مهاجرت به کشور سوئد

روشهای مهاجرت به سوئد

روشهای مهاجرت به کشور سوئد
Rate this post

متقاضیان عزیز باید بدانند روشهای مهاجرت به سوئد بسیار گوناگون می باشد و سالانه متقاضیان زیادی به علل مختلف تصمیم به مهاجرت و ترک سرزمین خود می گیرند. کشورهای گوناگون شرایط و روش های مختلفی را برای پذیرش مهاجران دارند و حقیقت این است که مهاجرت به هیچ کشوری آسان نیست اما بنابر شرایط و سلایق هر فرد مراحل مهاجرت، می تواند آسان یا سخت شود.

هم اکنون کشورهایی مثل کانادا، آلمان، استرالیا، سوئد، آذربایجان، ترکیه و… در بین ایرانی ها برای مهاجرت محبوب تر هستند و اگر به این کشورها مهاجرت کنید ایرانی های زیادی را خواهید یافت، اینبار قصد داریم راه و روش ها و شرایط زندگی و اقامت در کشور سوئد را برای شما عزیزان توضیح دهیم، کشوری که از برترین و پیشرفته ترین کشورهای اتحادیه اروپاست و از نظر اقتصادی و معیشتی وضعیت مناسبی دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را برای مهاجرت یاری می نماید.

نکات مهم و ضروری در روشهای مهاجرت به سوئد

در ابتدای مقاله باید مطالبی را درباره این نوشته و مهاجرت به سوئد دانست که به اختصار به این موارد اشاره می شود: در اینجا به راه هایی اشاره خواهیم داشت که کاملا قانونی هستند؛ این روش ها شامل پناهندگی و از این دست اقامت ها نمی شود.هر یک از راه های مهاجرت به سوئد جزئیات زیادی دارد و گاهی بنابر شرایط هر فرد بسیار جزئی تر هم خواهد شد. ما در اینجا مباحث را به صورت کلی و تا جایی که امکان داشته باشد توضیح می دهیم و در نهایت پذیرای سوالات شما خواهیم بود، برای سفر به سوئد باید ویزای شنگن داشته باشید که در ادامه به اختصار این ویزا را معرفی خواهیم کرد.

از ویژگی هایی که نقش مهمی در یک مهاجرت موفق دارد سازگار بودن با آداب و رسوم مردم و شرایط زندگی در کشور مقصد است زیرا اگر به خوبی هم مراحل مهاجرت را طی کنید اما نتوانید با محیط جدید سازگار شوید، بدون شک به مشکل برخواهید خورد، کیفیت زندگی و رفاه سوئدی ها بسیار خوب و نرخ بیکاری در این کشور پایین می باشد به همین دلیل ظرفیت نسبتا خوبی هم برای مهاجران دارد. مردمان این کشور اغلب به زبان سوئدی صحبت می کنند بنابراین برای موفقیت بیشتر در کسب و کار و زندگی باید این زبان را خوب بدانید. درست است که برخی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی نیاز به دانستن زبان سوئدی ندارند و زبان اصلیشان انگلیسی است اما باز هم پیشنهاد می کنیم افراد این زبان را یاد بگیرند.

ویزای شنگن چیست؟

برای سفر به سوئد باید ویزای شنگن داشت. شنگن معاهده ای است که طبق آن ساکنان 26 کشور می توانند بدون ویزا به یکدیگر سفر کنند که ایران جزء این 26 کشور نیست بنابراین ایرانیان عزیزی که قصد سفر به سوئد را دارند باید ویزای شنگن تهیه نمایند. توجه کنید که شنگن برای سفر به سوئد لازم است و اگر قبلا شنگن فرد قبول شده باشد و به یکی از کشورهای این حوزه سفر کرده باشد، روند مهاجرت آسان تر خواهد بود. شنگن ۴ نوع دارد که بنابر نوع سفر فرد به او داده می شود، این چهار نوع عبارت اند از:

A ویزای ترانزیت
B ویزای عبور
C ویزای توریستی
D ویزای تاجران و بازرگانان

ایرانیان بیشتر برای ویزای نوع C اقدام می کنند.

ویزای شنگن سوئد

برای اخذ ویزای شنگن باید از سفارتخانه وقت گرفته شود که این کار به صورت حضوری یا فرستادن ایمیل به سفارتخانه ممکن است. باید در نظر داشت که امکان دارد حدود 2 ماه گرفتن ویزای فرد طول بکشد بنابراین باید زودتر از تاریخ مورد نظر اقدام کرد. تنها در مواقعی که مورد اورژانسی مثل مشکل پزشکی فرد داشته باشد، شاید وقت سریع تری به فرد داده شود. پس از تعیین وقت باید به سفارتخانه مراجعه کرده و مدارک را فرد ارائه دهد تا در صورت نبود مشکل به آن ها ویزا داده شود.

لازم به ذکر است که اگر ویزای شنگن را بگیرید و از همان کشور وارد محدوده شنگن شوید، می توانید به همه کشورهای عضو وارد شوید، برای مثال اگر فرد از سفارتخانه آلمان شنگن گرفته باید از آلمان هم وارد محدوده شنگن شود اما پس از آن می تواند از آلمان به دیگر کشورهای عضو شنگن سفر کند، زیرا کنترل مرزی در بین کشورهای عضو شنگن وجود ندارد.

مراحل اخذ ویزا و روشهای مهاجرت به سوئد

به طور کلی برای گرفتن ویزای هر کشوری اولین قدم دریافت فرم درخواست ویزا، پرکردن و تحویل آن به سفارتخانه می باشد. که این فرم ها را می تواند از طریق وبسایت سفارتخانه کشور مقصد تهیه کرد. البته برای تحویل درخواست به سفارتخانه باید از قبل وقت گرفت در غیر این صورت به فرد اجازه ملاقات داده نمی شود. در این قسمت همه مراحلی که باید برای اخذ ویزای سوئد گذراند و نکاتی که باید دانست را با هم مرور می کنیم:

الف) برای کودکان زیر 12 سال همه مدارک باید توسط والدین یا قیم قانونی ارائه شود.

ب) تعیین وقت سفارت رایگان است و هیچ آژانسی نباید برای این کار هزینه ای دریافت نماید.

ج) ورود تبلت، تلفن همراه و رایانه شخصی به اداره های کنسولی ممنوع است.

د) سفارت سوئد می تواند ویزا را کوتاه مدت (90 روزه یا در بازه زمانی 180 روزه) صادر نماید. این در صورتی است که مقصد اصلی یا تنها مقصد مسافر کشور سوئد باشد.

ه) اگر فردی ویزای شنگن را طبق دستورهای اصلی این ویزا نگرفته باشد، سایر کشورهای عضو پیمان شنگن می توانند از ورود یا عبور مسافر به کشورشان جلوگیری نمایند.

و) برای همه افراد متقاضی ویزا به جز کودکان زیر 12 سال اثر انگشت اجباری است.

ز) اگر مدارک را کافی و جامع ارائه ندهید درخواست شما برای ویزا رد خواهد شد.

ک) رد یا قبول درخواست شنگن با مطالعه دقیق مدارک و اوضاع و شرایط فرد متقاضی انجام می شود و در صورت رد شدن اگر متقاضی به این حکم اعتراض داشته باشد می تواند به دادگاه اداری شکایت نماید.

مدارک لازم برای اخذ روادید سوئد

فرد چه از وبسایت فرم درخواست روادید را تهیه کرد باشد و چه از وزارتخانه، باید آن را به صورت ورق (پرینت) و تکمیل شده به سفارتخانه تحویل دهد، مدارکی که به صورت الکترونیکی به وزارتخانه ارسال می شوند مورد بررسی قرار نمی گیرند. سفارتخانه خواهشمند است که از ضمیمه کردن مدارک باید پرهیز کرد و در همان زمان تعیین شده همه مدارک را ارائه دهد. ایمیل هایی که در آن ها مدارک ضمیمه شده اند بدون بررسی پاک خواهند شد.

 • فرم رایگان درخواست روادید
 • دو قطعه عکس پرسنلی 3 در 4
 • گذرنامه با دو برگ سفید و 3 ماه اعتبار از زمان ترک حوزه شنگن
 • دعوتنامه تکمیل شده: در صورتی که مسافر توسط یک شهروندی سوئد دعوت شود باید فرم دعوتنامه او به همراه یکی از این مدارک ارائه گردد ( گذرنامه یا شناسنامه معتبر شهروند سوئدی اجازه اقامت با اعتبار حداقل یکماه از تاریخ خاتمه روادید درخواستی برای شهروندان خارجی مقیم سوئد)
 • اصل و کپی شناسنامه متقاضی به همراه ترجمه آن به زبان انگلیسی یا سوئدی
 • اصل و کپی مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه به زبان سوئدیی یا انگلیسی
 • ضمانت مالی: پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک  کارت اعتباری بین المللی شخصی به همراه پرینت آن حساب، کارت هایی مثل (Visa, Mastercard، American Express)  ضمانت نامه بانکی از طرف فرد دعوت کننده از یکی بانک ها یا شرکت های بیمه ای سوئدی
 • اگر متقاضی سند ملکی نیز داشته باشد و آن را ارائه دهد، می تواند در روند ویزا تاثیر گذار باشد
 • اصل و کپی بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل 30.000 € که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شنگن پوشش دهد
 • اصل و کپی بلیت مسافرتی یا ارائه رزرو آن
 • اصل و تصویر رزرو هتل (در صورت وجود)
 • کپی صفحه اول روادید گذشته (اگر شامل متقاضی شود)

بهترین روش های مهاجرت به سوئد

برای مهاجرت به سوئد چند راه وجود دارد که هیچ یک از آن ها از نظر سختی و آسانی اولویت ندارند و بنابر شرایط مهاجر و بررسی سلایق و وضعیت او انتخاب می شوند. با هم روش های موجود برای مهاجرت به سوئد را بررسی می کنیم: افراد زیادی خواهان مهاجرت و مشغول به کار شدن در سوئد هستند و دوست دارند با مدرک تحصیلی خود که از ایران کسب کرده اند در سوئد مشغول به کار شوند. این افراد برای مهاجرت و اقامت به وسیله کار نیاز به دعوتنامه از طرف یک کارفرمای معتبر در سوئد دارند و تا کارفرمایی مسئولیت آن ها را بر عهده نگیرد نمی توانند از این طریق مهاجرت نمایند، برای پیدا کردن کار در این کشور هم باید دارای شرایط ایده آلی بود تا مهارت فرد برای کارفرما اثبات گردد و به نیروی کار فرد نیاز داشته باشند.

به افرادی که مهاجرت از طریق کار مدنظرشان است پیشنهاد می کنیم پیش از مهاجرت با استفاده از روش مکاتبه ای و یا مجازی با کارفرمایان ارتباط برقرار کنند و از کار خود در کشور مقصد مطمئن باشند و سپس اقدام به مهاجرت کنند و یا ابتدا با سفرهای کوتاه مدت با محیط ها و شرایط کاری در این کشور و کارفرمایانی که کارشان به رشته تحصیلی آن ها مربوط است ارتباط بر قرار کرده و آشنا شوند.

ویزای کاری از روشهای مهاجرت به سوئد

مهاجرت از طریق کار بدون پشتوانه مالی و دعوتنامه کارفرما هرگز توصیه نمی شود زیرا احتمال عدم موفقیت در این روش زیاد است. اما اگر با همه تلاش هایتان موفق به کسب توجه کارفرمایان نشدید پیشنهاد می کنیم به وکیلان خبره مهاجرت به سوئد مراجعه نمایید تا در صورت توانایی، شما را با کارفرمایان آشنا کنند (این کار را تنها وکیلان با تجربه توانایی انجام آن را دارند). توجه داشته باشید که در این کار کلاهبرداران زیادی در حال فعالیت هستند بنابراین فریب پرداخت هزینه های هنگفت را برای پیدا کردن کار به صورت تضمینی نخورید.اگر فرد موفق به کسب دعوتنامه و رضایت کارفرما برای جذب خود در سوئد شود با توجه به دعوتنامه او می توان به راحتی در این کشور اقامت نمود، این روش از سخت ترین اما محبوب ترین روش های مهاجرت به سوئد می باشد.

نکات مهم درباره مهاجرت کاری به سوئد

اگر با کارفرمایی صحبت کردید و از شما درخواست مصاحبه شد باید با استفاده از روش های مهاجرت موقت به سوئد بروید برای این کار می توانید درخواست ویزای کاری نمایید در این صورت به شما 2 سال زمان داده می شود که با کارفرمایان ارتباط بر قرار کرده و کار پیدا کنید. اگر در این دو سال به موفقیت دست پیدا نکردید، می توانید ویزای خود را 2 سال دیگر نیز تمدید نمایید اما پس از 4 سال ویزای کاری موقت، قابل تمدید نخواهد بود.

ویزای کاری به افرادی که قصد تحقیق در دانشگاه ها و موسسات علمی را دارند نیز تعلق می گیرد. مهم ترین نکته درباره موفقیت مهاجرت کاری اعلام نیاز یک کارفرما در آن کشور به وجود شماست. اگر فردی که اقدام به مهاجرت کاری نموده با خانواده درجه یک خود مهاجرت کند نیز مشکلی نیست و به خانواده او اقامت داده می شود اما هزینه ها تا پیش از پیدا کردن کار متقاضی بر عهده خود مهاجران می باشد.

تبدیل ویزای تحصیلی به کار در سوئد

دانشجویان سوئد بعد از گذراندن یک ترم در این کشور می توانند درخواست اقامت از طریق کار کنند. در اولین مرحله قبول مهاجرت کاری برای مصاحبه فرد با کارفرما ویزای 3 ماهه برای مهاجر صادر می شود و پس از این مدت باید دوباره ویزا تمدید شود. توجه کنید که اداره مهاجرت سوئد در زمینه پناهندگان سو استفاده گر بسیار قوی عمل می کند، بنابراین سعی نکنید به اداره مهاجرت این کشور دروغ بگویید. مهاجرت از طریق کار نکات ریز زیادی دارد برای مثال اعتبار داشتن حداقل 2 ماهه پاسپورت و… که وکلای مهاجرت و سفارت خانه ها این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهند و در اینجا مجال پرداختن به این مسائل نمی باشد زیرا با توجه به شرایط افراد تغییر می کنند.

مهاجرت پزشکان به سوئد

پزشکانی که مدرک پزشکی خود را از ایران یا کشورهایی غیر از سوئد دریافت کرده اند باید مدرک خود را به عنوان یک پزشک در این کشور به ثبت برسانند که مراحل این کار چیزی بین 2 تا 3 سال طول می کشد. برای آشنایی با افراد و موسسه ای که باید مدرک مهاجران پزشکی را بررسی و تایید کند ، این موسسه اغلب پیشنهاد می دهد که در یک آزمون مهارت سنجی شرکت و یا یک دوره آموزشی 18 ماهه را طی کنند که با مطالعه وبسایت آن می توان بیشتر با حوزه کاری آن ها آشنا شود. در سوئد در حال حاضر از پزشکان استقبال می کنند و پزشکان شانس بالایی در مهاجرت دارند بخصوص پزشکان ایرانی که سابقه مهاجرت درخشانی در سوئد داشته و دارند.

سرمایه گذاری از روشهای مهاجرت به سوئد

یکی دیگر از روش های معمول و ممکن برای مهاجرت به سوئد اقدام از طریق سرمایه گذاری می باشد. به طور کلی می توانیم سرمایه گذاری در سوئد را به دو قسمت اصلی زیر تقسیم کنیم:

الف) سرمایه گذاری از طریق طرح کاری (بیزینس پلن): در این روش مهاجر ادعا می کند که نقشه و برنامه ای برای راه اندازی یک کسب و کار موفق در سوئد دارد که می تواند برای این کشور سودآور باشد. این روش برای مبتکران، مخترعان و کارآفرینان بسیار مناسب است. مراحل کار بدین صورت است که ابتدا فرد یک طرح از کاری که قصد انجامش را دارد (در زمینه صنعتی، تجاری و…) تهیه می کند. اما در این طرح نباید همه جزئیات دقیقا آن طور که قرار است انجام بگیرد درج شود تنها کافی است معرف کلی طرح باشد و نشان دهد که آیا این طرح مقرون به صرف و مفید هست یا خیر. البته باید همه طرح واضح توضیح داده و در آن از دروغ و فرافکنی جدا جلوگیری شود.

طرح مهاجر برای سرمایه گذاری در سوئد

در صورت خوب بودن طرح مهاجر، حتی بانک ها حاضر می شوند که بر ایده فرد متقاضی سرمایه گذاری کنند بنابراین در این روش فرد نیاز به بودجه کمتری به نسبت روش دیگر مهاجرت سرمایه گذاری دارد. برای مهاجرت به سوئد از روش سرمایه گذاری تقریبا در کمترین حالت به ۱۵۰۰۰۰ دلار نیاز خواهد بود که اگر دارای طرح و ایده و بیزینس پلنی موفق فرد باشد، می تواند مقداری از این سرمایه را در ابتدا پرداخت کرده و به مرور با شروع کسب و کار بقیه مبلغ را به دولت سوئد بپردازد. در این روش مهم ترین نکته، تهیه طرح کاری قوی و قانع کننده است که پیشنهاد می کنیم با افراد متبحر و داری تجربه در این زمینه مشورت کنید زیرا باید در طرحتان قوانین و ضوابط خاصی را رعایت نمایید.

ب) مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکجا: اگر متقاضی دارای طرح کاری و ایده خاصی نباشد اما سرمایه خوبی در دست داشته باشد، باز هم می تواند به سوئد مهاجرت کند و زمانی که موفق شود دولت سوئد را قانع نماید که وجود فرد در آن کشور توجیه مالی خوبی دارد، او می تواند به عنوان مهاجرِ سرمایه دار وارد آن کشور شود. کمترین میزان سرمایه گذاری در سوئد نیز همان 150.000 $ است که در بالا اشاره شد با تفاوت این که باید این مبلغ را در همان ابتدا و به طور یکجا و بدون در نظر گرفتن سایر هزینه های مهاجرت از جمله مراحل مهاجرت و هزینه های ماه های ابتدایی زندگی در سوئد پرداخت نمایید و سپس اقدام به سفر به سوئد نمایید.

ازدواج از روشهای مهاجرت به سوئد

قانون مهاجرت از طریق ازدواج در رابطه با سوئد نیز وجود دارد و اگرفرد با یک فرد سوئدی یا مقیم در این کشور ازدواج کند به راحتی اقامت کسب خواهد کرد و از این لحاظ مشکلی وجود نخواهد داشت, باید توجه داش که در این نوع مهاجرت باید به سوالاتی مانند زبانی که با همسرتان صحبت می کنید، همسران قبلی خود، مدت زمان زندگی با همسر فعلی، خانه ای که قرار است در آن زندگی کند، روش آشنایی و بقای ارتباط زوجین تاکنون و… پاسخ دهد و اگر در این موارد شک و شبهه ای پیش آید به صورت موقت به فرد مهاجر اجازه مهاجرت داده نمی شود، در مواقع نادری که این اتفاق رخ می دهد باید 3 هفته صبر کرده و سپس درخواست تجدید نظر دهد.

اگر برای بار دوم یا سوم باز هم مهاجرت شما از طریق ازدواج رد شد، می تواند به دادگاه های موجود در سوئد اعتراض کرده و حکم خود را تغییر دهید. باید توجه داشت که رد شدن مهاجرت از طریق ازدواج بسیار کم پیش می آید و این موضوع هم برای جلوگیری از کلاهبرداری دو طرف برای کسب اقامت از طریق ازدواج است.

روشهای مهاجرت به سوئد

تحصیل از روشهای مهاجرت به سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد یکی از آسان ترین روش های مهاجرت و کسب اقامت این کشور می باشد و مهاجران ایرانی زیادی هم از این طریق اقدام به مهاجرت می نمایند زیرا این روش مزایای نسبتا خوبی در مقایسه با روش های دیگر دارد مثلا: برای ادامه تحصیل در همه دانشگاه های این کشور نیاز به دانستن زبان سوئدی نیست، با داشتن مدرت آیلتس 5 نیز در برخی از دانشگاه ها می توان تحصیل کرد، دانشگاه های این کشور معتبر و خوب هستند و یا این که پس از تحصیل راحت تر می توانید وارد بازار کار سوئد شوید.

برخی تصور می کنند که تحصیل در سوئد رایگان است اما باید بدانید که از سال 2011 میلادی تاکنون تحصیل در این کشور دیگر رایگان نیست و دانشجویان متقاضی باید بتوانند هزینه ثبت نام اولیه در دانشگاه مورد نظر و هزینه های هر ترم و خوابگاه، خورد و خوراک و زندگیشان را پرداخت نمایند و دولت سوئد تا از توانایی فرد برای پرداخت مخارج مطمئن نشود مهارجت او پذیرفته نخواهد شد، متقاضیان تحصیل در سوئد باید بدانند که در حین تحصیل می توانند کار نیمه وقت هم انجام دهند و این چنین نیمی از مخارج خود را تامین کنند. هزینه های تحصیلی در این کشور بنابر دانشگاه، محل اقامت و حتی محله زندگی دانشجو مختلف است.

مهاجرت تحصیلی به سوئد

تحصیل یکی از روشهای مهاجرت به سوئد محسوب می شود. افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی باید پیش از هر چیز از موارد زیر اطلاع داشته باشند:

 • هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از کارشناسی بیشتر و چیزی حدود 63.000 کرون (بیش از 20 میلیون تومان) در هر ترم است و هزینه های ثابت و ثبت نام هر دانشگاه نیز مختلف است.
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در سال های مختلف و دانشگاه های مختلف فرق می کند اما حدودا چیزی نزدیک به 50.000 کرون (بیش از 18 میلیون تومان) در هر ترم می شود که برای ترم هایی که دروس عملی هم وجود دارد، گران تر هم می شود.
 • دانشجو اگر بورس نشده باشد، باید بتواند هزینه زندگی خود را هم بپردازد که با توجه به محل اقامتش بسیار متغیر و چیزی بین 5500 تا 8040 کرون (حدود 2 تا 3 میلیون) در هر ماه بنابر گفته های دانشجویان ایرانی مقیم این کشور می باشد،
 • اغلب دانشجویان مقطع لیسانس باید زبان سوئدی را بدانند اما در مقطع کارشناسی ارشد با دانستن زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان می توانند تحصیل کنند.
 • لیسانس در این کشور 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکترا بین 4 تا 5 سال طول می کشد.

رشته تحصیلی و دوره زبان در سوئد

پیشنهاد می کنیم اگر قصد مهاجرت تحصیلی به سوئد را دارید در ابتدا وضعیت و شرایط رشته تحصیلی مورد نظر خود را در دانشگاه هایی که آن رشته را دارند خوب بررسی کنید، سپس مطمئن شوید که برای تحصیل در آن رشته باید مدرک زبان داشته باشید یا خیر و یا باید در محل اقدام به گذراندن دوره زبان نمایید. البته بهترین روش داشتن مدرک زبان در کشور مبدا می باشد که کار را برای شما آسان تر خواهد کرد و از نظر هزینه نیز به صرفه تر است. بد نیست بدانید که دوره زبان در این کشور نیز چیزی حدود 42.500 تا 46.000 کرون هزینه دارد که می تواند این عدد بالاتر هم برود.

اقتصاد در کشور سوئد

باید توجه داشت که مهم ترین سرمایه سوئد، نیروی انسانی تحصیل کرده است و این کشور دارای نظام تحصیلی مدرن و بسیار خوبی است که هر ۶ سال یکبار هم مورد تجدید نظر قرار می گیرد. تحصیلات دانشگاهی در این کشور بسیار رقابتی است و درصد بالایی از دانشجویان مقطع دکترای این کشور را مهاجران خارجی اشغال کرده اند بنابراین اگر قصد تحصیل در سوئد را دارید باید برای درس خواندن وقت و پشتکار زیادی داشته باشید. اگر مشکل بودجه برای تحصیل دارید، باید بگوییم که دانشگاه ها وام هایی به دانشجویان می دهند که تقریبا 75% هزینه های آن ها را پوشش می دهد اما باز هم باید در نظر داشت که هزینه ها بستگی به محل و سبک زندگی فرد دارد.

مهم ترین دانشگاه های سوئد 

از مهمترین دانشگاه های کشور سوئد در مقاله روشهای مهاجرت به سوئد عبارتند از:

 • دانشگاه KTH یا Royal Institute of Technology: دانشگاه پلی تکنیک و رشته های فنی است که در اروپا نیز از معتبرترین دانشگاه ها به حساب می آید.
 • دانشگاه اوپسالا (Uppsala University): بیشتر در زمینه رشته های فنی و مهندسی فعالیت می کند و در سطح جهانی از برترین دانشگاه های دنیاست.
 • دانشگاه لوند (Lund University): در شهر لوند قرار دارد و مقطع ارشد و دکترای رشته های آن کاملا به زبان انگلیسی می باشد.
 • دانشگاه گوتنبرگ (University of Gothenburg): این دانشگاه به آموختن دانش با روش تعاملی بین روش های تحقیقی و آموزشی معروف است.
 • دانشگاه صنعتی چالمرز (Chalmers University of Technology): دارای رشته هایی در زمینه های تکنولوژی، معماری و علوم طبیعی می باشد.
 • دانشگاه استکهلم (University of Stockholm): بزرگترین دانشگاه سوئد است و چهار دانشکده و انواع و اقسام رشته ها را در خود جای داده است.

ارسال مدارک تحصیلی به سوئد

یکی از دغدغه های دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد را دارند ارسال مدارک به دانشگاه ها می باشد، البته این روزها با پیشرفت تکنولوژی کارها کمی آسان تر شده است اما به طور کلی باید دانست که پس از قبول شدن درخواست برای تحصیل در این کشور، از شما درخواست می شود تا مدارک خود را ارسال نمایند در این زمان باید اقداماتی را انجام داده و اطلاعاتی را کسب کرد که در ادامه به صورت خلاصه به این نکات خواهیم پرداخت.

بهترین راه برای ارسال مدارک به سوئد چیست؟ راه های زیادی برای این که مدارک تحصیلی و شناسایی خود را به دانشگاه های سوئد برسانید وجود دارد اما بهترین روش استفاده از پست TNT می باشد زیرا اگر از این روش استفاده کنید، می توانید از طریق وبسایت این نوع پست از محل دقیق بسته و مدارک خود مطلع شوید که هر پستی این امکان را در اختیار شما نمی گذارد. برای این که بیشتر درباره این نوع پست بدانید کافی است به وبسایت رو به رو مراجعه نمایید.

زبان سوئدی زبان رسمی کشور سوئد و زبانی است که برای برقراری ارتباط با مردمان ساکن در آن کشور به دانستنش نیاز خواهید داشت. اگر نروژی را می دانید باید بگوییم که این زبان به نروژی شباهت زیادی دارد، افراد زیادی وقتی متوجه می شوند که درس خواندن در مقطع ارشد و دکترا در اغلب دانشگاه ها نیاز به دانستن زبان سوئدی ندارد خوشحال می شوند اما باید بگوییم که اگر بدون دانستن این زبان به سوئد اگر فرد برود بازهم در طی تحصیل و زندگی در این کشور باید سوئدی را آموخت تا در مرحله پیدا کردن کار و پیشرفت در زندگی موفق شد.

کسب اقامت در سوئد

افرادی که از طریق کار موفق شده اند به سوئد مهاجرت کنند ویزایی با اعتبار 2 سال به آن ها اعطا می شود و پس از اتمام آن اگر هنور مهاجر دارای کاری ثابت در سوئد بود ویزای او 2 سال دیگر تمدید می شود و با پایان 4 سال اقامت موقت می تواند درخواست اقامت دائم به این کشور را بدهد. افرادی که بتوانند این 4 سال را با موفقیت پشت سر گذارند به آن ها از سال پنجم اقامت داده می شود و آن ها از آن پس شهروند سوئد محسوب شده و از همه امکانات و مزایای شهروندان سوئد برخوردار خواهند بود، در ضمن به صورت اختصاری باید بدانید که در همه انواع این مهاجرت ها فرد مهاجر می تواند خانواده خود را همراه ببرد که شروطی هم دارد و در آینده به صورت جداگانه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

مشکلات روشهای مهاجرت به سوئد

افراد زیادی مهاجرت به سوئد را امری آسان می دانند اما باید بدانند که مهاجرت به این کشور همه ساله سخت تر و سخت تر می شود برای مثال به موارد زیر توجه کنید: جمعیت سوئد در سال 2016 میلادی 140.000 نفر افزایش یافت که اغلب آن را مهاجران تشکیل می دادند. در سال های اخیر پناهندگان زیادی به این کشور مراجعه کردند که همین موضوع چالش هایی را به بار آورده است، کودکان زیادی به سوئد آورده شده اند که پدر و مادری ندارند و دولت سوئد باید برای آن ها امکانات رفاهی فراهم کند، بیش از 60% افرادی که سال 2015 به سوئد مهاجرت کردند در سال 2016 میلادی توانستند اقامت دائم کسب کنند.

در حال حاضر بیشترین مهاجران سوئد را افغان ها و سوری ها تشکیل داده اند که به دلیل عدم مهارت های بالا و افزایش نابهنگام و ناگهانی جمعیت باعث شده اند منابع سوئد برای خدمت رسانی به مهاجران کم شوند و دولت با مشکلاتی برای جبران این خسارات مواجه گردد و این موضوع پذیرفته شدن مهاجران را سخت تر کرده است. در مقاله بالا سعی بر آن شد تا روشهای مهاجرت به سوئد و اقامت دائم سوئد به صورت کامل خدمتتان توضیح داده شد. برای کسب اطلاعات مهاجرتی بیشتر با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =