هزینه زندگی

هزینه زندگی در فنلاند

هزینه زندگی در فنلاند

افنلاند یکی از کشورهای محبوب اسکاندیناوی است و با این که از سال 2017 دیگر برای غیر اروپایی ها نظام تحصیلی رایگان ندارد، از آن جایی که هزینه زندگی در فنلاند معقول تر از سایر کشورهای اسکاندیناوی خصوصا نروژ می باشد، این کشور در سال 2024 طرفداران زیادی دارد. در این راستا موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص هزینه زندگی در کشور فنلاند به سوالات ذیل پاسخ می دهد:

 • هزینه تحصیل در فنلاند چقدر است؟
 • آیا تحصیل در فنلاند ارزان قیمت است؟
 • هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در کشور فنلاند چقدر است؟
 • شرایط کار در فنلاند چگونه است؟
 • هزینه مدرسه برای دانش اموز خارجی چقدر است؟

در مورد کشور فنلاند

همان گونه که در نوشته بالا اشاره شد جمهوری فنلاند یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی می باشد که در شمال اروپا واقع شده. جمعیت کل کشور فنلاند 5.5 میلیون نفر است که از این جمعیت حدود یک میلیون نفر آن در پایتخت این شهر یعنی هلسینکی قرار گرفته اند. کشور فنلاند عضو کشورهای پایبند به حوزه یورو است و واحد رسمی و عرف معاملاتی آن ها یورو می باشد. کشور فنلاند با توجه به نسبت جمعیتی و مساحتی، کم تراکم ترین کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد. جمهوری فنلاند با کشورهایی مثل نروژ و روسیه هم مرز است.


در مورد آب و هوای این کشو هم میتوان گفت تابستان های بسیار گرمی دارد اما مدت زمان آن کوتاه است و زمستان های سرد و تاریک و بلندی دارد. به گونه ای که در منطقه شمالی این کشور 2 ماه از فصل زمستان خورشید طلوع نمی کند و سرما و تاریکی تنها وضعیت حاکم بر منطقه است. ضمنا حدود 80% از جمعیت فنلاند پوشیده از درخت و جنگل است. همچنین لازم به ذکر است جمهوری فنلاد عضو کشورهای حوزه شنگن است و این یعنی ویزای کشور فنلاند از درجه بالای اعتباری برخوردار است.

اینفوگرافیک هزینه زندگی در فنلاند

شرایط مهاجرت به فنلاند

فنلاند از بهترین کشورهای جهان برای زندگی!

کشور فنلاند در شمال اروپا و جزء یکی از کشورهای اسکاندیناوی محسوب می شود. کشوری که نه تنها به خاطر اقتصاد درآمد بالایی که دارد بلکه به سبب مردمان شاد نیز در دنیا معروف است. از این گذشته کشور فنلاند از نظر کیفیت زندگی جزء بهترین کشورهای جهان نیز قلمداد می شود. در این میان نبایستی از وجود فرصت های شغلی فراوان، نرخ بیکاری پایین و نیز سطح درآمدی خیلی بالا در این کشور غافل شویم. مثلا میانگین سطح درآمد فنلاندی ها در حدود €4690 (یورو) ولی متوسط درآمد ماهیانه آلمانی ها حدود €3810 (یورو) می باشد:

مقایسه درآمد ماهیانه در فنلاند و آلمان

و از همین رو نیز اغلب نیروهای متخصص به فنلاند توجه ویژه ای دارند. گذشته از این فنلاند دارای یک سیستم آموزش عالی در سطح اروپاست که از دو نوع دانشگاه یعنی دانشگاه علوم کاربردی و دانشگاه علوم نظری تشکیل می شود. دانشگاه هایی که علاوه بر ارائه انواع برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی همچنین با انواع بورس های تحصیلی نیز از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند و از همین رو نیز دانشجویان نیز نگاه ویژه ای به فنلاند دارند. بر این اساس برترین دانشگاه های فنلاند برای ادامه تحصیل در این کشور عبارتند از:

دانشگاهرتبه ملی
دانشگاه هلسینکی1
دانشگاه آلتو2
دانشگاه تورکو3
دانشگاه جویسکیلا4

جزئیات هزینه تحصیل و زندگی در فنلاند

بحث را ابتداء با سطح هزینه تحصیلی در کشور فنلاند شروع می کنیم. طبق آخرین آمار، میانگین شهریه دانشجویی در اغلب دانشگاه های فنلاند با توجه به برنامه تحصیلی بین 4000€ الی €18000 (یورو) متغیر است. در قالب نمودار زیر می توان با سطح هزینه تحصیلی در برخی از معروفترین دانشگاه های فنلاند در سال 2024 آشنا شد:

هزینه تحصیل در دانشگاه های معتبر فنلاندی

هزینه زندگی در کشور فنلاند مانند سایر کشورهای اسکاندیناوی می باشد. در 2024 دانشجویان متقاضی اقامت در این کشور باید هزینه ای در حدود €700 الی €1100 (یورو) را ماهانه برای زندگی خود در این کشور در نظر بگیرند. در باب اقامت پس از تحصیل در فنلاند می توانید محتوا لینک شده را مطالعه کنید. البته توجه داشته باشید که با توجه به دانشگاه دانشجو و محل زندگی وی می تواند هزینه زندگی دانشجویی در این کشور اندکی متفاوت باشد. به طور مثال هزینه زندگی در متروپلیتن یعنی شهر هلسینکی می تواند به نسبت سایر شهرها هزینه بیشتری را شامل شود:

هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف فنلاند

نکات کلیدی در خصوص هزینه زندگی در فنلاند

اتباع کشورهای خارجی که به دنبال ادامه زندگی در فنلاند هستند، باید قبل از ورود به این کشور، با نکات کلیدی در خصوص هزینه زندگی در فنلاند به خوبی آشنا شوند. در غیر این صورت با مشکلات گسترده ای در حوزه های مختلف مواجه خواهند شد. نکات کلیدی در خصوص هزینه زندگی در فنلاند به شرح زیر می باشند:

نکات کلیدی در خصوص هزینه زندگی در فنلاندتوضیحات
افتتاح حساب بانکیتمامی اتباع خارجی برای مدیریت امور مالی خود و پرداخت هزینه های مختلف زندگی در این کشور به یک حساب بانکی در فنلاند نیازمند هستند.
شناسنامه خارجیاتباع کشورهای خارجی برای دریافت خدمات ویژه در طول زندگی در فنلاند به یک شناسنامه معتبر ملی احتیاج دارند.
کارت دانشجویی برای دانشجویاندانشجویان بین المللی می توانند با ارائه کارت دانشجویی خود از تخفیفات ویژه ای برخوردار شوند.

شرایط کار دانشجویی در کشور فنلاند

علاوه بر امکان دریافت بورس تحصیلی، دانشجویان خارجی در کشور فنلاند همچنین می توانند از فرصت کار دانشجوئی Student work نیز بهره گیرند. و از همین طریق نیز بخشی از هزینه تحصیل و زندگی در فنلاند را جبران کنند. بر طبق قوانین کشور فنلاند، دانشجویان خارجی در این کشور از این حق برخوردارند که هم برای اندوختن سابقه کاری و هم جهت تامین بخشی از هزینه های خودشان تا حداکثر 30 ساعت در هفته به انواع کار پاره وقت بپردازند.

همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می کنید، این تایم کاری بالاترین تایم کاری دانشجویان در بین اغلب کشورهای اروپایی است:

مقایسه تایم کار پاره وقت دانشجوئی در فنلاند با سایر کشورهای اروپایی

میزان هزینه زندگی در فنلاند 2024

زندگی در فنلاند ارزان تر از کشورهایی مثل سوئیس، نروژ، ایسلند و غیره می باشد. البته میزان دقیق هزینه زندگی در فنلاند بستگی زیادی به سبک زندگی افراد دارد. با این حال میانگین هزینه زندگی در فنلاند طی سال 2024 را می توان به شرح جدول ذیل خلاصه نمود:

شرحمیانگین هزینه زندگی ماهانه بدون احتساب اجاره مسکن (یورو)
خانواده 4 نفره€3660
یک نفر€1005

هزینه رستوران در کشور فنلاند

هزینه رستوران در فنلاند بدین صورت است:

رستورانهزینه ها (یورو)
هزینه یک وعده غذایی در رستوران های ارزان قیمت€12.90
غذا برای 2 نفر، در یک رستوران سطح متوسط€80.00
McMeal یا McDonald هزینه یک ساندویج معمولی€9.40
قیمت کاپوچینو (نرخ ثابت)€4.00
نوشابه کوکا یا پپسی (بطری کوچک)€2.44
آب (یک عدد بطری کوچک)€1.60

حمل و نقل بخشی از هزینه زندگی در فنلاند

هزینه مواد خوراکی و بازارها در فنلاند

هزینه های مواد خوراکی و بازارها در کشور فنلاند بدین صورت می باشد:

اقلامهزینه ها (یورو)
شیر (یک بطری 1.5 لیتری)€1.04
یک نان سفید تازه (نرخ ثابت)€2.35
برنج سفید (یک کیلو)€2.27
تخم مرغ (12 عددی)€2.84
پنیر محلی (یک کیلو)€10.76
سینه مرغ (یک کیلو)€10.76
فیله مرغ (یک کیلوگرم)€10.88
 یک کیلوگرم گوشت گاو (یا گوشت معادل گوشت قرمز)€18.29
سیب (یک کیلوگرم)€2.22
موز (یک کیلوگرم)€1.71
پرتقال (یک کیلوگرم)€2.16
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)€3.68
سیب زمینی (یک کیلوگرم)€1.77
پیاز (یک کیلوگرم)€1.64
کاهو (1 سر)€1.80
سیگار 20 بسته (مارلبورو)€10.00

حمل و نقل بخشی از هزینه زندگی در فنلاند

هزینه های حمل و نقل در کشور فنلاند بدین صورت است:

حمل و نقلهزینه (یورو)
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)€3.10
گذر ماهانه (قیمت معمول)€60.00
شروع تاکسی (تعرفه عادی)€7.00
تاکسی یک ساعت انتظار (تعرفه عادی)€48.70
بنزین (هر لیتر)€2.04

مراقبت از کودکان در کشور فنلاند

هزینه مراقبت از کودکان در فنلاند بستگی زیادی به ملیت افراد و نوع خدماتی دارد که دریافت می نمایند. مثلا خارجی ها امکان استفاده از خدمات دولتی و ثبت نام در مدارس و مهد کودک های دولتی فنلاند را که رایگان هستند، ندارند. عمده هزینه ها در راستای مراقبت از کودکان در فنلاند طی سال 2024 به شرح ذیل است:

موضوع(قیمت (یورو
مدرسه ابتدایی بین المللی خصوصی€7800
مدارس دولتی در فنلاند رایگان

شرایط تحصیل رایگان در فنلاند

هزینه زندگی در فنلاند و لباس و پوشاک

هزینه های لباس و پوشاک در کشور فنلاند بدین صورت است:

نوع پوشاکهزینه (یورو)
1 شلوار جین (Levis 501 یا مشابه)€81.92
1 لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای (زارا، اچ اند ام، …)€34.88
1 جفت کفش دویدن نایک (میان رده)€81.10
1 جفت کفش تجاری چرم مردانه€112.49

هزینه زندگی در فنلاند و اوقات فراغت

هزینه های اوقات فراغت در کشور فنلاند بدین صورت است:

ورزش و اوقات فراغتهزینه (یورو)
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال€40.00
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته)€24.00
سینما، اکران بین المللی، 1 صندلی€15.00

مسکن در کشور فنلاند

هزینه های اجاره مسکن در کشور فنلاند بدین صورت است:

نوع مسکنهزینه (یورو)
آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر€787
آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز€651
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر€1322
آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز€1018

حقوق و تامین مالی در فنلاند

حقوق ماهیانه کار در فنلاند در سال 2024 را می توانید در لینک فوق مطالعه کنید.

حقوق و تامین مالیهزینه (یورو)
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)€2.643.93
نرخ بهره وام مسکن به درصد (%)، سالانه، برای 20 سال با نرخ ثابت3.09

مشکلات زندگی در فنلاند از جنبه آب و هوا

یکی از سختی های زندگی در فنلاند نیز همانند سایر کشورهای اسکاندیناوی پایین بودن دمای هوا و زمستان های بسیار سرد است. این مسئله ای است که حتی برای برخی از فنلاندی ها نیز طاقت فرسا است چه رسد به مهاجرانی که از کشورهای گرم تری مثل هند، چین، ایران و غیره به فنلاند مهاجرت می کنند. علاوه بر سرمای هوا، نکته منفی دیگر در خصوص فنلاند آلودگی هوا در این کشور است. در واقع سالانه بین 1500 تا 2000 نفر در فنلاند به خاطر آلودگی هوا و بیماری های مرتبط با آن جان خود را از دست می دهند. البته فنلاند آلوده ترین کشور دنیا نیست؛ به عنوان مثال چین بزرگ ترین تولید کننده و استفاده کننده زغال سنگ است و هوای بسیار آلوده تری دارد.

اگر علاقه مند به کسب مشاوره تخصصی در خصوص هزینه زندگی در فنلاند هستید می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید. پیشنهاد مینماییم مقالات مهاجرت به فنلاند، تحصیل رایگان در فنلاند، هزینه تحصیل و زندگی در فنلاند و ویزای تحصیلی فنلاند را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

سوالات تخصصی در زمینه هزینه زندگی در فنلاند

با توجه به سوالات مکرر شما عزیزان در خصوص هزینه زندگی در فنلاند، در این بخش از مقاله قصد داریم تا به برخی از سوالات شما عزیزان در خصوص هزنیه زندگی در این کشور پاسخ دهیم. کلیدی ترین سوالات شما در این حوزه به شرح زیر می باشد:

 • آیا هزینه زندگی در فنلاند در مقایسه با آلمان بالاتر است؟ هزنیه زندگی در فنلاند به کیفیت بالای زندگی در آلمان به نسبت این کشور بالاتر است.
 • میانگین هزینه زندگی در فنلاند برای هر تبعه خارجی چقدر است؟ میانگین هزنیه زندگی در فنلاند برای شهروندان بین المللی حدود 1000€ تا 1500€ (یورو) در ماه می باشد.
5/5 - (45 امتیاز)

2 دیدگاه برای “هزینه زندگی در فنلاند

 1. گلبرگ گفت:

  با سلام وقت بخیر من میخواستم برای فنلاند کاری برم شما میتونید برای من جاب آفر پیدا کنید ؟ حقوق های این کشور به چه صورت از پس هزینه های زندگی در فنلاند بر میام ؟ من 48 ساله هستم کارگاه سنگ تراشی داشتم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در این مسیر کار پیدا کردن به سادگی ممکن نیست. به ویژه این که یادگیری زبان فنلاندی هم برای شما یک الزام هست. لطفا با مشاورین ما در تماس باشید تا شما رو راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *