مهاجرت تحصیلی اسپانیا

اعزام دانشجو به اسپانیا

اعزام دانشجو به اسپانیا

دانشجویان ایرانی بسیاری وجود دارند که علاقه مند به اطلاع درباره شرایط اعزام دانشجو به اسپانیا 2021 و میزان هزینه های تحصیل در این کشور می باشند. در همین راستا نیز این مقاله به کوشش کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به رشته تحریر درآمده است تا راهنمای این عزیزان در این مسیر مهاجرتی باشد. دانشجویان متقاضی در این مسیر مهاجرتی با سوالات مهمی روبه رو هستند که در همین مقاله نیز به پاسخ سوالات و ابهامات خود می رسند. اما به راستی؛

 • آیا تحصیل در اسپانیا رایگان است؟
 • برای تحصیل در دانشگاه های اسپانیا چه مدارکی لازم است؟
 • هزینه زندگی دانشجوئی در کشور اسپانیا چقدر میباشد؟
 • آیا امکان کار نیمه وقت دانشجوئی برای دانشجویان خارجی در اسپانیا فراهم است؟
 • بورسیه تحصیلی چطور؟

اسپانیا از یک نظام آموزش عالی مدرن و با کیفیت اروپایی برخوردار است و در این زمینه نیز از سابقه طولانی نیز برخوردار است. همه ساله دانشجویانی از سراسر جهان برای ادامه تحصیلات عالی خود درخواست پذیرش داده و به دانشگاه های اسپانیایی ورود پیدا می کنند. از جمله امتیازات تحصیل در دانشگاه های اسپانیا 2021 تحصیل در دانشگاه های برتر، برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی، امکان دریافت بورس، کار دانشجوئی، اقامت پس از تحصیل و غیره می باشد.

شرایط اعزام دانشجو به اسپانیا

اسپانیا دارای سابقه بسیار طولانی در امر آموزش عالی است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها در اروپا یعنی دانشگاه سالامانکا متعلق به کشور اسپانیا است. قدمت این دانشگاه به سال 1218 میلادی بر می گردد. در مورد کیفیت آموزش عالی در اسپانیا شک نکنید. چرا که نظام آموزش عالی اسپانیا از سال 2007 برای تضمین انطباق با استانداردهای ناحیه آموزش عالی اروپا (EHEA) سیستم 3 سیکلی فرآیند بولونیا (Bologna Process) را انتخاب کرد.

از آن زمان به بعد محتوای دوره های آموزشی بر طبق استاندارد واحد اروپایی تنظیم شده و مدارک معتبر بر این اساس به فارغ التحصیلان اعطاء می گردد. کلا در اسپانیا 76 دانشگاه یا universidades وجود دارد که از این تعداد دانشگاه 45 دانشگاه به شیوه دولتی و 31 دانشگاه دیگر نیز به شیوه خصوصی مدیریت می شوند. اما برترین دانشگاه های اسپانیا از دیدگاه نظام رتبه بندی تایمز و QS در سال جدید عبارتند از:

دانشگاه رنکینگ تایمز 2021 رنکینگ QS در سال 2021
دانشگاه پومپئو فابرا 143 287
دانشگاه اتونوموس بارسلونا 157 213
دانشگاه بارسلونا 250- 201 183
دانشگاه اتونوموس مادرید 300- 251 200
دانشگاه ناوارا 300- 251 252

شرایط اخذ پذیرش اسپانیا

در کشور اسپانیا، هیچ گونه سیستم و نظام متمرکز درخواست پذیرش دانشگاهی وجود ندارد و هر دانشگاه یا موسسه آموزش عالی شرایط پذیرش ویژه خود را در این زمینه به کار می برد. همچنین مهلت درخواست و یا هزینه ثبت نظام در اسپانیا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. از شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه ها نیز علاوه بر ارائه مدرک دیپلم متوسطه همچنین قبولی در آزمون ورودی است. همچنین از دیگر شرایط تحصیل در دانشگاه های اسپانیایی ارائه مدرک زبان انگلیسی برای متقاضیان تحصیل در برنامه های انگلیسی زبان و مدرک زبان اسپانیایی برای متقاضیان تحصیل در برنامه های اسپانیایی زبان می باشد که به شکل زیر می باشد:

شرایط زبان برای اعزام دانشجو به اسپانیا

اعزام دانشجو کارشناسی به اسپانیا

تحصیل در این مقطع هم به صورت تمام وقت و هم نیمه وقت برای دانشجویان فراهم می باشد. بر این اساس دانشجویان بین المللی می توانند برنامه تحصیلی خود را از بین برنامه های متنوع تحصیلی انتخاب و درخواست پذیرش دهند. معمولا دوره کارشناسی یا سیکل اول تحصیلات عالی در اسپانیا یا 180 واحد (ECTS) برای برنامه فول تایم 3 ساله و یا 240 واحد (ECTS) برای برنامه فول تایم 4 ساله می باشد. معمولا هم هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اسپانیا حدود 150€ الی 3500€ (یورو) می باشد که بسته به نوع برنامه و دانشگاه نیز ممکن است تغییر بکند.

اعزام دانشجو کارشناسی ارشد به اسپانیا

در این مقطع تحصیلی که معادل سیکل دوم تحصیلات عالی اروپایی در اسپانیا است دانشجویان در عرض دو سال می توانند مدرک تحصیلی خود را اخذ کنند. هزینه تحصیل سالیانه در این مقطع نیز از 300€ تا 3500€ (یورو) متفاوت می باشد. اما پس از اخذ مدرک تحصیلی آنها دو مسیر متفاوت پیش روی خود دارند که یا باید در مقطع دکتری ادامه تحصیل داده و یا برای کاریابی و ورود به بازار کار آماده شوند. لازم به ذکر است که تعداد واحدهای تحصیلی این دوره نیز معمولا 120 واحد ECTS می باشد. اما شرط پذیرش در این دوره از دانشگاه های اسپانیایی داشتن مدرک کارشناسی معتبر و نیز قبولی در آزمون های تحصیلات تکمیلی (GRE یا GMAT) می باشد.

اعزام دانشجو دکتری به اسپانیا

در کشور اسپانیا، تحصیلات PhD تمام وقت نهایتا 3 سال طول کشیده اما امکان تمدید تحصیل تا 2 سال دیگر البته با تایید کمیسیون آکادمیک دانشگاه وجود دارد. غالبا، مقطع دکتری اسپانیا از دو مرحله یا ciclos تشکیل می شود. مرحله اول (طی سال اول) تمرکز دانشجویان بر روی دوره های آموزشی با ارزش 60 واحد ECTS می باشد. اما تمرکز دانشجویان در مرحله دوم بر روی تحقیق و نگارش تز می باشد. مطابق آمارهای موجود، میانگین شهریه دانشجویان دکتری در اسپانیا در حدود 1500€ تا 2500€ (یورو) می باشد.

اعزام دانشجو دکتری به اسپانیا

بورس تحصیلی یا کار دانشجویی در اسپانیا؟

معمولا دانشجویان بین المللی در اسپانیا علاوه بر امکان انجام کار دانشجوئی، همچنین تحت پوشش انواع حمایت های دولتی و موسسات خصوصی قرار داشته و می توانند برای اخذ بورس تحصیلی درخواست دهند. نکته مهم در اینباره نیز این است که اکثر برنامه های بورس تحصیلی در اسپانیا نیز با محوریت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به آنها اعطاء می شود. در این زمینه می توان به انواع برنامه های بورسیه زیر در اسپانیا اشاره کرد:

 • برنامه گرانت و کمک هزینه تحصیلی آژانس همکاری توسعه بین المللی اسپانیا (AECID)
 • Fundacion Carolina
 • برنامه بورس تحصیلی وزارت آموزش اسپانیا
 • گرانت اعطائی بانک سانتاندر اسپانیا و غیره.

ویزا برای اعزام دانشجو به اسپانیا

مطابق قوانین کشور اسپانیا به غیر از دانشجویان اروپائی مابقی دانشجویان خارجی برای تحصیل در اسپانیا و دانشگاه های برتر اسپانیایی نیازمند اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا یا ویزای نوع D اسپانیا هستند. این ویزا به متقاضیان فقط حق اقامت 3 ماهه در کشور اسپانیا را داده و دانشجویان بایستی پس از ورود به این کشور و مراجعه به شهرداری یا پلیس محلی ضمن ثبت نام برای اخذ مجوز اقامت خود اقدام نمایند. اما برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا متقاضیان بایستی با داشتن مدارک زیر به سفارت اسپانیا مراجعه نموده و برای درخواست خود اقدام نمایند:

 • فرم درخواست تکمیلی ویزای نوع D اسپانیا
 • عکس های پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک ثبت نام دانشگاهی در اسپانیا
 • بیمه مسافرتی
 • مدرک تمکن مالی به اعتبار 685€ (یورو) در هر ماه از سال تحصیلی
 • آدرس مسکونی در اسپانیا
 • هزینه کنسولی 60€ (یورو) واریزی به حساب سفارت

با اطمینان کامل از مشاوره های دقیق و حرفه ای کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت خود را آماده تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا کرده و به آرزوهای خود جامعه عمل بپوشانید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای “اعزام دانشجو به اسپانیا

 1. Man گفت:

  شما چرا در لیست خودتون دانشگاه کمپلوتنس رو به عنوان دانشگاه اول اسپانیا ذکر نکرده اید؟
  رنکینگ دوسه سال اخیرش بر اساس QS پایینتر از صد بوده.

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز داخل جدول اسامی دانشگاه هایی مطرح شده که در هر دو رنکینگ qs و تایمز رتبه بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.