مهاجرت

شرایط مهاجرت به برزیل

شرایط مهاجرت به برزیل

شرایط مهاجرت به برزیل در سال 2023 نسبت به سایر کشورهای پیشرفته مثل آمریکا نسبتا آسانتر است و متقاضی بسیاری برای ورود به آن وجود دارد. همزمان با روی کار آمدن حزب سختگیر در آمریکا کشور برزیل بهترین پایگاه برای ورود و مهاجرت به آمریکا به حساب می آید. عمدتا شرایط مهاجرت به کشوری مانند شرایط مهاجرت به برزیل به این صورت می باشد که باید از راه های آسان و موجود مهاجرت به آن کشور اطلاع یافت به عنوان مثال:

 • برزیل برای مهاجرت چگونه کشوری است؟
 • شرایط مهاجرت به برزیل از طریق تحصیل به چه صورت است؟
 • اخذ اقامت کاری برزیل نیازمند چه شرایطی هست؟
 • آیا سرمایه گذاری در برزیل برای اتباع خارجی امکان پذیر هست؟
 • انواع ویزای مهاجرتی برزیل چیست؟
 • هزینه اخذ انواع ویزای برزیل چقدر می باشد؟
 • دریافت ویزای برزیل چقدر زمان می برد؟

برزیل به عنوان یکی از کشورهای صنعتی آمریکای لاتین و دارای اقتصادی رو به پیشرفت در جهان است. اگر شما نیز مایل به آشنایی با روش های مهاجرت به برزیل هستید با مطالعه مقاله فوق که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز نگارش شده است، می توانید به اطلاعات جامعی در این باره دست یابید.

درباره کشور برزیل

برزیل شرقی ترین کشور آمریکای جنوبی و در عین حال بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی می باشد. پایتخت کشور برزیل شهر زیبای برازیلیا است و سائوپائولو و ریودوژانیرو از جمله شهرهای بزرگ و مهم این کشور هستند. جمعیت این کشور بالغ بر 203 میلیون نفر است. زبان رسمی کشور برزیل زبان پرتغالی است و واحد پول این کشور رئال برزیل است. دین رسمی مردم کشور برزیل مسیحی کاتولیک است. این کشور پوشیده از جنگل های استوایی و زمین های کشاورزی وسیع است.

آیتمشرح
نام کاملجمهوری فدرال برزیل
پایتختبرازیلیا
بزرگترین شهرسائو پائلو
زبان رسمیپرتغالی
مذهبمسیحیت کاتولیک

20% از کل آبهای شیرین جهان در کشور برزیل وجود دارد و این موجب می شود در میان بحران آب جهانی برزیل کشوری تعیین کننده باشد. حکومت این کشور به صورت به صورت فدرالی ارائه می شود و ایالات مختلف که به صورت تقریبا مستقل و توسط فرمانداران ارائه می شوند. یک کشور با توجه به تعامل خوب با کشورهای مختلف ارزش پاسپورت خوبی دارد.

مهاجرت به برزیل

در این قسمت از مقاله به بررسی روش های مهاجرت به برزیل پرداخته می گردد. اشخاص متقاضی مهاجرت به برزیل باید پس از ورود از یکی از راه ها مثل مهاجرت تحصیلی یا کاری و یا سرمایه گذاری در برزیل نسبت به اخذ اقامت برزیل و در نهایت تابعیت یا شهروندی این کشور اقدام نمایند. مهاجرت از طریق تحصیل یکی از برترین راه های اخذ اقامت این کشور می باشد که گزینه شناخته شده هم می باشد. راه های مهاجرت به برزیل عبارتند از:

 • مهاجرت به برزیل از طریق تحصیل
 • اخذ تابعیت برزیل از طریق تولد فرزند
 • اخذ تابعیت برزیل از طریق ازدواج
 • مهاجرت به برزیل از طریق کار
 • مهاجرت به برزیل از طریق سرمایه گذاری
 • پناهندگی در برزیل

واجدین شرایط مهاجرت به برزیل

دولت برزیل چند دسته از متقاضیان مهاجرت به این کشور را واجد شرایط این امر دانسته و برای آن ها ویزای مهاجرتی صادر می نماید که این افراد عبارتند از:

 • سرمایه گذار
 • فرد حرفه ای
 • استاد
 • محقق و یا سایر نیروهای با مهارت بالا
 • بازنشسته ای که درآمد یا مستمری ماهیانه دارد و می تواند آن را به برزیل منتقل نماید.

همچنین برای اعضای خانواده شهروندان برزیلی:

 • اصل و نسب فرد مانند پدربزرگ و مادربزرگ یا پدر و مادر وی اقامت برزیل را داشته اند یا شهروند برزیل بوده اند.
 • برادر یا خواهر وی شهروند برزیل باشند.
 • همسر یا شریک زندگی (پارتنر) وی شهروند برزیل باشد و یا در برزیل زندگی کند. (پارتنر همجنس قابل قبول نمی باشد.)

انواع ویزا جهت مهاجرت به برزیل

برای ورود به کشور برزیل مطابق قوانین متعارف در سطح جهان، دو نوع ویزا وجود دارد: ویزای موقت و ویزای دائم. ویزای موقت به منظور انجام هدفی مشخص و قانونی و برای مدت محدودی صادر می گردد. با سررسید مدت اعتبار ویزا و با انجام هدف مورد نظر، آن ویزا تمام شده و دیگر ارزش قانونی برای اقامت در آن کشور را ندارد. مثلا فردی که به منظور تحصیل در برزیل ویزای تحصیلی گرفته است، با اتمام دوران تحصیلی، ویزای وی نیز تمام می شود و دیگر تمدید نخواهد شد.

اما ویزای مهاجرتی، در حکم اجازه اقامت دائم فرد در آن کشور می باشد و محدود به بازه زمانی معینی نمی باشد. فردی که موفق به دریافت این مجوز شود، می تواند به طور نامحدود در آن کشور اقامت داشته باشد و به کار و تحصیل در آن بپردازد. برای مهاجرت به برزیل و در صورت واجد شرایط بودن می توان از ابتدا ویزای اقامت دائم گرفت و به آن کشور رفت و همچنین در مواردی نیز می توان ابتدا ویزای موقت گرفت و بعد از ورود به آن کشور، درخواست ویزای دائم کرد.

هزینه و مدت زمان دستیابی به ویزای برزیل

کلا مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای کشور برزیل به سفارتی که شما درخواستتان را ارائه کرده اید بستگی دارد. با این حال معمولا 10 تا 15 روز کاری از زمان تحویل درخواست طول می کشد تا سفارت پاسخ دهد. و اما از نظر هزینه ویزای برزیل نیز بایستی بدانید که هزینه ویزای برزیل به نوع ویزای درخواستی بستگی دارد و در سال 2023 از قرار ذیل می باشد:

نوع ویزای درخواستیهزینه به دلار آمریکا
ویزای ویزیت/ توریستی8000$
ویزای موقتی (مثل کار، تحصیل و سرمایه گذاری)10000$
ویزای دیپلماتیک، رسمی و اداریرایگان

مزایا و معایب مهاجرت به برزیل

برزیل یکی از زیباترین کشورهای جهان برای زندگی است ولی افراد کمی به دنبال مهاجرت به این کشور هستند. در حال حاضر باید به این نکته اشاره داشت که معایبی برای زندگی در این کشور وجود دارد  که نمی توان به راحتی از آن ها چشم پوشی کرد. برخی از مهم ترین معایب زندگی در این کشور عبارتند از:

معایب زندگی در برزیل

البته نمی توان از خوبی های زندگی در این کشور نیز چشم پوشی کرد چراکه این کشور مزایای بسیاری برای زندگی دارد و می توان آن ها را در جمع بهترین خصوصیت های لازم برای زندگی با کیفیت دانست. برخی از مهم ترین مزیت های زندگی در برزیل عبارتند از:

مزایای زندگی در برزیل

تبدیل ویزا دربرزیل

به طور کلی، انواع ویزا را نمی توان به یکدیگر تغییر داد. به عنوان مثال در حالی که افراد ویزایی داشته باشند که هنوز اعتبار داشته باشد، نمی توانند برای ویزای نوع دیگری درخواست دهند. بنابراین به ناچار می بایست صبر کنند تا اعتبار آن ویزای اول تمام شود و سپس برای ویزای نوع دیگر درخواست دهند. با این وجود، در برخی موارد ممکن است شخصی بخواهد ویزای موقت خود را به یک ویزای دائمی انتقال دهد که این امر، ممکن خواهد بود. این امر در موارد ذیل امکان خواهد داشت:

 • فردی که عضو یک موسسه مذهبی است.
 • فردی که به موجب قرارداد و تحت عنوان معلم، دانشمند و یا نوع دیگری از افراد حرفه ای، برای دولت برزیل کار می کند.
 • زمانی که فردی به منظور بازدید از اعضای خانواده در برزیل ویزای موقت می گیرد و سپس با توجه به قانون که او را واجد شرایط اقامت دائم می داند، تصمیم به ماندن در برزیل می گیرد.

فردی که مصداق یکی از موارد فوق می باشد، برای تغییر ویزای موقت به دائم در کشور برزیل لازم است در خاک آن کشور به پلیس فدرال مراجعه نموده و از آن طریق، روند درخواست خود را شروع نماید. ویزای تحصیلی برزیل از جمله راه های اخذ اقامت برتر محسوب می گردد که نسبت به سایر طرق نیز مورد توجه قرار گرفته است.

شرایط مهاجرت به برزیل از طریق تحصیل

تحصیل و اعزام دانشجو به برزیل مزایای بسیاری برای فرد دارد. از جمله این که بدین وسیله اشخاص نیز می توانند علاوه بر تحصیل در دانشگاه با رتبه جهانی بالا، شرایط اقامت و اخذ پاسپورت کشور برزیل را فراهم نمود. کشور برزیل دارای دانشگاه هایی شناخته شده در جهان و آمریکای لاتین هستند. مثلا دانشگاه سائوپائولو در سائوپائولو مشهورترین دانشگاه آمریکای لاتین و دارای رنکینگ یا رتبه بندی 143 در جهان و دانشگاه The University of Campinas دارای رنک 195 جهانی می باشد.

با هم به بررسی برترین دانشگاه های برزیل در سال گذشته یعنی سال 2022 می پردازیم:

رتبه جهانی در سال 2022رتبه ملی 2022City/Stateدانشگاه
201-2501São Pauloدانشگاه سائوپولو
401-5002São Pauloدانشگاه کامپیناس
601-8003Minas Geraisدانشگاه فدرال میناس گرایس
601-8003Rio Grande do Sulدانشگاه فدرال دو ریو گرانده دو سول

مقطع کارشناسی در برزیل

مقطع کارشناسی در کشور برزیل عموما 4 ساله است. می توان گفت اکثریت رشته ها در این مقطع به زبان پرتغالی می باشد و دانشجویان باید بتواند دانش زبان پرتغالی خود را به اثبات برساند. نکته مهم آن است که تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور برزیل مستلزم قبولی در کنکور ورودی دانشگاه ها است که به نام Vestibular شناخته می شود. البته باز هم شرکت در کالج های زبان پرتغالی می تواند یاری رسان فرد برای قبولی در این آزمون ها نیز باشد. شخصی که در مقطع کارشناسی در کشور برزیل پذیرش می شود اجازه 20 ساعت کار در طول هفته را دارد. این میزان کار می تواند هزینه های زندگی فرد را در حدی تامین نماید.

مقطع کارشناسی ارشد در برزیل

مقطع کارشناسی ارشد در کشور برزیل عموما 2 ساله است. نکته مهم آن است که برای افراد این امکان وجود دارد که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان پرتغالی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نماید. عموما داشتن مدرک زبان الزامی نیست مگر برای برخی از رشته های تحصیلی، اما بهتر است افراد زبان خود را تا حد قابل قبولی بهبود بخشند و یا اینکه ابتدا برای دوره های زبان انگلیسی و یا پرتغالی اقدام نمایند. در این مقطع دانشجو اجازه 16 ساعت کار در طول هفته را دارا می باشد که این میزان میتواند تا حد زیادی هزینه های زندگی فرد را تامین نماید.

مقطع دکتری در کشور برزیل

مقطع دکتری در کشور برزیل با توجه به رشته تحصیلی 3 الی 5 سال طول می انجامد. دوره دکتری بیشتر به صورت ارائه طرح های تحقیقی می باشد و میزان دوره های تئوری آن بسیار اندک است. بنابراین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته وجود دارد. در مقطع دکتری نیز دانشجو نیازی به ارائه مدرک زبانی که دانش او را به اثبات برساند ندارد، اما بهتر است سطح توان دانشجو در زبان انگلیسی در سطح معقولی باشد. هزینه تحصیل در کشور برزیل بسته به دولتی و یا خصوصی دانشگاه و مرکز آموزشی دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور برزیل تقریبا رایگان است. دانشگاه ها خصوصی بسته به رشته و مقطع تحصیلی شهریه ای در حدود 5000$ تا 6000$ (دلار) در بر می گیرد.

شرایط مهاجرت به برزیل از طریق تحصیل

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در برزیل

بورسیه های ارائه شده در کشور برزیل عموما متناسب با نیاز دانشجو است. این بورسیه ها فقط در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند. به صورت کلی می توان بورسیه های کشور برزیل را به 2 دسته تقسیم نمود. دسته اول بورسیه هایی است که به صورت فاند ارائه می شوند و نه تنها کلیه هزینه های فرد را پوشش می دهند بلکه برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد ماهیانه 700$ (دلار) و برای متقاضیان مقطع دکتری ماهیانه 900$ الی 1250$ (دلار) تعلق می گیرد. نوع دیگر بورسیه هستند که با دریافت آن ها هزینه های تحصیل فرد کاملا رایگان می شود.

شرایط مهاجرت به برزیل از طریق تولد فرزند

سیستم اعطای تابعیت در کشور برزیل خاک می باشد. این سیستم تابعیت مزیت زیادی برای والدین فرزند نیز دارد. کشور برزیل از جمله معدود کشورهایی است که از سیستم خاک تبعیت می نماید. این بدان معنی است که اگر فرزند در خاک کشور برزیل متولد شود، به واسطه همین تولد، تابعیت و پاسپورت برزیل به او اعطا می شود. کشورهای آمریکا و کانادا نیز از سیستم خاک پیروی می کنند. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که هزینه های درمانی، هزینه زایمان و هزینه های مربوط به تولد فرزند در برزیل تقریبا رایگان است که کلیه اتباع و افراد مقیم و غیر مقیم و حتی توریست ها نیز از این مزیت برخوردارند.

اما آیا با ارزش پاسپورت برزیل در سال 2023 آشنا هستید؟ در این رابطه باید بدانید که طبق رنکینگ جهانی پاسپورت های کشورهای مختلف، پاسپورت برزیل دهمین پاسپورت معتبر جهان و اولین پاسپورت قدرتمند قاره آمریکای جنوبی محسوب می شود. شهروندان برزیلی با استفاده از این پاسپورت می توانند آزادانه به 112 کشور جهان از جمله کانادا، آمریکا و اغلب کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) مسافرت کنند.

آیتمشرح
رتبه جهانی و قاره ای پاسپورت10 جهانی و 1 قاره ای
دسترسی آزاد112 کشور جهان
اخذ ویزا بهنگام ورود48 کشور
ویزای اجباری38 کشور

شرایط مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج

اگر افراد با یک شخص تبعه کشور برزیل ازدواج نمایید به این واسطه می تواند اقامت دائم کشور برزیل را کسب نمایید. از این نظر نیز برزیل مانند بقیه کشورهای جهان این اصل را پذیرفته است که اگر شخص خارجی با یکی از اتباع کشور اعم از زن یا مرد ازدواج نماید به واسطه این ازدواج می تواند اقامت و تابعیت کشور برزیل را اخذ نماید.

خوب است بدانید که سفارت برزیل در این زمینه تحقیقات جامع انجام می‌ دهد و ازدواج تبعه خارجی با شهروند برزیلی باید حداقل 3 سال به طول بی انجامد تا تبعه خارجی بتواند پاسپورت برزیل را دریافت بکند. علاوه‌ بر مدت‌ دوام ازدواج باید طولانی بودن رابطه دو نفر و شناخت و علاقه آنها به یکدیگر برای آفیسر سفارت زمان صدور ویزا به شخص خارجی محرز باشد تا شک به پناهندگی یا ازدواج صوری در ذهن آفیسر به وجود نیاید.

شرایط مهاجرت به برزیل از طریق سرمایه گذاری

ثبت شرکت در برزیل از روش های بسیار پرطرفدار اخذ اقامت کشور برزیل است. در این روش اشخاص نیاز دارند سرمایه ای در حدود 50000$ الی 60000$ معادل 150000$ (دلار) به عنوان سرمایه شرکت خود و در حساب شخصی خود داشته باشید. در کنار آن باید حساب بانکی نیز به نام شرکت افتتاح می گردد اما وجه شما در حساب خودتان باقی خواهد ماند که این امر خود باعث آسودگی خاطر فرد خواهد بود.

با ثبت شرکت در کشور برزیل اشخاص نیز می توانند اقامت موقت 1 ساله دریافت می کنند که این اقامت موقت به صورت سالانه تمدید می گردد. متقاضیان سرمایه گذاری به همراه خانواده خود نیز می توانند پس از 4 تا 5 سال به اقامت دائم نیز برسند. برای تمدید اقامت خود و خانواده از طریق ثبت شرکت در برزیل باید مالیات سالانه شرکت را که معمولا به میزان 4000$ الی 6000$ (دلار) است، را پرداخت نمایید.

مهاجرت به برزیل از طریق پناهندگی

در نهایت باید به این نکته نیز اشاره داشت که پناهندگی در برزیل یکی از راه های مهاجرت به این کشور است اما باید به این نکته نیز توجه داشت که در حال حاضر این روشی است که می تواند آخرین گزینه مهاجرت به این کشور باشد. دولت برزیل بسیاری از درخواست ها برای دریافت پناهندگی در این کشور را رد می کند و این مسئله ای است که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد.

ثبت شرکت در برزیل

اشخاص به واسطه این ثبت شرکت می تواند در کشور برزیل اقدام به خرید ملک تجاری و یا مسکونی نماید اما این خرید ملک ضامن کسب اقامت وی نمی باشد و به واسطه همان ثبت شرکت و فعالیت تجاری خود اقامت و پس از آن تابعیت را اخذ می نماید. برای کسب تابعیت برزیل مانند کشورهای دیگر فرد باید در آزمون زبان و تاریخ این کشور شرکت نماید و سپس پاسپورت کشور برزیل را اخذ می نماید. نکته ای که باید مدنظر داشت این است که طبق قوانین فعلی برزیل، خرید ملک در برزیل موجب اخذ اقامت این کشور نمی شود و حتی خرید خانه و غیره یک روشی مهاجرت به برزیل محسوب نمی گردد.

اما در کل مهاجرت برای اخذ اقامت دائم از طریق ثبت شرکت آخرین گزینه‌ای می‌ باشد که یک وکیل مجرب مهاجرت به افرادی که صرفاً به‌ دنبال اخذ اقامت دائم هستند و کسب و کاری ندارند پیشنهاد می‌ دهد؛ دردسرهای روش ثبت شرکت که از جمله آن‌ ها می‌ توان به استخدام شهروندان آن کشور به تعداد مشخص، پرداخت مالیات منظم، ارائه طرح تجاری، الزام به فعال بودن شرکت و از همه مهم‌ تر نیاز به سرمایه اولیه و آورده مالی اشاره کرد بسیار بیشتر از فواید آن برای متقاضیان است.

در واقع ثبت شرکت برای افرادی مناسب است که می‌ خواهند فعالیت تجاری خود را از ایران به یک کشور خارجی با دسترسی بهتر به‌ جهت انجام صادرات و واردات یا انجام خدمات گسترده منتقل کنند و یا شعبه یک برند مطرح در زمینه‌ هایی مانند پوشاک یا مواد غذایی را اخذ کنند.

مهاجرت به برزیل از طریق کار

برای دریافت ویزای کار در کشور برزیل، شرط اول آن است که فرد دارای یک دعوت نامه کاری یا پیشنهاد شغلی معتبر از این کشور باشد. این بدان معنی است که باید کارفرمایی در کشور برزیل که به صورت قانونی اجازه استخدام بین المللی را داشته باشد. اشخاص براساس رزومه تحصیلی و کاری مناسب تشخیص داده می شوند. پس کلیه امور قانونی برای دریافت ویزای کار باید طی گردد که شرط مهم آن داشتن پیشنهاد شغلی مناسب است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار کشور برزیل در سال 2023 عبارتند از:

 • ارائه قرارداد کار از سوی کارفرمای برزیلی
 • گذرنامه معتبر دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • کپی از شناسنامه
 • گواهی اثبات تجربه ها و مهارت های کاری فرد
 • رزومه شخصی و انگیزه نامه از هدف کار در کشور مورد نظر
 • دو قطعه عکس 6*4
 • فرم تکمیل شده ویزای طولانی مدت
 • ضمانت نامه کارفرما مبنی بر ساپورت تمامی هزینه ها همراه با کپی از اسناد هویتی
 • اثبات پوشش بیمه درمانی
 • کپی مدارک تحصیلی

نرخ بیکاری در برزیل

از طرف دیگر دانش زبان، نقش تعیین کننده ای برای احراز صلاحیت فرد متقاضی دارد و دانستن زبان پرتغالی در این بین بسیار موثرتر از زبان انگلیسی است. کار در برزیل بعد از 3 الی 4 سال اقامت موقت فرد را به اقامت دائم برزیل می رساند و پس از آن افراد نیز می توانند تابعیت این کشور را اخذ نماید. امید بر این است که با به اتمام رسیدن این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در باب شرایط مهاجرت به برزیل در اختیار شما قرار دهیم. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *