحصیل به صورت مجانی (رایگان) می باشد و به همین دلیل تحصیل در آلمان مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. دریافت ویزا از روش تحصیل از سمت دولت آلمان خیلی اهمیت دارد، مسلط بودن زبان آلمانی خیلی برای دولت آلمان مورد اهمیت می باشد. ما به افراد پیشنهاد می کنیم که دوره های زبان را در کشور خود طی کنند و بعد وارد این کشور شوند، زیرا برای پذیرش در یکی از دانشگاه های آلمان باید حتما مدرک زبان آلمانی داشته باشید.

بر اساس قوانین کشور آلمان بعد از تمام شدن درس دانشجو باید کشور را ترک کند ولی اگر در این مدت دانشجو به صورت نیمه وقت به کار مشغول شد این امکان را دارد که برای ویزای کاری اقدامات لازم را انجام دهند اما باید مدرک مربوط به رشته تحصیلی خود را داشته باشد. شخص این امکان را دارد که به مدت 90 روز و یا 180 روز به صورت تمام وقت به کار مشغول باشد و درآمد کسب کند. باید این نکته را نیز مدنظر قرار داد که کل هزینه های اقامت تحصیلی در آلمان شامل دو هزینه زیر می باشد:

کل هزینه های اقامت تحصیلی در آلمان

دوره کارورزی در آلمان

دوره های کارآموزی (آوسبیلدونگ) یا پرورش استعدادهای فنی در آلمان یکی از راه های مهاجرت به این کشور پیشرفته است که مزایای فراوانی را به همراه خواهد داشت. در این دوره محدودیت های سنی وجود دارد و تنها جوانان با سن حداکثر 25 سال به شرط در اختیار داشتن مدرک B2 آلمانی می توانند در این دوره های با ارزش شرکت کنند. برخی از رشته های آموزشی در این دوره ها به گونه ای است که فرد شرکت کننده می تواند علاوه بر فراگیری یک تخصص، دستمزد نیز دریافت کند. پس از پایان دوره فرد با دریافت یک مدرک معتبر می تواند در آلمان مشغول به کار شود و اقامت دائم این کشور را بدست آورد.

اخذ اقامت دائم آلمان از طریق کار

بازار کار آلمان به عنوان برترین و اولین قدرت اقتصادی اروپا با نرخ بیکاری 5.1% همچنان پیشتاز اروپا است. متخصصان از هر رشته علمی مثل مدیریت، مهندسی، پزشکی، امور مالی و غیره جزء نیاز این بازار پر رونق میباشد. شرایط کاری کارگران آلمانی با متوسط درآمد ماهانه حدود 3810€ (یورو) در قیاس با هزینه زندگی حدود 1500€ (یورو) بر جذابیت اقامت کاری آلمان می افزاید. نمودار زیر نشانگر وضعیت بسیار خوب زندگی و کسب و کار کارگران در آلمان می باشد:

مقایسه متوسط هزین ههای زندگی یک فرد مجرد و درآمد او در آلمان به یورو

بسیاری از افراد با توجه به اقتصاد قوی در آلمان تمایل به اخذ ویزای کار دارند. شرایط دریافت اقامت دائم آلمان از راه کار به شرح زیر می باشد:

 • مدرک تحصیلی مورد تایید شده از سمت سازمان ارزیابی
 • سابقه کاری مربوط به رشته تحصیلی در مدت 3 سال
 • مسلط بودن به زبان آلمانی در سطح B1
 • فعالیت در یکی از حوزه های لیست مشاغل ویزای جستجوی کار آلمان
 • در اختیار داشتن شرایط سنی مساعد

اما مسئله اصلی اینجاست که چرا باید به کاریابی در آلمان و اشتغال در این کشور امید داشت؟ در صورتی که لیست بهترین کشورهای دنیا از نظر سطح اشتغال را مورد ارزیابی قرار دهیم، آلمان به عنوان هشتمین کشور جهان شناخته می شود. این خود بدان معناست که آلمان از نظر کلی به نیروی کار نیاز خواهد داشت.

کمترین نرخ بیکاری در کشورهای جهان

لازم به ذکر است متقاضی 6 ماه فرصت دارد که در آلمان کار پیدا کند سپس بعد از پیدا کردن کار ویزای کاری دریافت می کنند و در نهایت پس از گذشت 3 تا 5 سال به اقامت دائم آلمان میرسد. مزیت اصلی این نوع اقامت در کشور آلمان آن است که اعضای خانواده فرد نیز قادر خواهند بود این اقامت را بدست آورند اما ویزای دریافتی آن ها همواره وابسته به نفر اصلی است.

هزینه  های مورد نیاز زندگی در آلمان

یکی از مواردی که همواره باید مورد توجه متقاضیان مهاجرت قرار گیرد، هزینه هایی است که در طول مسیر مهاجرت با آن روبرو هستند. هزینه هایی که یک فرد برای مهاجرت به کشور آلمان با آن روبرو خواهد شد عبارتند از:

تحصیلی  مهاجرت کاری طریق سرمایه گذاری  الحاق خانواده
ترجمه مدارک تحصیلی ترجمه مدارک تحصیلی مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری دریافت مدرک زبان
آموزش و آزمون زبان آلمانی آموزش و آزمون زبان آلمانی بیمه هزینه های مربوط به سفارت
درخواست پذیرش  مبالغ مربوط به سفارت هزینه های مربوط به سفارت مربوط به بلیت هواپیما
هزینه های مربوط به سفارت هزینه تایید مدارک در آلمان بلیت هواپیما
هزینه تایید مدارک در آلمان بلیت هواپیما هزینه محل اقامت
حق ثبت نام در دانشگاه بیمه امور اداری ثبت شرکت
هزینه های مربوط به بلیت هواپیما محل اقامت مالیات بر درآمد در آلمان
بیمه دانشجویی هزینه های زندگی ماهیانه
هزینه محل اقامت گواهی تمکن مالی
هزینه های زندگی ماهیانه وکیل مهاجرتی
گواهی تمکن مالی
وکیل مهاجرتی

راحت ترین راه اقامت دائم آلمان

اگرچه تحصیل در اروپا در بسیاری از کشورهای این قاره ساده ترین روش مهاجرتی و کار در اروپا سخت ترین روش مهاجرتی برای ایرانیان است، شرایط در آلمان تا حدودی متفاوت رقم خورده است. در حال حاضر دسترسی به ویزای جستجوی کار آلمان چه برای متخصصان و چه برای دارندگان مدارک دانشگاهی سبب شده است تا مسیر مهاجرتی به این کشور پیشرفته اروپایی از این طریق هموارتر باشد. بدون تردید بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا در عوض تحصیل که هزینه در بر خواهد داشت، مشغول کار شوند و درآمدی کسب کنند که در نهایت منجر به اقامت خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد اقامت دائم آلمان این امکان را دارید که با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

سوالات مهم در خصوص اقامت دائم آلمان

بدون تردید از آنجا که آلمان کشوری صنعتی و پیشتاز در عرصه پیشرفت اقتصادی است، سوالات مهمی در خصوص اخذ اقامت این کشور پیش می آید که باید هر یک از آن ها را پاسخ دهیم.

 • درحال حاضر سریع ترین راه برای اخذ اقامت آلمان چیست؟ بدون تردید اخذ ویزای کاری آلمان سریعترین راه دستیابی به این هدف است.
 • آیا تحصیل در آلمان منجر به اخذ اقامت دائم خواهد شد؟ اقامت تحصیلی در آلمان صرفا یک اقامت موقت است.
 • آیا پناهندگی در آلمان می تواند منجر به اقامت دائم شود؟ اگرچه پناهندگی یکی از راه های اخذ اقامت بلند مدت آلمان است اما نمی توان به آن به عنوان یک راه مطمئن اشاره کرد چراکه آلمان در سال های گذشته بسیاری از درخواست های پناهندگی را رد کرده است.
 • بهترین راه برای دستیابی به اقامت کاری آلمان چیست؟ مراجعه به لیست مشاغل مورد نیاز کار در آلمان.
4.8/5 - (19 امتیاز)

23 دیدگاه برای “اقامت دائم آلمان

 1. موسوی گفت:

  سه سال اقامت دایم یعنی چقد میتونی رفت و آمد کنی به ایران

  1. داوری گفت:

   سلام
   هرچقدر که این کار رو بتونید انجام بدید

 2. آرش گفت:

  سلام. برای دریافت اقامت از طریق کار باید چطوری اقدام کنم و شما چطور کمک میکنین در این زمینه

  1. داوری گفت:

   سلام
   در چه زمینه ای میخواین در آلمان کار کنید و چند سال سابقه کاری دارید؟

 3. بنده خدا گفت:

  سلام اقامت از طریق حیطه ی کاری پرستاری و سابقه کاری کمتر از یکسال و سن ۲۲ با مدرک تحصیلی لیسانس و
  برای مدرک زبانی ب۱ المان هم اقدام شده…لطفا راهنمایی کنید

  1. داوری گفت:

   سلام
   خب چه سوالی دارید دوست من بفرمائید تا راهنماییتون کنم

 4. لیدا بهرامی گفت:

  ویزای کاری المان عالیه

 5. amir abbas گفت:

  اگه میشه در مورد شرایط تحصیلی در کشور آلمان هم مطلب بزارید

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای کسب اطلاع از شرایط تحصیل در آلمان مقاله مورد نظر را مطالعه نمایید.

 6. sohrab گفت:

  بهترین راه که بشه اقامت دائم رو تو آلمان گرفت ؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و وقت بخیر
   امکان اقدام برای آلمان از راه های مختلفی نظیر تحصیل و کار وجود دارد که بهترین راه متناسب با شرایط متقاضی تعریف می شود.

 7. ایمان گفت:

  ممنونم بخاطر اطلاعات خوب شما

 8. ترنم گفت:

  من قصد مهاجرت به آلمان را دارم و این مقاله خیلی منو کمک کرد مرسی از اطلاعات عالیتون

 9. خسروى گفت:

  آلمان واقعا كشور فوق العاده خوبيه ، بنظر ميرسه فعلا اقدام از طريق ويزاى جستجوى كار بهتر باشه

 10. عادل گفت:

  مرسی عالیییی

 11. حسین صادقی گفت:

  چطور می تونم از شما مشاوره داشته باشم؟

  1. رهنما گفت:

   دوست عزیز شما میتوانید با شماره 021-91003232 ارتباط بگیرید.

 12. صبا صابری گفت:

  سلام و خسته نباشید

  لطفا در مورد ثبت شرکت در آلمان توضیح می دید.
  ممنون از اطلاعات خوبتون

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض ادب
   شما میتوانید مقاله ثبت شرکت در آلمان را مورد مطالعه قرار دهید.

 13. بیژن صفایی گفت:

  خدا ایشالا روزی کنه

 14. hiva گفت:

  besiar az maqale haye khooobetoon mamnoonam b nazare shoma behtarin ravesh baraye eqamat daeme alman che gozine ie?

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   روش های کاری و تحصیلی متداول ترین روش های مهاجرت به آلمانه

 15. کمیل گفت:

  آلمان کشور فوق العاده ایه برای زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *