مهاجرت کاری آلمان

کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان

به طور کل کاریابی در آلمان به دو صورت انجام میپذیرد، یک اینکه فرد کار را از خارج از آلمان جستجو میکند و دیگر اینکه فرد در جستجوی کار در خاک آلمان میباشد. زمانی که می خواهید برای کاریابی در آلمان اقدام نمائید اینکه در آلمان و اتحادیه اروپا یا خارج از اتحادیه اروپا باشید شرایط متفاوت است. برای اطلاع از شرایط و قوانین کار در آلمان و همچنین یافتن کار در این کشور پیشنهاد می کنیم با مقاله فوق همراه باشید.

کشور آلمان در اواخر سال 2019 قانونی را مصوب کرد که از سال 2020 به افرادی که دارای دیپلم و فوق دیپلم که دارای مدرک فنی حرفه ای نیز هستند ویزای کاری میدهد که این موضوع باعث میشود که درخواست کنندگان این ویزا بیشتر شود.

شرایط کاریابی در آلمان چه میباشد؟

آیا بدون داشتن پیشنهاد کاری نیز میتوان از آلمان ویزای کاری دریافت کرد؟

بهترین مشاغل جهت کاریابی کدام ها میباشند؟

کاریابی در آلمان به بهترین شکل در حال اجرا است و پیدا کردن کار از ایران ممکن میباشد. فقط باید یکسری اصول و قواعد رعایت شود که ما آنها را دراختیار شما میگذاریم.

مهاجرت به آلمان از طریق کاریابی

بعد از طولانی شدن وقت سفارت آلمان برای ویزاهای بلند مدت نظیر تحصیل که چیزی حدود دو سال طول میکشد، بهترین راه حل جایگزین جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کار و کاریابی بوده است. از این جهت ویزای جستجوی کار آلمان با توجه به شروط راحتی که جهت صدور ویزا دارد مورد استقبال بسیاری واقع شده است. در این مقاله شکل و شمایل اخذ ویزای کاری آلمان را بررسی میکنیم.

نکته ی بسیار مهم این ویزا این است که این مسیر یک مسیر کم هزینه و ارزان محسوب میشود و مهاجرت به آلمان از طریق کاریابی اولین انتخاب مهاجرتی آلمان است. گرچه در سال روبرو آلمان در صدور ویزا سخت گیر تر شده اما طبق امار سال 2018 کشور آلمان بالای 75% از درخواستهای کاریابی را باجواب مثبت روبرو کرده است.

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

افرادی که در ایران هستند بیشتر به دنبال اخذ ویزای کاریابی در آلمان می باشند و متقاضیانی که پایشان به آلمان رسیده به دنبال موقعیت کاری هستند، حال برای شخصی که در ایران اقامت دارد شاید سوالاتی پیش آید که قبل از پرداختن به موضوع کاریابی در کشور آلمان به موضوع اخذ ویزای کار آلمان می پردازیم. چرا که اگر ویزای این کشور را دریافت نکنیم پرداختن به موضوع کاریابی امریست بی فایده و بی حاصل. حتی برخی از متقاضیان تحصیل درآلمان نیز با توجه به سختی رسیدن به وقت سفارت آلمان و یا سختی پروسه تحصیل در آلمان، طریق ویزای کار را پیش می گیرند تا به این کشور رسیده و در آنجا اقامت نمایند. حال مراحل اخذ ویزای کار آلمان و کاریابی آلمان از داخل کشور به چه صورت است، برای اطلاع از این موارد با ما همراه باشید.

با توجه به روابط خوب ایران و آلمان صدور ویزا برای ایرانیان در سالهای اخیر در بهترین حالت بوده است.

ویزای کار آلمان

با توجه به قوانین اتحادیه اروپا چنانچه فردی قصد کاریابی در آلمان و یا کار در آلمان را دارد اگر از اتباع اتحادیه اروپا باشد نیاز به اجازه کار یا اقامت نخواهد داشت و یا حتی اتباع کشورهای خارج از اتحادیه نظیر ایالت متحده، انگلستان، استرالیا، اسرائیل، کانادا، نیوزلند و کره جنوبی نیز نیاز به دریافت ویزا نخواهند داشت و می توانند بعد از ورود به آلمان و ثبت درخواست اقامت به عنوان یک خارجی بدون محدودیت به دنبال موقعیت کاری باشند.

اما این در حالی است یک تبعه ایرانی می بایست برای ورود به آلمان ویزا اخذ کرده سپس جهت کار کردن در آلمان مجوز کاری دریافت کند که در ادامه فرآیند انجام این کار را می خوانید. یکی از راههای مهاجرت به آلمان ویزای کاری است که در این راستا به دو صورت می توان اقدام نمود.

مدارک لازم جهت کاریابی در آلمان

در زیر لیستی از مدارک کاریابی و ویزای کار آلمان ارائه میکنیم:

مدرک تحصیلی دانشگاهی با ریز نمرات (حداقل لیسانس) نامه ی کاری
سابقه کاری (بدون سابقه بیمه هم مورد پذیرش است) بیمه نامه آلمانی
مدرک زبان (اجباری نمیباشد) ووچر یا بوکینگ هتل
انگیزه نامه (به زبان انگلیسی یا زبان آلمانی مورد پذیرش است) تمکن مالی
رزومه فرم پر شده ی ویزا

بلو کارت آلمان

اولین حالت که بسیار سخت اتفاق می افتد این است که شخصی موفق شده باشد از داخل خاک ایران به یک موقعیت کاری در آلمان دست یابد. بنا به قوانین و شرایطی که آلمان و اتحادیه اروپا وضع کرده اند این امر سخت رقم می خورد، چرا که اگر شخصی بخواهد خارج از اتحادیه یک دعوتنامه کاری دریافت نماید باید از سوی آن کارفرما اثبات شود که برای این موقعیت کاری نیروی آلمانی و اروپایی وجود نداشته باشد و باید مجوزهای لازم از سوی اداره کار و اداره مهاجرت آلمان از سوی کارفرما اخذ شود.

چنانچه فرد قرارداد کاری داشته باشد میتواند برای بلو کارت آلمان اقدام کند.

بر اساس تجربه اثبات شده که اکثر کارفرمایان چنین کاری انجام نمی دهند مگر آن موقعیت کاری از دسته مشاغل پر نیاز در آلمان باشد و نیروی کار مورد نیاز آن در آلمان نباشد، این نیاز از سوی آن کمپانی یا شخص کارفرما از قبل به اداره کار اعلام شده باشد و شخص بتواند متناسب با تحصیلات و سوابق کاری حداقل حقوق تعریف شده از سوی کار که منجر به اخذ مجوز کاری می شود را دریافت نماید.

در صورت دریافت بلو کارت آلمان فرد در عرض 21 ماه به اقامت دائم آلمان میرسد.

ویزای جستجوی کار آلمان

راهی دیگر برای کاریابی در آلمان وجود دارد که معروف به ویزای جستجوی کار آلمان است که به مراتب راحت تر می باشد که با برآورده نمودن شرایط آن می توان جهت اخذ ویزای جستجوی کار یا همان ویزای کاریابی آلمان اقدام نمود. که در این حالت سفارت آلمان مدارک مشخصی را از متقاضی طلب میکند که این مدارک مدارک سخت و پیچیده ای نیست.

نکته بسیار جالب در این راه این است که سفارت آلمان در سایت خود اعلام کرده برای رسیدن به این ویزای جستجوی کار آلمان نیازمند مدرک زبان نیست و در سایت خود مشخصا قید کرده در صورت امکان مدرک زبان ارائه شود. گرچه جهت رسیدن به کار در کشور آلمان قطعا امادگی صحبت به زبان آلمانی نیاز میباشد و اصلا هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد تا بتوان بدون تسلط روی زبان رسمی آن کشور کار پیدا کرد.

شرایط کاریابی در آلمان

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به تجربه خود در زمینه کاریابی در آلمان توانسته است در برخی رشته های اصلی و رشته های خاص در کشور آلمان برای متقاضیان کار پیدا کند و در این مهم طلایه دار مهاجرت محسوب می شود.

در زیر لیستی از رشته هایی که ما می توانیم برای این رشته ها ارائه خدمات کاریابی کنیم آمده است:

 • رشته های مهندسی مانند مکانیک، برق، مخابرات، الکترونیک، عمران، آی تی، کامپیوتر، شبکه و اتوماسیون و جوشکاری و…
 • رشته های پیراپزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، اتاق عمل، بیهوشی، علوم ازمایشگاهی، فیزیوتراپی و…
 • رشته هایی نظیر مهندسی صنایع، مهندسی پزشکی، هوش مصنوعی، نرم افزار نیز از دیگر رشته ها می باشد.

البته ذکر این نکته ضروریست که جهت کاریابی در کشور آلمان بهتر است از زمانی که وقت سفارت درخواست می شود تا زمان مصاحبه که چیزی حدود یک سال به طول می انجامد متقاضی با وکیل خود همراه بوده تا نوع پر کردن فرم ها و نوع تنظیم سی وی یا همان رزومه و یا انگیزه نامه و همچنین بازاموزی مهارت هایی که به کاریابی فرد کمک میکند را فرا گیرد و موفقیت تیمی حاصل شود. در این بین انتخاب شهر نیز نکته ای اساسیت که برای آگاهی از این موضوع مقاله بهترین شهرهای آلمان را با کلیک روی آن مطالعه فرمایید.

سایت های کاریابی آلمان

در زیر معروفترین سایت های کاریابی کشور آلمان را معرفی میکینم:

 • https://www.linkedin.com/
 • http://www.xing.com/
 • http://www.monster.de/
 • http://indeed.de/
 • http://expatjobseeker.de/

شرایط اخذ ویزای کار آلمان

افرادی که مایل به اخذ ویزای شش ماهه جستجوی کار آلمان هستند بایستی مدارک زیر را مهیا کنند:

 1. میزان تحصیلات مورد نیاز با ارائه یک مدرک کارشناسی که همسان با یک مدرک کارشناسی در آلمان ارزیابی شود.
 2. همچنین شما باید متناسب با حرفه خود چندین سال سابقه کاری ارائه نمائید.
 3. از مدارک مورد نیاز دیگر ارائه یک پشتوانه مالی که برای مدت اقامت شما کفاف هزینه های زندگی را دهد.
 4. شما باید اثبات نمائید به زبان آلمانی یا انگلیسی مسلط هستید.

البته افرادی که موقعیت کاری در شرکت های بین المللی دارند می توانند به زبان انگلیسی اکتفا کنند. اگر شما به عنوان یک جستجوگر کار در آلمان هستید بهتر است به زبان رسمی این کشور مسلط باشید. شما می توانید اگر شرایط فوق را دارا بودید با ارائه مدارک و رزرو وقت از سفارت آلمان قدم اول و تکمیل فرم درخواست ویزا جهت دریافت این نوع ویزا اقدام نمائید.

نکته قابل ذکر اینکه نسبت به معتبر ترین موسسات مهاجرتی موسسه سفیران سروش سعادت ارزارنترین نرخ حق الوکاله را ارائه میکند.

کاریابی در آلمان

وقت سفارت آلمان برای ویزای کاری

مدت زمان انجام این کار بستگی به شرایط و وقت دهی سفارت آلمان در کشور محل اقامت شما دارد.

در حال حاضر اتباع ایرانی پروسه یکساله را برای زمان مصاحبه ویزای جست و جوی کار آلمان در پیش رو دارند و این زمان متناسب با شرایط روز قابل تغییر است، زمانی که ویزا را دریافت کردید از همان لحظه شش ماه اعتبار دارد و هر زمان که بتوانید به یک موقعیت کاری دست یابید می توانید یک کارت اقامت یکساله دریافت نمائید.

مدت زمان این ویزا بستگی به نوع و زمان قرارداد شما دارد همچنین در مورد افرادی که متاهل هستند باید عرض کرد که در ابتدای امر امکان همراه داشتن اعضای خانواده با ویزای جست و جوی کار وجود ندارد.

پس از انعقاد قرارداد می توان از سوی سفارت آلمان با ویزای الحاق به خانواده به همراه خود برسید.

هزینه زندگی در آلمان برای یک شخص ماهیانه بین 800 تا 1000 یورو ماهیانه خواهد بود و برای زندگی یک خانواده با یک فرزند می توان هزینه های زندگی را ماهیانه 1500 یورو در نظر گرفت. مدت اقامت شما سال به سال در ازای پرونده مهاجرتی بدون نقص شما تمدید خواهد شد تا بعد از دو تا سه سال بتوانید درخواست اقامت در آلمان را دهید.

هزینه ویزای کاری آلمان

 • تمکن مالی به میزان 4450 یورو در حساب ایرانی متقاضی

 • ترجمه آلمانی یا انگلیسی مدارک تحصیلی و کاری حدود 50 یورو

 • تایید مدارک تحصیلی و شناسنامه در سفارت آلمان جمعا 60 یورو

 • مبلغ مصاحبه ی سفارت آلمان 75 یورو

موقعیت های کاری در آلمان نیز همانند ایران در سایت های کاریابی، روزنامه ها، اینترنت و مجلات و یا درخواست های شخصی اعلام می شود، زمانی که شما به زبان آلمانی تسلط داشته باشید ارتباط و مکاتبه راحت تر بوده و می توانید با ارسال رزومه منتظر جواب باشید البته توصیه می شود به منظور به کار رسیدن این اتفاق را در داخل خاک آلمان یا اتحادیه اروپا رقم بزنید.

می توان راه های دیگری برای کوتاه کردن پروسه ورود به آلمان ایجاد کرد.

با توجه به اقامت یکسان اتحادیه اروپا چنانچه شما بتوانید با یک ویزای بلند مدت پای خود را از کشور دیگری به اروپا برسانید، می توانید بدون محدودیت و اخذ ویزا در آلمان رفت و آمد کرده و به دنبال موقعیت های کاری باشید، اگر در ارتباط با مهاجرت به آلمان، مدارک و شرایط مورد نیاز جهت اخذ ویزای جست و جوی کار آلمان نیازمند اطلاعات هستید می توانید با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی انجام دهید.

47 دیدگاه برای “کاریابی در آلمان

 1. لیدا گفت:

  با سلام و سپاس بابت مقاله خوبتون

 2. سامان گفت:

  شرایط کاریابی برای رشته های مدیریتی هم تو این کشور وجود داره؟ من برای کار تو المان میتونم متفاوت از حرفه و تحصیلم دنبال کار باشم؟

 3. ناصر زارعی گفت:

  سلام
  برای کاریابی حد اکثر سن چقدر میتونه باشه..؟

 4. Leilakk گفت:

  بسیار عالی و مفید

 5. sasan گفت:

  salam baray karyabi dar alman che sharayeti bayad dashte bashi?

 6. Deniz گفت:

  هزینه زندگی در آلمان نسبت به انگلستان یا فرانسه چگونه است؟ ممنون میشم یکم توضیح بدهید

 7. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود

 8. ناصر گفت:

  سلام کاریابی در آلمان چه شرایطی داره؟ شما برای رشته های مهندسی هم انجام میدید؟

 9. تبسم گفت:

  سلام خدمت شما آیا ویزای جستجوی کار اتریشم به همین صورت هست؟

 10. هزاره گفت:

  سلام.
  ایا میشه بعد از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی المانو به ویزای کاری تبدیل کرد؟

 11. ali گفت:

  سلام کاریابی در آلمان برای رشته ی مهندسی متالوژی مناسب است ؟

 12. کامران خرسند گفت:

  کاریابی در آلمان خیلی شرایط خوبی داره مرسی از توضیح خوبتون فقط میخواستم بدونم برای کاریابی باید زبان آلمانی بدونیم؟

 13. علی گفت:

  شرایط کاریابی به آلمان برای رشته های مدیریت چیه؟چند در صد شانس کاری برای رشته های مدیریت وجود داره؟

 14. Maede گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  میخواستم ببینم که در کشور المان برای رشته های مثل بیولوژی هم میتونیم برای اخذ ویزای کارای اقدام کنیم؟؟

 15. رضاپور گفت:

  سلام،برای کاریابی در کشور آلمان چه شرایطی لازم هست؟

 16. مهسا گفت:

  من مهندسی برق خوندم و ۷ سال سابقه دارم، میخواستم ببینم با مدرک زبان انگلیسی نمیشه برای کار اقدام کرد؟

 17. ترنم گفت:

  سلام آیا کاریابی اتریش هم به همین صورت هست؟

 18. حمیرا میرباقری گفت:

  با سلام و عرض ادب،
  پیدا کردن کار در آلمان با داشتن مدرک B2 زبان آلمانی ، لیسانس برق و دو سال سابقه ی کار مرتبط امکان پذیره ؟
  سپاس بابت مقالات خوبتون

 19. مهراد گفت:

  من با رشته مهندسی متالوژی و 5 سال سابقه کار مرتبط و دانش آلمانی در حد a2 می تونم برای کاریابی از طریق شما اقدام کنم؟

 20. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد کاریابی در آلمان تشکر می کنم اگه انکانش هست در مورد تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان هم مطلب بذارید

 21. صبا صابری گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب به روزتون

 22. Reza گفت:

  خیلی مفید بود

 23. Leilakk گفت:

  موسسات کاریابی در این کشور چقدر هزینه میگیرن؟

 24. Deniz گفت:

  کارهای دانشجویی توی آلمان چطوره؟

 25. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 26. عبدلله صمدی گفت:

  سلام .بنده 42 سال دارم با مدرک دیپلم برق صنعتی .وگذراندن 7 مدرک دورهای اموزشی مختلف وسابقه ی کار 20″ساله .ایا امکان پیدا کردن کار در المان برای من وحود دارد ؟

 27. حسینی گفت:

  زمان مناسب برای تقاضای کار در المان چه زمانی است؟

 28. فهیمه راد گفت:

  آیا در رشته های هند هم فرصت شغلی وجود داره؟

 29. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله خوبی بود.
  ممنون

 30. قراری گفت:

  درباره کارت آبی آلمان هم اگه بشه توضیح بدید؟

 31. اسما گفت:

  باسلام.
  از مطالب مفید سایتتون متشکرم

 32. ترنم گفت:

  رشته های علوم پایه کاریابی به چه صورت می باشند؟

 33. e.farahani گفت:

  سلام و درود. میخواستم بدونم برای من با لیسانس حقوق میشه کاریابی کرد؟

 34. حسین پاشازاده گفت:

  سلام کاریابی در آلمان برای ایرانیان به چه صورت است ؟

 35. حامد گفت:

  پروسه کاریابی در آلمان به چه صورت میباشد

 36. هامون گفت:

  شرایط کاریابی در آلمان چجوریه؟ ایا بازار کار خوبی داره

 37. ارغوان گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون. با مدرک دکترا مهندسی صنایع امکانش هست در آلمان کار کنم؟

 38. Yasin گفت:

  برای رشته ی مدیریت مالی هم میشه اقدام کرد؟

 39. v!da گفت:

  از موسسه خوبتون کمال قدردانیو دارم
  ایا با مدرک زبان B1میشه برای کاریابی در آلمان اقدام کرد؟

 40. یلدا گفت:

  من اگر بتونم از اینجا در ایران کاری پیدا کنم در آلمان این کشور اجازه میده که من باچه کوچیکم هم بیارم همراه خودم ؟

 41. رضا جان محمدی گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد کاریابی در آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد راهنمای ویزای توریستی شنگن آلمان هم مطلب بذارید

 42. رضا جان محمدی گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد کاریابی در آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای کار و کاریابی و اخذ بلوکارت در آلمان هم مطلب بذارید

 43. هایده گفت:

  ممنون بابت مقالات خوبتون

 44. امید گفت:

  سلام من فوق دیپلم الکترونیک دارم با این مدرک چه کاری با چه درامدی میتونم تو آلمان پیدا کنم چه مدت طول میکشه تا برم سر کار

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما در ابتدا باید شرایطی مانند سن سابقه کار نوع دانشگاه و سطح زبان شمارو سنجید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ارشد ما در ارتباط باشید

 45. namdar گفت:

  سلام و ادب.
  آیا کاریابی در آلمان رو حتما باید داخل خاک آلمان انجام بدیم یا اینکه خارج از خاک هم میشه برای آلمان کاریابی کرد؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما به علت اینکه کشورها قانون حمایت از نیروی کار داخلی دارند کاریابی باید داخل همان کشور انجام شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *