هزینه زندگی

مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

آگاهی از قوانین مهاجرت به اسپانیا به فرد کمک می کند که مسیر پیش روی خود را با سهولت بیشتر و به صورت قانونی پشت سر بگذارد. اسپانیا از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و معاهده شنگن می باشد. سفر بدون ویزا به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا و پیمان شنگن از دیگر جذابیت های مهاجرت و اخذ اقامت اسپانیا می باشد که توانسته باعث استقبال بیشتر متقاضیان گردد. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و به جهت راهنمایی شما علاقمندان محترم تهیه و تنظیم شده است.

 • روش های مهاجرت به اسپانیا چیست؟
 • شرایط لازم برای انجام این مهاجرت چیست؟
 • آسانترین روش جهت مهاجرت به کشور اسپانیا چیست؟
 • هزینه مهاجرت به کشور اسپانیا چقدر است؟
 • متوسط درآمد در اسپانیا چقدر است؟
 • متوسط هزینه زندگی در این کشور چقدر است؟
 • گرانترین و ارزانترین شهرهای اسپانیا برای اقامت مهاجران چیست؟

مهاجرت به اسپانیا در 2024

کشور اسپانیا به طور کلی کشور مهاجرپذیر می باشد و به طوری که در حدود 13% از جمعیت کل این کشور را مهاجران خارجی تشکیل دادند. در بین شهروندان ایرانی، مهاجرت به اسپانیا از سال 2008 یکی از پرطرفدار ترین گزینه‌های درخواست شده بوده است و اکثر جمعیت مهاجران در شهرهای مادرید و بارسلونا متمرکز شده اند. به طور کلی اکثر افراد اطلاع دارند که در 2024 راحت ترین روش برای مهاجرت به یک کشور اروپایی مهاجرت از طریق تحصیل یا از طریق ویزای کار می باشد. مهاجرت به این کشور همانند سایر کشورها از 6 طریق اصلی صورت میگیرد که می توان به طرق زیر اشاره نمود:


راحت ترین راه های مهاجرت به اسپانیا

شرایط مهاجرت به هر کشوری می تواند متفاوت از دیگری باشد و هر فرد باید با توجه به شرایط خود اقدام به انتخاب یکی از راه های مهاجرت به خارج از کشور باشد. برای مهاجرت به اسپانیا نیز راه های متفاوت و بسیار زیادی طراحی شده است که برخی از آن ها شرایط بهتری را برای افراد ایجاد می کنند.

برای مثال مهاجرت از طریق تحصیل به اسپانیا یکی از راه هایی است که برای رسیدن به آن تنها به دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور نیاز خواهد بود. از سوی دیگر باید در نظر داشت که برای ورود به اسپانیا، شاید بتوان تنها از طریق در اختیار داشتن تمکن مالی مناسب نیز اقدامات لازم را انجام داد. در اختیار داشتن مبلغی در حدود پانصدهزار یورو نیز می تواند منجر به دریافت اقامت این کشور از طریق خرید ملک شود که راه مناسب و هموار دیگری برای ورود به این کشور است.

مهاجرت توریستی به اسپانیا

اسپانیا بدون تردید یکی از زیباترین و بهترین کشورهای اروپایی برای سفر معرفی می شود و به همین دلیل است که ویزای توریستی این کشور جذایت های بسیار زیادی دارد. شرایط کار و تحصیل در این کشور با استفاده از ویزای توریستی امکان پذیر نیست و افرادی که با استفاده از این روش به اسپانیا سفر می کنند، تنها می توانند به بازدید و زندگی 90 روزه در این کشور مشغول شوند. ویزای توریستی اسپانیا دارای اعتبار بسیار بالایی است و می تواند اجازه ورود به سایر کشورهای حوزه شنگن را به متقاضیان خارجی بدهد.

قانون ویزای توریستی اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج کم هزینه بوده که در مدت زمان کوتاهی افراد را به نتیجه دلخواه می رساند. در مورد اخذ اقامت کشور اسپانیا از طریق ازدواج باید نامزدی که شهروند اسپانیا است باید تقاضای خود را مبنی بر قصد ازدواج با یک شهروند خارجی به سفارت این کشور تسلیم کند. اشخاص متقاضی می بایست مدارک و اسناد مورد نیاز را ارائه دهند تا برای سفارت این واقعیت محرز شود که ازدواج آن ها صرفاً برای اخذ اقامت این کشور نمی باشد. همان طور که مطالعه فرمودید، هزینه مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج کم می باشد. پس از ارسال مدارک شریک زندگی به دفتر پلیس، می بایست مبلغ 10€ (یورو) به حساب پلیس در کشور اسپانیا واریز شود. روند صدور ویزا ازدواج سریع می باشد. ارائه فیش حقوقی و محل اقامت از دیگر موارد حائز اهمیت در همین باب نیز می باشد.

 

مهاجرت دانشجویان و نیروی کار به اسپانیا

کشور اسپانیا از زیرساخت‌ های آموزشی مطلوبی بهره مند است و با توجه به هزینه های تحصیل مناسب با امکانات رفاهی و آموزشی ارائه شده. در این کشور همواره برای ایرانیان یکی از گزینه‌ های مطلوب برای ادامه تحصیل بوده است. برای مهاجرت تحصیلی به کشور اسپانیا لازم است که از یکی از دانشگاه‌ های این کشور برای خود پذیرش تحصیلی بگیرید.هزینه تحصیل در این کشور از حدود 5000€ الی 12000€ (یورو) در دانشگاه های خصوصی در سال می باشد.

مهاجرت دانشجویان و نیروی کار به اسپانیا

نرخ بیکاری بالا، رکورد اقتصادی و قوانین مهاجرت از طریق کار در این کشور باعث کاهش مهاجرت کاری به اسپانیا شده است. مهاجرت از طریق کار در اسپانیا مستلزم ارائه پیشنهاد کاری از سوی کارفرما است. کارفرما می بایست اثبات نماید که نتوانسته نیروی کار را از کشور اسپانیا و اتحادیه اروپا تامین کند. افرادی که موفق به اخذ ویزای کاری کشور اسپانیا می شود بعد از گذشت 10 سال در صورت عدم برخورد به مشکلات مالیاتی یا اجتماعی می‌توانند شهروندی این کشور زیبا را دریافت کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا بین 700 الی EUR 3500 (یورو) و در دانشگاه های خصوصی این کشور از حدود 5000€ الی 12000€ (یورو) در سال متغیر می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی

شرایط کار در کشور اسپانیا

ویزای کاری کشور اسپانیا یک ویزای اقامت بلند مدت این کشور یا ویزای نوع D می باشد. مقدمه و پایه اصلی برای انجام کار در اسپانیا، داشتن یک پیشنهاد کاری معتبر از یک شرکت اسپانیایی است. این ویزا را فقط می توان از طریق سفارت کشور اسپانیا و با ارائه مدارک زیر به دست آورد.:

 • مجوز کار معتبر اسپانیایی
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک اقامتی در کشور اسپانیا
 • قرارداد کاری با کارفرمای کشور اسپانیا
 • مجوز یا ریجستری مورد نیاز برای انجام کار در اسپانیا

لازم به ذکر است که کل مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای کار اسپانیا تا 2 ماه بوده و هزینه آن نیز بسته به ملیت و نوع ویزای درخواستی از قرار زیر می باشد:

نوع ویزای کارهزینه برای اتباع آمریکایی (یورو)برای اتباع کانادایی (یورو)هزینه برای ملل دیگر (یورو)
ویزای کار167€100€80€
ویزای کار هالیدی123€507€80€
ویزای کار خود اشتغالی238€674€80€
قانون کارآفرینی جدید 14/2013167€100€80€

اخذ ویزای سرمایه گذاری اسپانیا

سرمایه گذاری در کشور اسپانیا می تواند در بخش خرید ملک با سرمایه 500000€ (یورو) و ارائه مدارکی مبنی بر تمکن مالی برای گذران زندگی برای متقاضیان به دست بیاید. در رابطه با سرمایه گذاری در بخش کار باید بگوییم که لازم است شما سرمایه خود را وارد یک کسب و کار دولتی یا خصوصی در کشور اسپانیا کنید که برای این کشور منافع داشته باشد و به نوعی نقش در رشد و پیشرفت اقتصاد کشور اسپانیا داشته باشد.

از دیگر آبشن های سرمایه گذاری در کشور اسپانیا به منظور دریافت ویزای طلایی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گزینه 1: افتتاح حساب پس انداز در بانک اسپانیایی به مبلغ بیش از €1000000 (یورو)
 • گزینه 2: خرید سهام شرکت های اسپانیایی به مبلغ بیش از EUR 1000000 (یورو)
 • گزینه 3: خرید واحدها در صندوق سرمایه گذاری به مبلغ بیش از €1000000 (یورو)
 • گزینه 4: خرید اوراق قرضه دولتی اسپانیا به مبلغ بیش از €2000000 (یورو)
 • گزینه 5: سرمایه گذاری برای ثبت شرکت در کشور اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا با خرید ملک

افراد می توانند با توجه به شرایط خود در این کشور سرمایه گذاری کنند. یکی از ساده ترین راه ها، اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک است که می تواند به فرد خریدار و همچنین اعضای خانواده اواین فرصت را بدهد تا بتواند اقامت این کشور را به دست آورند. اقامتی که می تواند در نهایت منجر به اخذ پاسپورت این کشور شده و فرد را به فرصت های بیشتری نزدیک کند. در بسیاری از موارد افراد با خرید آپارتمان در اسپانیا شرایطی را فراهم می کنند که بتوانند به کمک کرایه دادن آن، بخشی از هزینه های زندگی خود را نیز تامین کنند.

علاوه بر خرید ملک، افراد می توانند از طریق تمکن مالی اسپانیا نیز خود را به این کشور برسانند. فرد در این صورت باید ثابت کند که قدرت مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور را خواهد داشت و نیازی به کسب درآمد برای پرداخت هزینه های زندگی خود نخواهند داشت. در چنین شرایطی نیز فرد می تواند در نهایت به پاسپورت اسپانیا دست پیدا کنند. طبق قوانین کشور اسپانیا، حداقل ارزش ملک خریداری شده در کشور اسپانیا جهت درخواست ویزای سرمایه گذاری (یا همان ویزای طلایی) در حدود €500000 (یورو) است. و ملک مذکور می تواند از نوع تجاری یا مسکونی باشد.

در ادامه هزینه های جانبی این نوع سرمایه گذاری در اسپانیا نیز از قرار زیر است:

کشورهزینه مالیات نقل و انتقال ملکهزینه دفترخانههزینه ثبت زمینهزینه های بنگاههزینه های وکیل
اسپانیا7 تا 12% ارزش فروش1.5% ارزش فروش0.5% ارزش ملک فروخته شده4 تا 5% قیمت خرید توافقی به علاوه VAT1 تا 2% به اضافه VAT بسته به خدمات ارائه شده

ویزای غیرکاری (NLV) جهت مهاجرت به اسپانیا

علاوه بر روش های فوق، سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق  برنامه تمکن مالی موسوم به ویزای اقامت غیر کاری (NLV) نیز به این کشور اروپایی مهاجرت کنند. ایراد اصلی این برنامه مهاجرتی عدم اشتغال در آن می باشد.  به همین دلیل نیز فرد متقاضی بایستی ثابت کند که بدون کار کردن تمکن مالی کافی جهت تامین هزینه های زندگی خود در اسپانیا را خواهد داشت و نیازی به کسب درآمد جهت پرداخت هزینه های زندگی خود نخواهد داشت. در چنین شرایطی نیزمتقاضی می تواند در نهایت به اقامت دائمی (PR) و تابعیت (پاسپورت) اسپانیا دست پیدا کنند.

برنامه تمکن مالی اسپانیا

پس با این حساب شما به عنوان متقاضی اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی بایستی ثابت بکنید که در حساب بانکی حداقل مبلغ ماهیانه حدود €2150 (یورو) و مبلغ €535 (یورو) دیگر برای هر عضو خانواده اتان دارید. در نمودار زیر نیز می توان با سطح درآمد ماهیانه متقاضی اصلی برنامه تمکن مالی اسپانیا آشنا شده و آن را با سطح درآمد در دیگر کشورهای دارای برنامه تمکن مالی در اروپا مقایسه نمود:

مقایسه سطح درآمد ماهیانه متقاضی اصلی در برنامه تمکن مالی

ویزای مذکور فقط به مدت 3 ماه و 15 روز اعتبار داشته و در طی همین دوره نیز متقاضی بایستی جهت اخذ مجوز اقامت غیر- کاری اسپانیا درخواست دهند. در ادامه نیز برای متقاضیان ابتدائا مجوز اقامت با اعتبار 2 سال صادر شده ولی برای 5 سال قابل تمدید است. فلذا از مدارک مورد نیاز به منظور درخواست ویزای غیر- کاری اسپانیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرم درخواست ویزای تایپ D یا ویزای ملی اسپانیا
 • فرم درخواست ویزای اقامت غیر- کاری
 • عکس پاسپورتی جدید
 • گذرنامه ملی معتبر
 • گواهی تمکن مالی کافی جهت زندگی بدون کار کردن در اسپانیا
 • بیمه سلامت معتبر
 • تاییدیه عدم سوء سابقه
 • تاییدیه سلامت پزشکی
 • گواهی اسکان در کشور سپانیا
 • رسید هزینه ویزای غیرکاری اسپانیا به میزان EUR 80 (یورو)

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

کشور اسپانیا را می توان به عنوان یکی از کشورهای جذاب برای زندگی معرفی کرد ولی باید در نظر داشت که در این کشورنیز مزیت ها و معایب بسیاری نهفته است که بررسی هر یک در جایگاه خود می تواند ارزشمند باشد. یکی از مهم ترین مزیت های اسپانیا، فرهنگ غنی این کشور است که سبک زندگی خاص را در آن ایجاد کرده. اسپانیایی ها به خوبی می دانند که چگونه زندگی کنند و چطور از زندگی کردن لذت ببرند. یکی دیگر از مزیت های زندگی در این کشور، هزینه های زندگی در اسپانیا است که به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. سایر مزیت های زندگی در اسپانیا عبارتند از:

 • سیستم بهداشت عمومی
 • شهرها و مناطق شهری جذاب
 • حمل و نقل عمومی

در همین راستا معایبی نیز برای زندگی در اسپانیا وجود دارد که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • فرهنگ و قوانین کار
 • معماری داخلی منازل
 • بازار کار
 • کاغذ بازی های اداری

برخی از ویژگی های اسپانیا نیز جنبه های دوگانه دارد و می توان آن ها را به عنوان یک امتیاز یا ضعف در نظر گرفت. برخی از مهم ترین نقاط این چنینی در اسپانیا عبارتند از:

 • آب و هوا
 • غذاهای اسپانیایی
 • زبان

تعادل هزینه و درآمد در اسپانیا 2024

یکی دیگر از مواردی که در زمینه مهاجرت به اسپانیا بایستی بدان توجه کرد، دخل و خرج در این کشور و همخوانی آنها با هم می باشد. با وجود اینکه نرخ بیکاری در کشور اسپانیا با رقم 12.87% بیداد می کند. ولی سطح درآمدی کارگران در این کشور چندان هم بد نیست. چرا که در حال حاضر میانگین درآمد ماهیانه یک کارگر ساده در کشور اسپانیا در حدود €2059 (یورو) است. حالا اگر بخواهیم همین سطح درآمدی را با متوسط هزینه زندگی در اسپانیا €1400 (یورو) مقایسه کنیم.

متوجه خواهیم شد که در این کشور اروپایی نیز تعادل خوبی بین سطوح هزینه و درآمد افراد برقرار است:

دخل و خرج و پس انداز در اسپانیا

نحوه اخذ اقامت و تابعیت اسپانیایی

مطابق قوانین کشور پادشاهی اسپانیا، افراد پس از 5 سال زندگی پیوسته در اسپانیا به اقامت دائم (PR) و همچنین پس از 10 سال اقامت دائم در کشور اسپانیا به تابعیت این کشور در می آیند. دریافت تابعیت از کشور اسپانیا به منزله دریافت تابعیت اروپایی است و دارندگان این نوع تابعیت به راحتی می توانند به کل کشورهای اروپایی مسافرت و در هر نقطه از کشور اسپانیا نیز کار و زندگی کنند.

روش های مختلفی نیز برای درخواست تابعیت اسپانیایی و اخذ پاسپورت این کشور در سال 2024 وجود دارد که عبارتند از:

روش های درخواست تابعیت و پاسپورت اسپانیا

با توجه به نمودار گرافیکی فوق می توان چنین نتیجه گرفت که شرط زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان پاسپورت اسپانیایی از 1 سال تا 10 سال متغیر است. مدارک لازم برای درخواست پاسپورت کشور اسپانیا عبارتند از:

 • فول پاسپورت متقاضی
 • ویزای اقامت اسپانیا
 • گواهی تولد
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • سند ازدواج
 • مدرک زبان اسپانیولی DELE در سطح A2
 • گواهی CCSE
 • مدرک انطباق با مردم اسپانیا و فرهنگ آنها (مثل کارت عضویت باشگاه، کتابخانه و غیره)

پس از دسترسی به پاسپورت (شهروندی) اسپانیا نیز دارندگان این پاسپورت به تمامی امتیازاتی که یک شهروند اسپانیا دارد می رسند. اولا آنها به پاسپورت 3- ام دنیا دسترسی خواهند داشت. دوما می توانند از کلیه امکانات و خدمات عمومی در اسپانیا بهره ببرند. سوما بدون اخذ ویزا نیز می توانند به 191 کشور جهان سفر کنند:

مقاصد مسافرتی معاف از ویزا برای دارندگان پاسپورت اسپانیا

بررسی هزینه مهاجرت به اسپانیا

هزینه های مهاجرت به اسپانیا برای شهروندان کشورهای مختلف نیز متغیر می باشد. همان طور که می دانید سن از دیگر عواملی می باشد که در هزینه های مهاجرت در سفارت و کنسولگری حائز اهمیت است. هزینه زندگی در اسپانیا از سایر موضوعات حائز اهمیت در باب مهاجرت است. شاخص هزینه های زندگی در این کشور به میزان 21.78% کمتر از کشور سوئد می باشد. در حال حاضر متوسط هزینه زندگی در کشور اسپانیا برای هر نفر در حدود €1400 (یورو) می باشد.

همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، بیشترین درصد از هزینه های زندگی در کشور اسپانیا با اندکی اختلاف مربوط به هزینه اجاره خانه در این کشور اروپایی می باشد:

توزیع هزینه زندگی در اسپانیا

مجددا با توجه به نمودار زیر هم می توان به این نکته مهم پی برد که در بین شهرهای اسپانیایی شهرهای بارسلونا، بیلبائو و مادرید 3 تا از گرانترین شهرهای اسپانیا به حساب می آیند:

مقایسه شهرهای اسپانیا از نظر شاخص هزینه زندگی

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی متقاضیان در باب مهاجرت به اسپانیا و اقصی نقاط دنیا می باشد.

سوالات مهم درباب شرایط مهاجرت به اسپانیا

مطمئنا یکی از کشورهای اروپایی که مهاجران درباره آن در پی کسب اطلاعات بیشتری هستند، کشور اسپانیاست. برای همین نیز ما در ین بخش درصدد آن برآمدیم تا به سوالات مکرر شما عزیزان در این مورد پاسخ دهیم:

 • متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا چقدر است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا بین 700 الی EUR 3500 (یورو) و در دانشگاه های خصوصی این کشور از حدود 5000€ الی 12000€ (یورو) در سال متغیر می باشد
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی و کاری اسپانیا چقدر است؟ هزینه هر دوی این ویزاها در سال 2024 در حدود EUR 80 (یورو) است و این هزینه غیرقابل برگشت می باشد.
 • مقدار تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا چقدر است؟ در حدود EUR 657 (یورو) در ماه
 • حداقل سرمایه لازم جهت خرید ملک و اخذ ویزای طلایی اسپانیا چقدر است؟ بایستی ارزش ملک خریداری شده در حدود EUR 500000 (یورو) باشد تا سرمایه گذار بتواند صلاحیت اخذ گلدن ویزای اسپانیا را کسب کند.
 • حداقل درآمد ماهیانه افراد در قالب برنامه ویزای غیرکاری اسپانیا چقدر است؟ متقاضی اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی بایستی ثابت بکنید که در حساب بانکی اتان حداقل مبلغ ماهیانه حدود EUR 2150 (یورو) و مبلغ EUR 535 (یورو) دیگر برای هر عضو خانواده اتان دارید.
 • متوسط هزینه زندگانی در کشور اسپانیا چقدر است؟ هزینه زندگی در کشور اسپانیا فعلا در حدود EUR 1400 (یورو) می باشد.
 • گرانترین شهر اسپانیا برای زندگی مهاجران چیست؟ شهر بارسلونا به عنوان گرانترین شهر این کشور به حساب می آید.
5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *