مهاجرت تحصیلی آذربایجان, مهاجرت تحصیلی ترکیه

مقایسه تحصیل در آذربایجان و ترکیه

مقایسه تحصیل در آذربایجان و ترکیه

بسیاری از متقاضیان ایرانی برای ادامه تحصیل دانشگاه های آذربایجان یا دانشگاه های ترکیه را انتخاب می کنند، دلیل آن فرهنگ نزدیک و همسایگی این دو کشور با ایران است. موسسه سفیران سروش سعادت در این نوشتار به مقایسه تحصیل در آذربایجان و ترکیه پرداخته و اطلاعات مفیدی در اختیار متقاضیان قرار میدهد. جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور در منطقه قفقاز می باشد، این کشور در شرق اروپا و در کنار دریای خزر جای گرفته است. جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی می باشد که بخش کوچکی از آن با نام تراکیه در منطقه بالکان و بخش بزرگ آن با نام آناتولی یا آسیای کوچک در غرب آسیا واقع شده است.

  • شرایط تحصیل در ترکیه و آذربایجان چه تفاوتی باهم دارد؟
  • آیا تحصیل در آذربایجان ارزانتر از ترکیه درمی ید؟
  • شرایط و الزامات پذیرش از ترکیه و آذربایجان چیست؟
  • بهترین دانشگاه های ترکیه و آذربایجان 2022 چیست؟

مقایسه شرایط تحصیل در آذربایجان و ترکیه

مهاجرت تحصیلی به کشور آذربایجان و کشور ترکیه یکی از راه های رایج و آسان برای مهاجرت به این کشورها محسوب می شود. اگر قصد اقامت در این کشورها را دارید باید بدانید که از طریق ویزای تحصیلی نمی توانید اقامت دائم در این کشورها را تجربه کنید و باید پس از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری یا ویزای سرمایه گذاری تبدیل کنید. متقاضیان خارجی و بین المللی برای مهاجرت از طریق تحصیل به آذربایجان یا ترکیه به گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور و ویزای تحصیلی نیاز دارند. در ادامه به مقایسه تحصیل در آذربایجان و ترکیه می پردازیم.

پارامتر کشور ترکیه کشور آذربایجان
زبان تحصیل زبان ترکی و زبان انگلیسی زبان آذری، زبان روسی و در برخی از رشته های تحصیلی زبان انگلیسی
طول مدت تحصیل مقطع کارشناسی: 4 سال مقطع کارشناسی: بین 3 تا 4 سال
مقطع کارشناسی ارشد: 2 سال مقطع کارشناسی ارشد: 2 سال
مقطع دکتری: 4 سال مقطع دکتری: بین 2 تا 3 سال
تحصیل در رشته های پزشکی: 6 سال تحصیل در رشته های پزشکی: 6 سال
بورسیه تحصیلی بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه در انواع مختلف و با توجه به شرایط فرد به او تعلق می گیرد. دانشجویان واجد شرایط می توانند از بورس های تحصیلی آذربایجان استفاده کنند و به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهند.
آزمون ورودی دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه در آزمون ورودی شرکت کنند، آزمون ورودی در هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود. جهت تحصیل در برخی از رشته های تحصیلی لازم است در آزمون ورودی شرکت کنید.

مقایسه هزینه های تحصیل در آذربایجان و ترکیه

در رابطه با هزینه های تحصیل در کشور آذربایجان می توان گفت هزینه های تحصیل در این کشور کم و ارزان است. میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی 1200$ (دلار)، مقطع کارشناسی ارشد 1600$ (دلار) است. هزینه زندگی نیز در این کشور ارزان است، اگر دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی در نظر گرفته شده در آذربایجان اقامت داشته باشند در هزینه های زندگی آن ها صرف جویی می شود. برای اطلاع از شرایط اقامت در خوابگاه های آذربایجان به مقاله خوابگاه دانشجویی در آذربایجان مراجعه کنید. متوسط هزینه زندگی دانشجویی در این کشور ماهانه 1000AZN (منات) است. هزینه های تحصیل در کشور ترکیه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه های اروپایی ارزان می باشد.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی سالانه بین 300$ تا 1800$ (دلار)، مقطع کارشناسی ارشد 300$ تا 900$ (دلار) و مقطع دکتری بین 500$ تا 800$ (دلار) است. دانشجویان باید علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه های تحصیل در کشور ترکیه را نیز در نظر داشته باشند، طبق بررسی های انجام شده هزینه های زندگی در کشور ترکیه 25% ارزان تر از ایران و 53% ارزان تر از هزینه های زندگی در آمریکا است. برای زندگی دانشجویی در این کشور باید ماهانه مبلغی بین 500$ تا 700$ (دلار) در نظر داشته باشید. دقت کنید که اگر در خوابگاه های دانشجویی این کشور اقامت داشته باشید هزینه های زندگی شما کاهش می یابد، با مطالعه مقاله خوابگاه دانشجویی در ترکیه اطلاعات بیشتری در خصوص خوابگاه های دانشجویی این کشور به دست می آورید.

مقایسه هزینه های تحصیل در آذربایجان و ترکیه

معرفی دانشگاه های آذربایجان و ترکیه

دانشگاه های آذربایجان و ترکیه از اعتبار بالایی برخوردار می باشند و مدارک تحصیلی اخذ شده از این دانشگاه ها در بیشتر کشورهای دنیا دارای اعتبار می باشد. لازم به ذکر است برخی از دانشگاه های این دو کشور مورد تایید وزارت علوم ایران است. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه های آذربایجان و ترکیه می پردازیم.

دانشگاه های ترکیه دانشگاه های آذربایجان
دانشگاه بیلکنت ترکیه دانشگاه نخجوان
دانشگاه کوچ دانشگاه باکو
دانشگاه سابانجی دانشگاه گنجه
دانشگاه فنی خاورمیانه دانشگاه دولتی اقتصاد آذربایجان
دانشگاه بغازیچی دانشگاه لنکران
دانشگاه فنی استانبول دانشگاه غرب

تحصیل در ترکیه بهتر است یا آذربایجان؟

برای مهاجرت به هر کشوری از طریق تحصیل لازم است فرد پس از فارغ التحصیلی در نهایتا ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کند. منتهی در برخی از کشورهای دنیا از جمله گرجستان از آن جایی که نرخ بیکاری بالا و فرصت های شغلی کم است، چنین امکانی به سختی فراهم می شود. برای بررسی وضعیت بازار کار در ترکیه و آذربایجان در جدول ذیل نرخ بیکاری آن ها در سال 2022 با هم مقایسه شده است:

نرخ بیکاری در ترکیه نرخ بیکاری در آذربایجان
%13.6 %4.8

البته در ترکیه کسانی که از دانشگاه های خوب فارغ التحصیل شده باشند بیکار نخواهند بود و به راحتی مشاغل خوبی در شرکت های مطرح بین المللی یا ترکیه ای پیدا خواهند کرد. به همین دلیل است که علی رغم آمار بیان شده در جدول بالا تحصیل در ترکیه طرفداران بیشتری دارد. مزیت دیگر ترکیه به آذربایجان این است که در ترکیه دانشگاه های مطرح و بسیار خوبی قرار دارند در حالی که رنکینگ جهانی دانشگاه های آذربایجان پایین تر هستند. برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه در سال 2022 عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های ترکیه رتبه ملی U.S. News Ranking
Sabanci University 1 850
Bilkent University 2 571
Hacettepe University 3 532

با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در خصوص مقایسه تحصیل در آذربایجان و ترکیه کسب کردید، متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط تحصیل در این دو کشور و یا سایر کشورهای مورد نظر با تیم مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :